Lakabı : Hunter / Bud
Boy : 1.73
Kilo : Süper Hafif Sıklet
Toplam Maç : 32
Galibiyet Sayısı : 32
Nakavt : 23
Doğum Tarihi : 28.09.1987
Doğum Yeri : Omaha, Nebraska, ABD
Memleket : Omaha, Nebraska, ABD
Debut : 14 Mart 2008

BiyografiTerence Crawford Kimdir?

28 Eylül 1987’de ABD’nin Nebraska eyaletine bağlı Omaha şehrinde dünyaya geldi.

Tam adı Terence Allan Crawford.

Lakabı Hunter (avcı), ve Bud (dost). Bud lakabını annesinin taktığını söylüyor. Bir yaşından beri onu annesi adıyla değil “dost” veya “dostum” anlamındaki “Bud” lakabıyla çağırıyor.

Amatörde Danny Garcia ve Mikey Garcia’yı Mağlup Etti

Amatörde bir çok başarı yakalayan Crawford, 2006’da ABD Pal Turnuvasında, Mavi-Sarı Turnuvasında ve 2007’de de Pan-Amerika Öneleme Turnuvasında altın madalya kazanırken bu süreçte Danny Garcia ve Mikey Garcia gibi büyük yıldızları mağlup etmeyi başardı. 2008 Olimpiyat takımına yedek olarak seçilen Crawford, Pekin’e gidemeyince profesyonel boksa geçmeye karar verdi.

2008-2013 yılları arasında çıktığı 22 maçın tamamını kazanan Crawford, 2014 yılında ünlü İskoç şampiyon Ricky Burns’ü mağlup ederek WBO (hafif sıklet )unvanını ele geçirdi ve ilk dünya şampiyonluğunu yaşadı.

Aynı yıl (2014) ünlü Kübalı Olimpiyat şampiyonu Yuriorkis Gamboa’yı nakavt ederek büyük sükse yapan Crawford, ertesi yıl (2015) süper hafif sıklete geçerek Thomas Dulorme’yi 6. rauntta nakavt etti ve hafif sıkletten sonra süper hafif sıklette de dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Önce Dünya Şampiyonu Postol’u Sonra Olimpiyat Şampiyonu Diaz’ı Mağlup Etti

Temmuz 2016’da Ukraynalı WBC şampiyonu Viktor Postol’u mağlup eden Terence Crawford süper hafif sıklette krallığını ilan ettikten sonra John Molina Jr ve 2008 Olimpiyat şampiyonu Felix Diaz’a karşı da kemerlerini korumayı başardı.

Süper Hafif Sıkletin Kralı Oldu

Crawford, WBA, IBF ve IBO kemerlerinin sahibi olan Namibyalı şampiyon Julius Indongo ile 19 Ağustos Cumarteesi gecesi ringe çıktı ve rakibini nakavt ederek süper hafif sıkletteki tüm kemerlerin sahibi oldu.

Crawford’un Bir Sonraki Rakibi Kim Olacak?

Crawford’un bir sonraki maçında üst sıklete çıkarak WBO yarı orta sıklet dünya şampiyonu Avustralyalı Jeff Horn’la karşılaşması bekleniyor. Horn, efsane Filipinli şampiyon Manny Pacquiao’yu mağlup ederek unvanı eline geçirmişti.


Terence Crawford’un Kariyerinden Önemli Anlar


Terence Crawford Hakkında Son Haberler