Boy : 206cm
Toplam Maç : 27
Galibiyet Sayısı : 27
Nakavt : 19
Doğum Tarihi : 12.08.1988
Doğum Yeri : İngiltere
Memleket : İngiltere

BiyografiTyson Fury, 12 Ağustos 1988’de İngiltere’nin Manchester kentinde, uzun nesillerdir boksla uğraşan bir ailenin büyük oğlu olarak dünyaya geldi.

Babası John Fury profesyonel olarak boks yapmış, Henry Akinwande ile Britanya şampiyonluğu için karşılaşmıştır. Antrenörü ise amcası Peter Fury’dir. Kuzeni Hughie Fury de kendisi gibi profesyonel boksördür.

Anne ve babası İrlanda kökenli olan Fury, amatörde hem İrlanda hem de İngiltere adına ringe çıkmış, yerel, ulusal ve uluslararası bir çok şampiyonluk kazanmıştır.

İngiltere’de “travelling community” denilen ve halk arasında çingeneler olarak adlandırılan göçmen bir topluluğun ferdi olan Fury’e bu nedenle “Çingeneler Kralı” lakabı verilmiştir.

Profesyonel olarak çıktığı 27 maçın tamamını kazanan Tyson Fury, bu maçlarda 19 rakibini nakavtla yenmiştir.

Paris Fury ile evli olan Fury’nin Venezuela adında bir kızı ve Prince adında bir oğlu vardır.

Tyson Fury’nin profesyonel bokstaki en büyük başarısı 28 Kasım 2015’de Wladimir Klitschko’ya karşı aldığı galibiyettir. O güne kadar 11 yıldır yenilmeyen, ağır sıklet boks tarihinin en dominant boksörlerinden Ukraynalı Wladimir Klitschko’yu, Almanya’nın Düsseldorf kentindeki ESPRIT Arena stadyumunda düzenlenen maçta 12 round sonunda masa hakemlerinin ortak kararı olan 116-111, 115-112 ve 115-112’lik skorlarla yenerek WBA, WBO, IBF ve IBO kemerlerini ele geçirmiş, ismini dünyanın en iyi ağır sıkleti olarak tescillemiştir.

Uzun boyu, uzun kol açıklığı ve hızıyla bilinen Tyson Fury, aynı zamanda üst düzey boks tekniği, sağlam çenesi ve ringdeki öngörülemez hareketleriyle ortalama ağır sıklet boksörlerinden farklı, ringde çok tehlikeli bir boksördür.

Kazandığı maçlardan sonra ringde şarkı söylemesiyle bilinen Fury, maç öncesi toplantılarındaki renkli kişiliği ve iddialı açıklamalarıyla profesyonel boksun pazarlama tarafına da hitap edilen, taraftarlarının olduğu kadar promosyon şirketlerinin ve TV kanallarının da gözdesi olan bir boksördür.

Lennox Lewis’ten beri İngiltere’den çıkan en büyük ağır sıklet boksörü olarak kabul edilen Tyson Fury, kariyerinde Derek Chisora, Steve Cunningham, Kevin Johnson, Neven Pajkic ve nihayet Wladimir Klitschko gibi büyük boksörleri yenerek ismini boks yaptığı dönemin en iyi boksörleri arasına yazdırmıştır.

Boksa ara verdikten 2.5 sene sonra geri döndü. Sefer Seferi ve Pianeta ile yaptığı karşılaşmaların ardından Şimdi Wilder ile WBC Dünya Şampiyonluk maçı için karşı karşıya gelecek.