WWE Hakkında

WWE (önceleri Capitol Wrestling Corporation Ltd, Titan Sports Inc., World Wrestling Federation Entertainment, Inc., ve World Wrestling Entertainment, Inc. olarak bilinirdi.), 1952 yılında ABD’de kurulan bir eğlence sporu şirketidir. Spor eğlencesi olarak adlandırılan türün ilk örneğidir. Vincent K. McMahon tarafından yönetilir. Dünyanın en büyük küresel eğlence şirketlerinden biridir. Ürettiği programlar dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir. RAW, Smackdown ve NXT olarak üç gruba ayrılır, her grubun kendi güreşçileri vardır.

Türkiye’de 2009 yılında Fox TV’de Bilgehan Demir’in sunumu ve yapımcılığı ile başlayan WWE yayınları şimdi D-Smart’ta devam etmektedir.

Güreşçiler hariç 585 çalışanı vardır, yıllık hasılatı 485,7 milyon ve yıllık net geliri 52.1 Milyon Amerikan dolarıdır (2007).

WWE programları

RAW
Her pazartesi canlı olarak yayınlanan bir WWE programı.
USA Network kanalında her pazartesi akşamı ABD’de yayınlanmaktadır.

SmackDown
Her cuma yayınlanan bir WWE programı, bu nedenle Avustralya, Hindistan ve Birleşik Krallık’ta ABD’den önce yayınlanmaktadır.
ABD’de Cuma günleri Syfy kanalında yayınlanmaktadır.

Türkiye ‘de ise Smart Sport’ta yayınlanmaktadır.

WWE Superstars, WWE Main Event, WWE Saturday Morning Slam Smackdown ile Raw’dan çeşitli oyuncuların birbirleri ile maç yaptığı 45’er dakikalık programlar’dır.

WWE NXT
WWE’nin ana kadrosuna katabileceği yeni güreşçileri yetiştirme ve geliştirme bölümü’dür.

WWE RAW
ABD’de Salı günleri internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Şu anda NXT Şampiyonu Adrian Neville’dir.

WWE, en doğru anlamıyla kas, renk, atımlı müzik ve pirotekniğin bir karışımı olan büyük gösteridir.

Güçlü ve karizmatik sporcuların mücadelelerinin, komik skeçlerin, güzel kadınların ve popüler WWE Divaları’nın yer aldığı bir “Dünya Güreş Eğlencesi (WWE)” olarak da nitelendirilir.

Her yıl Dünya Kupası’nın eşdeğeri olan WrestleMania’ya 20’den fazla ülkeden fanlar katılmaktadır.

2007’de gerçekleşen WrestleMania 23, bir günde en yüksek sayıda-80.103 fanı çekerek WWE tarihinin en yüksek katılım rekorunu kırmıştır.

Tüm bu başarı şirketin yenilikçi ve hırslı sahibi üçüncü kuşak menajer Vincent McMahon’un liderliğinde elde edilmiştir.

1985’te WrestleMania’yı ilk yaratan ve daha sonra ücretli televizyon yayınının başlangıcı olarak kullanan McMahon’du. Yoğun talepten dolayı WWE paralı televizyon yayını alanında lider oldu.

Bugün her biri kendi tema ve geleneğine sahip olan the Royal Rumble, Survivor Series ve SummerSlam, WWE’nin önde gelen serileridir.

Kaya lakaplı Dwayne Johnson’un oyunculuk yeteneğini vurgulayan The Scorpion King ve diğer iki Johnson filmi olan The Rundown ve Walking Tall’un ortak yapımından sonra WWE filmleri organizasyonun süper starlarına eşlik eden sinema ve TV projelerine odaklanacak şekilde biçimlendirilmiştir. WWE filmlerinin piyasaya ilk çıkışı 2006’da başrolünü şirketin adrenalin tetikleyici süper starlarından biri olan Kane’in oynadığı korku filmi “See No Evil”dır. Ardından WWE şampiyonu John Cena’ya eşlik eden, The Marine ve Stone Cold Steve Austin’in başrolünü oynadığı aksiyon filmi “The Condemned” bunu takip etti. 2009’da Mr. Kennedy’nin eşlik ettiği “Behind Enemy Lines Columbia” ve John Cena’nın eşlik ettiği 12 Rounds DVD’leri sektörde yerini aldı.

Şirketin en iyi bilinen şovu RAW ilk defa 1993’te ve canlı olarak yayınlandı. Dwayne Johnson’ın daha tanıdık sloganlarından biri SmackDown, 1999’da özel şov olarak başladı ve yakın zamanda haftalık içerik haline geldi.

WWE’nin üçüncü markası ECW, the Extreme Championship Wrestling tanıtımından esinlenilmiştir ve birçok kararlı ve alternatif unsuru meydana getirmiştir. Daha sonra WWE’nin listedeki yaklaşık 160 süperstarı sırayla tek bir unsurda birleştirilmiştir. Bu listede Triple H, John Cena, Batista; Rey Mysterio ve the Undertaker da yer almaktadır.

WWE (önceleri Capitol Wrestling Corporation Ltd, Titan Sports Inc., World Wrestling Federation Entertainment, Inc., ve World Wrestling Entertainment, Inc. olarak bilinirdi.), 1952 yılında ABD’de kurulan bir eğlence sporu şirketidir.

Spor eğlencesi olarak adlandırılan türün ilk örneğidir. Vincent K. McMahon tarafından yönetilir. Dünyanın en büyük küresel eğlence şirketlerinden biridir. Ürettiği programlar dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir. RAW, Smackdown ve NXT olarak üç gruba ayrılır, her grubun kendi güreşçileri vardır.

Mevcut şampiyonlar

Unvan Güreşçi Unvanı kazanma sayısı Tarih Süre (gün) Yer Notlar
WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu Daniel Bryan 3 6 Nisan 2014 25 New Orleans, Louisiana WrestleMania XXX‘daki üçlü tehdit maçında Batista ve önceki şampiyon Randy Orton‘ı yendi.
Kıtalararası Şampiyonluğu Big E Langston 1 18 Kasım 2013 164 Nashville, Tennessee Raw‘da Curtis Axel‘ı yendi.
Birleşik Devletler Şampiyonluğu Dean Ambrose 1 19 Mayıs 2013 347 St. Louis, Missouri Extreme Rules‘da Kofi Kingston‘ı yendi
Takım Şampiyonluğu The Usos
(Jimmy Uso ve Jey Uso)
1 3 Mart 2014 59 Rosemont, Illinois Raw‘da The New Age Outlaws‘ı (Road Dogg ve Billy Gunn)yendiler
Divalar Şampiyonluğu Paige 1 7 Nisan 2014 24 New Orleans, Louisiana Raw‘da AJ Lee‘yi yendi

Diğer Unvanlar

Unvan En son kazanan Tarih
Royal Rumble Batista 26 Ocak 2014
WWE Şampiyonluğu Money in the Bank‘i Randy Orton 14 Temmuz 2013
Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu Money in the Bank’i Damien Sandow 14 Temmuz 2013

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün