Muhammed Ali Mi Mike Tyson Mı Büyük?


ALİ VS TYSON

Muhammed Ali mi Mike Tyson mı Büyük?

10 yıllardır tartışılan bir konudur; Muhammed Ali mi daha iyi yoksa Mike Tyson mı? Otoriteler bu tartışmada hiçbir zaman galip gelemediler ama bugün son noktayı koyacağız.

Kimin daha iyi boksör olduğu konusunda halk da her zaman tartışmaya hazır beklediler.

Benzerliklerle dolu hayatları vardı. İki boksör de sonradan müslüman oldu. Tyson müslüman olana kadar Muhammed Ali’yi destekleyenlerin sayısı daha fazlaydı. Ama Mike Tyson da İslamı seçtikten sonra terazi dengelendi ve tartışmalar daha da alevlendi.

Muhammed Ali 1942’de doğduğunda ona Cassius Marcellus Clay ismi verilmişti ama o bu ismi müslüman olduktan sonra Muhammed Ali Clay olarak değiştirdi.

Profesyonel kariyerine 1960 yılında başlayan Muhammed Ali 31 maç üst üste kazandı. Taki 1971’de unvan maçında Joe Frazier’a yenilene kadar! Ali, 22 yaşında Sonny Listen’ı yenerek dünya şampiyonu olarak büyük başarı göstermişti. O zamana kadar da 24 nakavt yaparak tarih yazmıştı. Mike Tyson ise 37 maç üst üste kaybetmeyen bir boksördü.

Muhammed Ali 1964’de ilk kez dünya şampiyonu olduğunda henüz Mike Tyson doğmamıştı bile. Bu şampiyonluktan 2 yıl sonra Michael Gerard Tyson dünyaya gelmiş ve dengeleri değiştirecek bir boksör olarak profesyonel kariyerine 1985’de start vermişti. Tyson boksa başladığında Muhammed Ali boksa veda edeli 4 yıl olmuştu. Aynı dönemde boks yapmamışlardı.

En genç ağır sıklet şampiyonu unvanını halâ elinde bulunduran Mike Tyson 20 yaşından 4 ay 22 gün almışken şampiyon Trevor Berbick’i hem de nakavtla mağlup ederek Muhammed Ali’yi gölgede bırakan ilk izini bırakmıştı. Muhammed Ali ise ilk kez 22 yaşında şampiyon olmuştu.

Ama Muhammed Ali’nin 18 yaşında 1960 Roma Olimpiyatlarında Altın Madalya kazanan bir boksör olduğunu dile getirmek istiyorum. Kimin daha iyi olduğu konusunda karar vermekte acele etmeyin derim ben.

Tyson olimpiyatlarda altın madalya kazanan bir isim değildi ama en genç profesyonel ağır sıklet boks şampiyonuydu… Hem de 1.78m’lik boyuna rağmen… Unutmayalım ki 1.78 m boyundaki bir boksöre asla git ağır sıklet ol denmez denemezdi. Kimsenin aklına bile gelmezdi. Muhammed Ali ise 1.91 m’lik boyuyla daha uzun bir isimdi.

Mike Tyson üst üste 9 kez dünya şampiyonluk unvanını korudu… Yani 10 maç sonunda hep şampiyondu… Belki de tarih istedi bu çekimeyi ama Muhammed Ali de tam 9 kez unvan korudu ve 10 maç sonunda üst üste hep şampiyondu. Ama arada çok önemli bir detayı atlamayalım. Muhammed Ali, Vietnam’a savaşmak için gitmeyi reddedince 1967-1970 arasında boksta erken emeklilik dönemi ve cezaevi günleri yaşadı. Belki de bu bahsi geçen olaylar yaşanmasa 9 değil 12-13 unvan korumayı bulabilirdi Muhammed Ali. Yada 15-20…

Muhammed Ali’nin önüne taş koyan aslında tıpkı Mike Tyson’a da taş koyan menajer Don King idi. Tyson da 1991’de tecavüz ile yargılatılıp durdurulabilmişti. O da boksa hapiste olduğu 3 yıllık sürede veda etmişti. Adeta Muhammed Ali ile Tyson’un bu konuda da aynı sürelerle ve cezaevi süreci ile yolu kesişmişti. Ama Tyson bokstan 4 yıl uzak kalmıştı. 1995’te geri döndü ve…

Ve’den önce Muhammed Ali’ye tekrar devam edelim… Ali geri dönüyor ve şampiyonluk için tekrar yola çıkıyor ama Joe Frazier ona dur diyor ve ilk yenilgisini ancak hapisten dönmüş 3 yıl boks yapmamış bir adama karşı yaşatabiliyordu. Mike Tyson ise ilk yenilgisini James Douglas’a karşı hapse girmeden formundayken alıyordu. Nakavt olmasıysa cabası… Ama bu da Tyson için sorun değildi. 4 maç daha kazandı tekrar şampiyon olacaktı ki bana göre komplo ile hapse sokuldu. Çünkü Tyson laf dinlemiyordu ve katil menajerini sinirlendiriyordu. Hapisten çıktı ve çok hızlı bir şekilde 2 maç sonra tekrar şampiyon oldu Tyson… Muhammed Ali ise boksa ara verdikten ve cezaevinden çıktıktan değil 2 maç ancak 4 yıl sonra tekrar mutlu sona ulaşıp şampiyon olabildi.

Tyson 1996’da Evander’e kaybettikten sonra bir daha da şampiyon olamadı. Yani son şampiyonluğunu 30 yaşında yaşamıştı Tyson. Ali ise 36 yaşında halâ şampiyondu.

Şimdi işin rengi değişiyor. Muhammed Ali tekrar ringlere geri dönüş yaptığında 1974’de Zaire’de George Foreman’ı 8. roundda nakavt etti ve sonrasında 10 maç daha bu unvanı korudu. Tyson böylesine bir başarı yakayamamıştı. Tyson değil 10 maç koruma 1 unvan korumanın ardından Evander’e kaybetti unvanlarını… Ali 2 değil 3 dönem tarihe damga vurdu. Ali, Leon Spinks’e 1978’de kaybettiğinde herşey bitti denmişti ama Ali aynı yıl rövanş maçında bir kez daha kazanarak, kaybettiği unvanları tekrar geri almıştı 36 yaşında olmasına rağmen…

Fakat Muhammed Ali Clay, keşke boksu bu maçla birlikte bıraksaydı da şampiyon olarak çıktığı Larry Holmes maçını ve sonrasında Tyson’un ilk şampiyonluğunu kazandığı rakibi Trevor Berbick’e karşı sıralama müsabakasını kaybetmesiydi. Şampiyon o maçta veda etseydi, şimdi bu tartışmalar kesinlikle olmazdı diye düşünüyorum. Açık ara “Greatest” olurdu zaten.

Tyson, Evander Holyfield’a 2 kez kaybetti ve rövanşı alamadı. Üstüne bir de Lennox Lewis’e , Danny Williams’a ve Kevin McBride’a nakavt olunca bence herşeyi berbat etti. Ama hak vermek lazım çok paraya ihtiyacı vardı ve kaybedeceğini bile bile lades diyordu. Ancak bunlar hep karnesine eksi olarak yazıldı. Lennox maçı bir kumar oldu. Kazansaydı ne kadar borcu varsa bitirebilirdi. Bu da kesin…

Tyson %75 nakavt ortlaması ile 44 nakavt elde ederken Ali %60 ortlama ile 37 kez nakavtlı galibiyet kazandı. Ali 5 kez yenildi, Tyson 6 kez… İkisi de son dört maçında 3 kez kaybederek veda etti boksa… Muhammed Ali bir kez nakavt oldu Mike Tyson 5 kez… (Bu ciddi anlamda Ali’yi Ön Plana Çıkarıyor) Ali 61 maçta 549 round maç yaparak ne kadar büyük bir tecrübe olduğunu resmen ortaya koydu. Tyson ise 58 maçta kariyeri boyunca 217 round maç yaptı. Tyson da burada Ali’ye oranla daha hızlı ve süratli bir fenomen olduğunu gösteriyor. Tabi Ali’nin 15 roundluk maçları 13 kez 15 round olarak bitirdiğini unutmayalım. Tyson ise 15 round maç yapma tecrübesini hiç yaşama fırsatı bulamadı.

Şimdi sonuç ne Bilgehan diyeceksiniz! Sonucu bana bırakmadı Mike Tyson. Twitter’dan bir açıklama yaptı ve artık kimse bu konuda konuşmayacak. Tyson geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklama “All time Greatest Muhammes Ali” yazdı. Yani tüm zamanların en iyi boksörü Muhammed Ali’dir ben değil demeye getirdi. Bu mütevazi tavrından dolayı belki de dengeyi sağladı rekabette.

Son sözüm şu! Ali’nin sabrı ile Tyson’ın gücü birleşseydi herhalde tarih o boksöre 3 değil 30 yıl hapis yaşatırdı.

Hoşçakalın… Yeni yazımda buluşmak üzere… Sevgi ile kalın…

Bilgehan DEMİR


Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

160
Yorumlar

80 Comment threads
80 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
62 Comment authors
Dr.SteelhammerrestHarunDeontay DLserhat king Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Aziz
Ziyaretçi
Aziz

Yüreğinize sağlık.

Kemal Yenigun
Ziyaretçi
Kemal Yenigun

Efsane boksorleri anlatan efsane bir yazi kalemine ve yuregine saglik.Tyson karizmasina tarzina coolluguna soylenecek soz yok keske turkiyeye gelsede tanims a sansim olsa.

Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Ben bir örnekler açıklamak istiyorum ama örneğim biraz farklı alakası yok yani bence mike tyson c.ronaldo gibi güçlü kuvvetli hızlı yumrukları var, muhammmed ali ise messi gibi yetenekli çok hızlı atik yani demek istediğim yani şaun messi mi ronaldo mu deseniz arada çok fark olmaz aynı bu karşılaştırmada böyle hangi boksör daha çok seviliyosa o daha iyidir hani direk mike… Devamını oku »

arda
Ziyaretçi
arda

ali, tysoon’a oranla daha spor ahlaklı bir boksördü ve hayatını spora adadı. tysoon’ın ise en verimli çağları hapiste ve spordan men ile gecti. tysoon kim ne derse desin boks tarihinin en iyisidir. o hapis ve men olayı olmasa su anki başarılarını 2’ye katlardı.

Don King
Üye
★★
Don King

Mike hapise girmeden once bi kere yenildi ama hapse girmeden once hic yenilmedi.

Don King
Üye
★★
Don King

Yani ali hapse girmeden evvel hic yenilmedi.Yukarıda ali yazmayi unutmusum.

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

Ali tüm zamanların en iyisidir…

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

+ sonsuz isareti yokmu bu klavyede 🙂

Ramazan soylu
Ziyaretçi
Ramazan soylu

Tüm zamanların en krali en iyisi mike tydsondur

Fatih köse
Ziyaretçi
Fatih köse

Tüm zamanların en iyisi ali, tyson ise sadece alinin arkasında 2.sırada, hangisi daha iyidir diye tartışılmaz bile,tyson hapis yattı yatmasaydı kesin en iyi olurdu diyenlere, ali de hapis yattı ustelik kimse aliyi yenemeden girdi kodese, ve 36 yaşında hala şampiyondu,ali tartışmasız en iyidir.

Don King
Üye
★★
Don King

Ali gücü kuvveti yerinde iken yenildiği her rakibinden rövanşi aldi.Mike holifiyde iki kere yenildi.Yani yenemedi o adami ondan daha güçlü degildi.Ali ise devrinde her rakibinden daha üstündü.Mac yapacak olsalar ali freizer maclari gibi olurdu.Freizer de tipki mike gibiydi.Bir nevi ayni stildeler mike ile.Ali freizeri iki kere yendi.Freizerin yerinde mike olsaydi onu da yenerdi.Diger karsilastirmada hapis olayi.Ali hapse girmeden evvel hic… Devamını oku »

Okay Yılmazer
Ziyaretçi
Okay Yılmazer

Bilgehan Demir gerçekten de harika bir analiz yapmış. Söylenecek başka bir şey bırakmamış gibi adeta. Tebrikler. Ali’nin nasıl bir boks ustası olduğunu anlatmaya gerek yok. Ama Tyson bir başkaydı. İşini tek yumrukta bitiren, rakip gardını almışken bile onu yere serecek sertlikte yumruklar atan başka bir boksör daha gelmedi. Formunda olan bir Mike Tyson’un önünde kimse duramaz! diyerek bitirmek istiyorum. Fakat,… Devamını oku »

Okay Yılmazer
Ziyaretçi
Okay Yılmazer

Bu konuda şunu da eklemek gerek: Tyson’ın “Ali en büyük” diye açıklama yapması aslında medyanın baskısıyla yaratılmış olan atmosferin bir ürünü. ki zaten daha önce “Gelmiş geçmiş en büyük benim” diye haykıran da kendisidir. Fakat, Mike Tyson psikolojik sorunları olan biridir. Onun bu sağlık durumu ıskalanırsa sağlıklı bir değerlendirme yapılamaz. Ve, Ali ise tam tersine son derece presantable, renkli bir… Devamını oku »

ömer
Ziyaretçi
ömer

yorumları okudumda sadece güldüm insanların muhammed aliye olan sempaztizi sanırım analiz yapma yeteneklerininde önüne geçmiş kim ne derse desin ben daha hayatımda mike tyson gibi bir şampiyon görmedim yenilgi maçlarının sebebi elbette belli hapis vs ama mike tysonla maç yapıp onu hakkıyla yenmemiş adam ben en iyisiyim demesin bir muhammed alinin karşısına boksörlerin cüssesine ve maçları kazanma roundlarına baksın birde… Devamını oku »

sertouch54
Üye
sertouch54

Ömer, söylediklerin çok komik dostum, inşallah kendin de inanmamışsındır bunlara 🙂

Don King
Üye
★★
Don King

Alinin 74te 26 yaşındayken ezdiği foremon 94te 46 yaşında wbc kemerini aldi.bir sene evvel kemeri alamadığı maçta 45 yasindaydi ve karşısındaki adam tysonu ezen hollyfielddi.aliye yenildikten bir kac sene sonra 28 yaşında boksu birakip 38 yaşında geri dönen 44 yaşında hollyfield gibi bir efsaneye, mike tysonu delen gecen 26 yasindaki hollyfielda o kel göbekli yaşlı adamin nasil ecel terleri dokturtugune… Devamını oku »

Kenan
Ziyaretçi
Kenan

Ömer sana kesinlikle katılıyorum. Mike Tyson ve Muhammed Alinin bütün maçlarını izledim. Kesinlikle Tyson Aliden bir değil iki gömlek daha üstündür. Muhammed Ali her maçında kesin 100 lerce yumruk yer. Ama birde Mike Tyson’ın maçlarına bakın tek bir yumruk bile yemeden biten onlarca maçı var Tysonun. Bir Tyson’nın rakiplerine bakın birde Alinin rakiplerine bakın. Kesinlikle ama kesinlikle Mike Tyson Dünyanın… Devamını oku »

Mzby54
Ziyaretçi
Mzby54

Tyson maclari daha kisa sürdüğü icin tyson gize daha hos gelebilir ancak totalde muhammed ali baskin gibi geliyor bana iki sporcuyu birbiriyle karsilasmadi ancak bazi ortak noktalardan cikarim yapabiliriz 1. İkisi de Berbick le mac yapti ancak Ali o macta parkinson haliyle maca ciktigindan Tyson un Berbick i k.o etmesi iki sporcu arasinda tam bir degerlendirme yapmayi kısıtlıyor 2. Foreman… Devamını oku »

Deontay DL
Üye
Deontay DL

bence yenerdi refleksleri yumruk gücü hareketliliğiçok fazla alide çok hızlı ama tyson baskı kurrken tysona yetişemezdi tyson ilk 5 raund içinde ko ederse ederdi aliyi eğer 5 rundda bitiremezse maç alinin tarafına geçerdi

TÜRK
Üye
TÜRK

Tamam tyson büyük bi efsane ama cok abartılıyor be abi. Adam çıktığı bütün büyük maçları kaybetti neredeyse 6 yenilgi 5 nakavtlamı em iyisi olucaksın? Bencre vitali tysonı en iyi zamanında mezara gömerdi. Şunuda belirtiyim benim için tarihin en iyi boksörü floyd mayweatherdır.

Dr.Steelhammer
Üye
★★★★
Dr.Steelhammer

vitali tysonu gomerdi ne lan ? vitali uzun reach uzun mesafe boksoru , tyson yakinina girdi mi bikere ko etmeden birakmazdi vitaliyi . parcalardi resmen ringde . corrie sandersin dengesini sarstigi adam tysona karsi brutal ko olurdu rahat .

TÜRK
Üye
TÜRK

Adam 40 yaşında bile şuanda en iyilerle kıyaslanıyo golovkin-canelo-crawford-loma ve vs 40 yaşındayken ne ali nede tyson kalmıştı piyasada ve rezil sonlarla emekli olmuşlardı.

Hayrettin Saygın
Üye
Hayrettin Saygın

Ali greatest tir, gerisi hikayedir, hikayenin baş kahramanı da tyson olur. Ali, boksunu ringde bir kişiye karşı değil de tek dişi kalmış canavar a karşı yapmıştır.

cellat hopkins
Üye
★★
cellat hopkins

Tayson evet sansasyonel galibiyetler aldi ama ali en iyisidir artilari her konuda teknik taktik ve kondisyon konularinda tayson dan ilerdedir fikrim bilgihan bey efsanelerin otobiyografisini cok guzel ozetlemis kalemine saglik ve tayson da sunu biliyor ali en iyisiydi tayson maclarini heycanla bekleyen ve maclarini izleyen.biri olarak ali benim.icin ondedir tayson ise saygiyi ve efsane kelimesini hak eden boks sporuna cesur… Devamını oku »

cellat hopkins
Üye
★★
cellat hopkins

Benim siralamam 1.ali 2 raky marciano 3. Lenonx leves 4.tayson 5. Framon 6 evender.7 vitali

Mehmet Koçak
Üye
Mehmet Koçak

Adamlık ve spormentlikte M.Ali Ama işin bokunu zevki ise kesinlikle Mike tyson herşey skor değil birde göz zevki var Floyd mu izlemek istersin ggg yi mi

Mehmet Koçak
Üye
Mehmet Koçak

Adamlık ve spormentlikte M.Ali Ama işin boksunu zevki ise kesinlikle Mike tyson herşey skor değil birde göz zevki var Floyd mu izlemek istersin ggg yi mi

Deontay DL
Üye
Deontay DL

aynen öyle adamın tipi pittbul gibi tıknaz geniş vücut saldırganlığı ortalık karıştırma bakımından daha zevk veriyo korkutucu bi insan lewis maçında örneğin adamlar bariiyer oluşturdu 😀 ne yapçağı belli değil

Dr.Steelhammer
Üye
★★★★
Dr.Steelhammer

lennox ile pat kut kavga etseler lennox döver tysonu .. araya adamlar girmeseydi lennox doverdi bakma sen .. 2002 tyson iyi degil o kadar .

Ali Han
Ziyaretçi
Ali Han

Kim ne derse desin, dünyanın en iyi boksörü Mike Tyson’dır. Ali rakiplerini yenerdi, Tyson ise bitirirdi. Tyson; tekniği, gücü ve hızı ile gelmiş geçmiş en korkutucu boxördür. Mike’ın en büyük eksikliği olgunluktu, o da muhtemelen anne ve baba sevgisi eksikliğinden kaynaklanıyordur. Yanılmıyırsam Don King’in şöyle bir sözü var: Tyson sadece tabağın içindekini görüyordu, Ali ise tabağının kenarını da görebiliyordu.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Konunun doğal fenomenleri Ward veya Floyd en iyisidir diyenler henüz gelmemiş çok ilginç. 😀

Ali ile Mike Tyson yan yana koyulacak isimler değildir. Mike Tyson kendisi bile demiş zaten Ali en iyisidir. Ki ikincilik mertebesine Tyson’u koyana kadar Lennox, Foreman gibi birçok boksör koyulabilir.

Tugay Özay
Üye
★★★
Tugay Özay

Katılıyorum dostum. Tyson’dan önce gelecek isimler var…

WildervsJoshuaa
Üye
WildervsJoshuaa

İkiside cok buyuk efsane hem.kisilikleri hemde kariyerleriyle . kisilikte muhammed ali daha ondedir fakat sporculuk olarak esitttirler bana gore . stil olarak farklilar ali teknik bir boksordur ttson ise taktik yok bam bam bam yapar …

Don King
Üye
★★
Don King

6 ay sonra omere cevap vermişim.böyle tuhafliklarim vardir.ama yorum yorum gelismisim be(:

Bedir Altın
Üye
★★
Bedir Altın

Benim listem
1-joshua
2- w.kiltcko
3- wiyt
4- takam
5- brerezil
6- Ali
7- Tyson
8- dağcı korneş
9- foreman
10- Lewis

Ahmet kurt, Conan, big George gerçek liste işte bu bi silkelenin kendinize gelin. Joshua gibisi milenyumda bir gelir ondan önceki cengaver Herkül müş.

conan
Ziyaretçi
conan

Tysonın melek gibi kalbi var çoğunuz bilmez. Kendisi iyi bir güvercin severdir. Ben boks izlemeye mike tysonla başladığım için gönlümdeki yeri ayrıdır. Tyson ortalığı silip süpürürken lennox ve holyfield boks salonunda lapacılık yapıyordu. Kurt kocayınca köpeklerin maskarası olur mike reyis de formdan erken düştüğünde bu iki boksöre yenilmiştir. 80 li yıllarda ikisi de tysonla maç yapsa ring minderini öperlerdi.

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

yalnız şöyle bir şey var. dövüştüklerinde holyfield tysondan 3-4, lewis te 1 yıl daha yaşlıydı 🙂 tyson ın erken kocaması lewis ve holyfield ın suçu değil. tyson ın kalbine gelirsek özellikle boksu bıraktıktan sonra gerçekten bana da çok samimi bir insanmış gibi geliyor. tyson reisi inanılmaz samimi ve sevecen buluyorum. tyson ın hayatını stand up şeklinde anlattığı ”tartışmasız gerçek” isimli… Devamını oku »

rest
Üye
rest

ahmet bey tyson’a zaafınız var kusura bakmayın 🙂 sizin kadar tarafsız ve bilgili birinin bu tip yorumlarına şaşırıyorum 3-4 yaş filan yapma hocam 🙂 holyfield maçlarının bahanesi olamaz, üç sene aradan sonra kaldığı yerden devam ediyordu gayet de formdaydı. lewis ve holyfield onun döneminde olmasaydı hapisten çıkıp formunun aynen devam ettiği konuşulacaktı 37-38 yaşına gelene kadar. saymıyorum bile dediğiniz lewis… Devamını oku »

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

bu yanlış genel kanının aksine tyson kesinlikle çok çok teknik bir boksördür. her şeyden önce taktik maktik yok tarzı bir stile sahip değildir. çok agresif bir stille rakiplerini 1-2 raundda nakavt ettiği doğrudur. fakat bunu akıllıca, iyi bir defans yaparak başarır. kalın kemikli fiziğinin aksine çok hareketli ve hızlı bir boksördür. kısa boyunun ona vermiş olduğu avantajla yaptığı güzel eskiv… Devamını oku »

Kanguru Perkovic
Ziyaretçi
Kanguru Perkovic

Çok çok guzel açıklamışsın. Siteye takildigimdan beri gördüğüm en iyi yorum diyebilirim. Harfi harfine katiliyorum

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

çok teşekkür ediyorum dostum

Prometheus Pusher
Üye
★★★
Prometheus Pusher

benim için kimin en iyi olduğunun bir önemi yok. ben adamın boksa verdiklerine bakarım. bir adam bana izlerken zevk verebiliyorsa benim için kafidir. lennox’un tyson’dan iyi olmasının benim için önemi yoktur çünkü lennox bana izleme keyfi vermez. keza holyfield’ın tyson’u yenmiş olması da benim için anlam ifade etmez çünkü tyson bambaşka bir boksördü ve bambaşka bir stile sahipti. izlerken en… Devamını oku »

GGGökhan
Üye
★★★
GGGökhan

İkisinin de hayranıyım ama Mike TYSON derim. Adam Golovkinden daha kısa var mı ötesi ? O boyla neler neler devirdi efsaneler efsanesi bir adam. O boyla bunları başaran adam biraz daha uzun olsaydı kimbilir neler yapardı düşünemiyorum…

leGGGend
Ziyaretçi
leGGGend

Ikisinin boyuda 1.78

Marvin Hagler
Üye
★★
Marvin Hagler

1985-1990 yılları arasındaki mike tyson.
https://www.youtube.com/watch?v=R2RxpsS639I

hitmonchan
Üye
★★
hitmonchan

Bu iki boksörün de en iyiler olarak gosterilmesinin sebebi rakiplerini yenmeleri degil yenme bicimleri, farkli stilleri ve sansasyonel hayatları. Yoksa bu tartismaya eklenecek joe louis, rocky marciana, larry holmes ve vitali kltchko da var bence.

safkan
Üye
★★★
safkan

Benim görüşüm, en iyi zamanında tysonı kimse yenemez, douglas maçı bir kazaydı tyson doymuş ve iyi hazırlanmamıştı.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Benim için gelmiş geçmiş tek kral deontay wilder dır… konu burada kapandı arkadaşlar dağılabilirsiniz 🙂

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Şaka bi yana bana göre izlediğim en iyisi lennox Du gerek fizik yapısı gerek ring hakimiyeti ringde görsel ziyafet açısından enfes bi boksördü… ama tyson ile ali arasında seçim yapsam muhamed ali derdim …

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

BU YAZI COK ESKI 2 3 YIL ÖNCE BU SITEDE YAZILMIŞTI. BENDE O ZAMAN OKUMUŞTUM.

Gary O’Sullivan
Üye
★★★★
Gary O’Sullivan

Çaktırma 🙂

Gary O’Sullivan
Üye
★★★★
Gary O’Sullivan

Akşam akşam çok güldüm. Bu nasıl video böyke 🙂

https://youtu.be/NxxTWI7Ldrs

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

allah cezanı vermesin 😀 hakikaten bu ne yav

sa yo na ra
Üye
★★★★★
sa yo na ra

ahaha bu ne yav 😀

Yasin Yavuzyılmaz
Üye
★★★

gençlik yıllarında kömür dağıtım şirketinde nakliyat yaparak, hendek kazarak ve demiryolu işçisi olarak çalışmış, 2. dünya savaşında abd ordusuna malzeme taşıyarak orduya hizmet etmiş ve 1946 yılında ordular arası boks turnuvasında şampiyon olmuş, rocky filmine ilham vermiş, kısacık kariyerinde 49 prof. maçta 49 galibiyet ile yenilgi almadan kariyerini tamamlayan tek ağır siklet boksörü Rocky Marciano’dur. hatta günümüz boksörleri ile karşılaştırdığımızda… Devamını oku »

irfan çakmakçı
Üye
irfan çakmakçı

Tüm zamanlarin en iyisi sözü zaten baştan sakat bi niteleme.her sporda yapiliyor cok yanliş buluyorum.her sporcu kendi dönemi ve rakipleriyle degerlendirmeli.alinin donemi idman şartlari beslenme durumlari ve koruyucu ve kuvvetlendirici ilaç takviyeleri gunumuzle bir mi.70 80 yillarda haftada iki idmanla maca cikarken bugun butun sporlkarda gunde cift idman yapiliyor.bugun bir prof.boksorun en az on kisilik bir kadrosu var.ali kendi doneminin… Devamını oku »

CeKo
Üye
★★
CeKo

Tarihin gördüğü en büyük boksör Muhammed Ali’dir. Biri de demiş en iyisi Floyd şaka gibi 🙂

GENNADY MUSTAFA
Üye
★★★★
GENNADY MUSTAFA

Herkes uzun uzun yazmış gerek kalmadı. Genç tyson hepsinin içinden geçerdi, muhammed ali de dahil. Prime tyson tüm zamanların en iyisidir.

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

marciano ağır siklet değil ki. kariyerindeki en ağır haliyle ringe çıktığında kilosu 87 civarıydı. birkaç boksör dışında 90 kg üstü rakiple bile dövüşmedi. ben marciano yu bu koca adamlar arasında ağır siklet olarak görmüyorum. hem zorluklar içerisinde yenilgisiz bir kariyer yapmış olması da onun en iyi olduğu anlamına gelmiyor. benim gözümde çağının ne kadar üzerinde bir kaliteyle boks yaptığı önemli.… Devamını oku »

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

Ali boyle dovusmeyi kime bakarak öğrenmiş?

https://youtu.be/qWLd8U6ePyo

Unutanin kalbi kurur aga 🙂

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

ulan annemin şu çilekli pastayı yapmasını 100 kere istedim. her seferinde yapıcam yapıcam dedi bir türlü yapmadı 🙂 şerefsizim geçenlerde aklıma şu reklam ve annemin bana o pastayı yapmaması geldi 🙂 içimde kalmış ah anne ah 🙂

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

Bir nesil o pastayı yemek isteyerek, yaşlanmaya devam ediyor. Ben de dahil. 🙂

kguags
Üye
kguags

Ali o kadar bilgiyiprofesyonel geçmiş boksörleri inceleyip sentezleyerek oluşturdu. Bunu kitabında kendi anlatıyor. Örnek robinson, walcot. Bi anektod ali bi zamanlar archee moore un yanında çalışmıştır. Kısa bi süre. Şartlar biraz ağır olduğu için bırakmıştır. Askeri düzen gibi. Ali nin bi antrenör ü yoktur. Kendi kendisinin antrönörüdür. Hem yazar hem yönetir.

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

değerli yorumun için teşekkür ederim

kguags
Üye
kguags

Bende sana çok teşekkür ederim. Boksun gelişimi hakkındaki yorumlarını ve diğer bilgi ve analiz içeren yorumlarını takdir ederek okuyorum.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

+ 1907

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Ahmet kurt seni tebrik ediyorum kardeşim bu kadar bilgiyi araştırıyosun biliyosun helal olsun 🙂 seni bilgi olarak sabit kancaya benzetiyorum bilmiyorum izledinmi hiç 🙂 🙂

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

eyvallah dostum o filmi maalesef izlemedim 🙂 son dönemlerde türk filmlerini pek beğenmiyorum. gerçi bu aralar yabancı filmlerle de aram iyi sayılmaz.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

ahmetim sana iki film tavsiyem var biri denzel washingtonun adalet bide kore yapımı geçmişi olmayan adam filmlerini izle derim … ama aksiyon filmleri haberin olsun

irfan çakmakçı
Üye
irfan çakmakçı

Olcumleme yapamayacagimiz bir konuda kesin verilen her karar subjektiftir.roky ile ali. Ali ile tayson mac yapamayacagi icin en iyi budur sozleri sadece o kisinin subjektif bakis acisini yansitir.test edilemeyecek seyler bilimsel olamaz.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★★★
Tek Kral Deontay Wilder

+ 1907

Bankaci
Üye
★★★★
Bankaci

Şahsen boksörlerin bana verdiğine bakarım. Yenilmemiş yenilmiş olması çok önemli değil. En iyi zamanlarında, tyson maçı olsa sabaha kadar heyecandan uyuyamazdım. Alinin maçı olsa bilet alıp o maçı canlı izlemek için -borç bulmak için gerekirse senet imzalayıp-izlemeye giderdim. Daha önce de yazdım.alinin ara vermeden önce yaptığı şey boks değil sanat eseridir. Diğer hiç bir boksör için uykusuz kalamam yada borç… Devamını oku »

Ubeyd2009
Üye
Ubeyd2009

Herkese selamlar arkadaşlar burada yeniyim ve belkide buradaki arkadaşlardan çok daha za boks bilgisine sahibim
Konu ile ilgili şu yorumu yapabilirim gelmiş geçmiş en iyi boksör Muhammed Ali olabilir belki fakat Mike Tyson tüm olumsuzluklarına rağmen gerçek bir efsane bunun aksi ni iddia etmek imkansız …

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

frank sinatra bile ali nin maçına bilet bulamadığı için gazeteci kılığında gizlice maça gittiğini bilirim….beyler dikkat frank sinatra dan bahsediyoruz…böyle bir adamdı işte ali…

Claymaker
Üye
★★★★
Claymaker

Ali trafik cezası yüzünden 26 yaşlarında 1 hafta hapiste yattı

Onun dışında boksa ara verdiği zamanda hapiste yatmamıştır arkdaşlar

kguags
Üye
kguags

Shavers: ali maçında bana 14 raund dayan. Son raund saldır, indirirsin dediler. 14 raund alinin yorulmasını bekledim. Tamam yoruldu derken…

Spiker: sonra?

Shavers: ali daha yorulmamış. Maça yeni başlıyordu. 🙂

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

15. raundun son 30 saniyesinde saymıştım 40 tan fazla yumruk savurmuş 🙂

kguags
Üye
kguags

Ali nin tabiri, o hareketlere o saydırmalara yedek depo diyor. Antrenman metotları falan bu yönde imiş. her brakibe ayrı taktik. 1967 Ara vermeden önce rakiplerini kaçıncı roundda yeneceğini söyleyen birisi. Zamanı boksörleride diyor. “Ali o kadar rol yapardıki sanki kazanacağını zannederdin. Sonra işini bitirirdi.”

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

Ali en iyidir tartışmıyoruz da zaten ama 2.sıraya tyson neden geldi onu anlayamadım.tysonın jdoyglasa kadar yendiği tüm boksörleri lennox da holyfieldda patates ederdi edemezdi diyenin alnını karışlarım

kguags
Üye
kguags

Tyson süper stile sahip bir boksördür. Tek şansızlığı magazin ve show dünyasının kirli dünyasına bulaşması. Aşırı kibirin oluşması. Ali 1964 te şampiyon. Tyson 1988 de. Karşılaştırma bence biraz mantıksız. Sadece hayal dünyamızda bu mümkün.

Klitschkoo
Ziyaretçi
Klitschkoo

En iyi kimdi bilemem ama “ben en iyiyim” lafı en çok Ali’nin ağzına yakışıyordu

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

arkadaş noktayı koydu beyler şimdi dağılıyoruz 🙂

halil bulut
Üye
★★
halil bulut

ahmet kardeşim muhammed ali turnuvasında süperortada eubank george grovesu yendikten sonra finalde callum smithi yener mi? sence o maçın favorisi kim olur ama bana sorucak olursan eubank kupayı alıcak

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

Benimde favorim eubank. Ama callum smith maçı groves maçından daha tehlikeli geçer bence.

Prometheus Pusher
Üye
★★★
Prometheus Pusher

Bana marciano çığırtkanlığı yapanlar biraz anlamsız geliyor..
yani hamaset yapmaya gerek yok.
imrenilecek bir özgeçmişi ve iyi bir kariyeri olabilir ancak doğru dürüst izleyemediğiniz bir boksörü nasıl tüm zamanların en iyisi olarak addedebilirsiniz?
herkesin en iyisi kendine esprisi yapmayın 🙂

Gary O’Sullivan
Üye
★★★★
Gary O’Sullivan

Bana göre boksun en iyisi dillian “the titrek” whyte’tır. Şaka bir yana muhammed ali gerçek bir efsanedir. Böylesi bir isteği inanıyorum ki başkası için kesinlikle kabul etmezlerdi. “ŞÖHRET YOLU”NDA İSMİ YERE DEĞİL DUVARA YAZILDI Hollywood, ünlü yıldızlarının isimlerini, Güney Kaliforniya’lı sanatçı Oliver Weissmuller tasarlamış olduğu ve Consolidated Terrazo Company adlı şirketin yaptığı birer yıldıza yazıp 1958 yılından beri Hollywood Bulvarı… Devamını oku »

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

WHYTE’I HAFİFE ALMAYA DEVAM EDIN. O DA NAKAVTLARINA DEVAM ETSIN. WILDERI BRUTAL KO EDINCE GÖRECEĞİM SIZI BU SITEDE. 🙂

Tugay Özay
Üye
★★★
Tugay Özay

Wilder, wyhte’ı kaldırıp ringten dışarı attığında buralarda ol dostum 🙂

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

Biz her zaman burdayiz dostum. Bir yere gitmiyoruz. 🙂

ATABEY 51
Üye
ATABEY 51

Bu yazı eski bir yazı olması lazım önceden okuduğumu hatırlıyorum. Beğendiğim bir yazıydı.

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

DILLIAN WHYTE: “ZORUNAMI GITTI KARDAŞ ZORUNA ZORUNA HEYY” bu kısmı şarkıdaki gibi söyleyenlere selamlar.

Prorsum
Üye
★★★★
Prorsum
Tugay Özay
Üye
★★★
Tugay Özay

Güzel bir makale olmasına karşın farklı zaman dilimlerindeki boksörleri kıyaslamak mantığa aykırı.

Ali’yi tartışmayı ise anlamsız buluyorum. Ali bir boksörden fazlasıydı. Vatandaşı olduğu işgalci devletin askeri olmayı reddettmiş, ezilen halkların kahramanı olmuştu. Hem boksu hem de mücadelesi onu tartışmasız kılıyor…

Tugay Özay
Üye
★★★
Tugay Özay

Harika 2 edebi yorum, teşekkür ediyorum, duygulandım…

Claymaker
Üye
★★★★
Claymaker

Öyle birini düşünün ki
Öldüğünde

Harlem sokağında yatan evsizden
Türkiye’de tezgahtara
Tunus’ta camiden çıkan adamdan
Vietnamda Sandal’da yaşayan balıkçıya kadar

Milyonlarca insanı arkasından ağlatsın

İnsanların kalbine böylesine dokunan kaç insan kaldı dünyada kaç kişi geçti böylesine insanlığın ruhuna dokunan

Günün birinde bir yerlerde görüşmek dileğiyle şampiyon

kguags
Üye
kguags

George Foreman ile yaptığı maç sırasında antrenörü Angelo Dundee spor tarihindeki en gaz verici konuşmayı yapmıştır. “danset şampiyon,kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için danset…çocuklar için salla yumruklarını…kiralarını ödeyemeyen işsizler için danset,…işini bitir…meyhanelerdeki ayyaşlar için danset şampiyon,kanserden geberen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkumlar için,herkesin terkettiği eroinmanlar için,kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için….danset şampiyon,savaş onlar için!…işini bitir…düşkünler yurdundaki zavallılar için,emeklilik maaşı… Devamını oku »

the replicant
Üye
the replicant

Hocam tüm zamanların en iyisi rocky marcianodur. tamam bu benim fikrim eyvallah da, gerçek de bu şekilde ya. ali ile marcianoyu daha önce yaptıkları tüm maçları kaydedip nasıl hareket izlediklerini ortalama olarak ortaya koyup ikisini karşılaştırıyorlar ve onda marciano öyle bir üstün geliyor ki, 1000 round maç yapsalar hepsini marciano kazanırdı deniyor. ben söylenenlerin yalancısıyım. yumrukları çok sert, hızı da… Devamını oku »

wilderreis
Üye
★★
wilderreis

Zamanının en iyi boksorlerini yenen lenox lewis’i unutmamak gerekir

GGG
Üye
★★★★
GGG

Siz deli misiniz ya, neden sadece ali ve tyson. FLOYD Mayweather, sugar ray Robinson, Rocky marciano, Manny Pacquiao gibi boksörler de aynı düzeyde sporculardı. Bana kalırsa tüm zamanların en iyisi Floyd Mayweather’dir. O yüzden ali tyson tartışmasına hiç girmiyorum. Ama kıyaslamak gerekirse bence Ali daha boksör, Tyson ise daha güçlüydü. Tüm zamanların en iyi iki boksörü Mayweather ve ali, sonraki… Devamını oku »

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

floyd una sektirtme bana burada….
abin murat koç un izinden gitme sende…

GGG
Üye
★★★★
GGG

Sen ne biçim konuşuyorsun arkadaş? Benim kimsenin izinden gittiğim falan yok. Floyd’un başarıları zorunuza mı gidiyor niye bu kadar karalıyorsunuz anlamıyorum. Benim için tüm zamanların en iyisi Mayweather’dır. Senin için başka bir sporcudur. Saygı duyarım. Ama boksla ilgilenen biri olarak Floyd Mayweather gibi bir boksörü küçük görüyorsan eğer, senin adına üzülürüm. Bu gerçekten büyük bir eksikliktir

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

floyd kimseyi en iyi zamanında yenememiş bir korkaktır…

de la hoya – mosley – manny

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

ggg şakamısın gardaş ağırsikletleri tartışıyoruz gelmişsin floyd sende mi trollsün nesin.

GGG
Üye
★★★★
GGG

Burada tüm zamanların en iyi boksöründen bahsediliyor, sadece ağır sikletten değil

conan
Ziyaretçi
conan

3g selam kardeşim. hala şampiyon olacağız diyor musun? 😀 😀

GGG
Üye
★★★★
GGG

@conan marhaba abi. Kusura bakma dönemedim. Hala şampiyon olacağımızı düşünüyorum ancak birşeylerin değişmesi lazım. Beşiktaş’a bile yenildik. Çok kötü oynadık. Fenerbahçe olsa bu kadar üzülmezdim. Gerçi Fenerbahçe olsa o akşamki Galatasaray’a bi 7 tane sallardı. Gerçekten çok kötüydük. Bunun en büyük sorumlusu tabiki tudor ve de Sneijder, Podolski gibi isimlerin gönderilip yerine Belhanda Gomis gibi kapasitesi sınırlı oyuncuların alınması. Ne… Devamını oku »

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

soner reis; aslında bunlara 6-7 atardık ama sırf tudor işinden ekmeğinden olmasın diye atmadık… 😀

conan
Ziyaretçi
conan

aslında maçın hakkı 6-0 dı. keşke atsaydınız. kadıköyde bu halde yakalarsak hiç affetmeyiz bu sefer 7 atarız.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Rocky MArciano’yu sırf istatistiklerinden ötürü bu sıralamaya ekliyorsunuz. Haklısınız çağının iyi boksörü ama Rocky Marciano zamanında boks primitif bir spordu. Harala gürele bir haldeydi.

Rocky Marciano’nun bırakın Ali’yi, Patterson, Liston, Norton gibi boksörlerle bile yarışabileceğini sanmıyorum.

Şişirme bir boksördür yani. Daha doğrusu modern boksun istatistik şişirmesinden geçmişteki başarısıyla pay alan birisidir. Marciano’nun söz konusu edilmesi bence gereksiz.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Dostlar bilhassa Türk oğlu Türk ve Soner yorumuma dikkatle bakınız.

Rocky başarılı bir adamdır, döneminin iyi boksörüdür. Ama Rocky döneminde boks başka bir şeydi, Ali’nin açtığı dönemin boksundan çok gerideydi.

Teknik olarak bu iki safhanın karşılaştırılması doğru değil. Rocky değil, onu istatistikleri yüzünden göklere çıkaranlar yüzünden adamı olduğundan daha büyük yapmanın alemi yok bence.

conan
Ziyaretçi
conan

ama her boksörü yaşadığı döneme göre değerlendirmek lazım. şimdi m.ö. roma ordusunu şimdi elinde makinalı tüfek olan 5 kişi yenerdi. o zaman roma ordusu abartılıyor mu diyelim?

Big George
Üye
★★★★
Big George

Bence de yaşadığı döneme göre değerlendirmek lazım. Ali şimdinin boksörlerinin imkanlarına sahip olsa belki 300-0 bile yapabilirdi. Şimdinin boksörlerine boşuna çöp muamelesi yapmıyoruz. Eskiyi geçemiyorlar ondan dolayı çöp muamelesi yapıyoruz. Ali dönemi Rocky dönemini ekarte ettiği için efsane kabul ediliyor. Şimdinin boksörleri Ali’yi, Tyson’u çağ dışı kılacak bir boks yapsaydı Ali ve Tyson için de aynı yorumu yapardım. Ama şimdi… Devamını oku »

conan
Ziyaretçi
conan

ali günümüzde boksa başlasa belki daha da kötü olurdu. bunu bilemeyiz. çünkü günümüzün modern insanı, eski insanlara göre teknolojinin sağladığı imkanlardan dolayı daha bir yumuşak, rahata alışmış, zora gelmeyen canlılar.

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

ilk defa sana katılmıyorum george dostum 🙂 rocky kendi döneminin tüm büyük şampiyonlarını yenmiştir…joe louis, jersey joe wallcott, ezzard charles, roland la starza, archie moore… bu saydığım isimlerin hepsi büyük şampiyonlardı…49-0 ve 43 ko mükemmel bir iş… ayrıca yaptığı boksta mükemmel bir stile sahipti…herkes yumruğun üstüne gittiğini zannediyordu ama öyle değildi…korkunç bir hız ve reflekslere sahipti…mükemmel bir şekilde bloke yeteneği… Devamını oku »

GENNADY MUSTAFA
Üye
★★★★
GENNADY MUSTAFA

+1

conan
Ziyaretçi
conan

mustafa hangimize + verdin gardaşım? 😀 😀

bana mı? corca mı?

GENNADY MUSTAFA
Üye
★★★★
GENNADY MUSTAFA

😀 😀

conan
Ziyaretçi
conan

big corc rocky’i itin kıçına sokmuşsun ayıp etmişsin. o ismini yazdığın boksörler rocky zamanında doğsalardı acaba ne iş yapıyor olurlardı? kimisi çöpçü, kimi esrarkeş, kimi hırsız olurdu. rocky o zor şartlarda boks yapmış, yenilgisiz olarak boksu bırakmıştır.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Haklısın.

Ama Maradona’yı, George Best’i düşün günümüz futboluna koy bir de o şekilde kıyasla. Yerinde bir kıyaslama olmayacaktır.

Ben Rocky’i kötülemiyorum. Rocky dönemi boksu ile Ali’den sonraki dönemin boksu teknik anlamda birbirinden çok farklı boks tarzlarıdır kıyaslamanın imkanı yok diyorum.

Prof boks ile amatör boksu kıyaslamak gibi bir anlamda.

GENNADY MUSTAFA
Üye
★★★★
GENNADY MUSTAFA

Prime tysondan sonra. Bütün olarak bakarsak floyd tartışmasız en iyisidir, güçlü, hızlı,teknik, kondisyonlu,çenesi sağlam, akıllı, kurnaz,var da var. Herkes kendi döneminin en iyisidir tüm zamanları lafı geçersede prime tysondur.

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

prime tyson prime ali bunları geçin kardeşim boksör dediğiniz adam nakavt sayısı çok olan yada ilk rauntta rakibi indiren adam en iyi boksör efsane filan değildir.tysonun yendiği rakiplere bakarsak ilk 37 maçında elle tutulur trever berbick vardır lary holmes vardır ki hepsi de bitik dönemlerindedir.bana diyinki tyson riddcik bowe ko etmiştir veya bana deyinki ıbebuchiyi ko etmiştir yada tuayı ko… Devamını oku »

GENNADY MUSTAFA
Üye
★★★★
GENNADY MUSTAFA

Uffff çok boş yaptın.

conan
Ziyaretçi
conan

ya senin kolofkinin yendiği rakipler çok mu iyiydi? canelo ve jacobs dışında alayı kolpa rakiplerdi. bunlara ermeni lemiyüks de dahil.

fix1
Üye
★★
fix1

ali gelene kadar ali stilinde maç yapan yoktu. ve ali sitili denmeye başlandı. sonra tyson geldi. tysona kadar öyle geri adım atmadan maç yapan yoktu ve sonra tyson sitili denmeye başlandı. ikisi de efsanedir. lennox everder vs. iyi boksörlerdir ama bi ali, bi tyson efsanesinin yanına bile yaklaşamazlar. ve tyson koko çekip kendini bitirmeseydi. ve yine 80 lerde bu ikiliyle… Devamını oku »

Fatihhh
Üye
Fatihhh

ikiside unutulmaz ikiside harika sporculardı Ali en iyisi buna kimsenin bir şey dediği ayrı bir yetenek ve zeka ama tyson o boyla böyle cesurca savaşması uzun boylu devleri o kısa boyla indirmesi gerçekten insanı kendine hayran bırakıyor eskiden menajer tuzakları vardı şimdi şu dopingci bu şu ilacı almış muhhabeti var iki isimde her zaman özlemle anılacaktır. Günümüz boksörlerine baktığımızda yeri… Devamını oku »

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

kell brok balon mu lemuix balon mu rubio balon mu monreo balonmu conan .bjs monreo maçında gördük ne hallere düştüğünü .

conan
Ziyaretçi
conan

kell brook balon değil aslında göz çukuru kırılmasa maçı da alacaktı. lemiyüksü bjs bak nasıl yenecek izle 🙂

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

ALIRDI…

Claymaker
Üye
★★★★
Claymaker

Bence babayı alırdı maçlar 3 round olsaydı kell brook Sergen Yalçın’dan sonraki en iyi boksör olurdu
Ma
Maçlar 3 roundluk patlamadan ibaret değil

яσмαη
Üye
★★★★
яσмαη

Bende o anlamda soyledim aslında da neyse 🙂

Claymaker
Üye
★★★★
Claymaker

hakkını helal et bir tarafımla anlamışım kusura bakma

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

göz çukuru kırılmasa maçı alacaktı 🙂 bunu inanarak yazdığını söyleme sakın

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

fix lenox evander yanına yaklaşamazlardı ağır olmadımı sence.tysonun ön planda olması şöhreti medya ve yaşadığı skandal olaylardır.hemen atlamayın kötü boksör demiyorum ama tysonun yendiği her rakibi lennox da çok rahat yenmiştir hatta fazlasını da yapıp holyfiledi da yenmiştir.

fix1
Üye
★★
fix1

lenolewis; lennoxla ilk maçı evender aldığı halde berabere denmiştir. avander, tyson ikinci maçında şu kulak hadisesi olmasa, tyson puan olarak önde götürüyordu. şöyle açıklayayım. aleksander karalin 2000 sidneyde amerikalı bir su aygırına yenilmiştir. bu su aygırının karelinden iyi olduğu anlamına gelmez. karalinin en güçlü olduğu zamanlarda güreşseydiler. karelinden 1 puan bile alamazdı. yukarıda da yazdığım gibi bunlar benim görüşlerimdir. nenem… Devamını oku »

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

Ilk Lennox-holyfield maçını holyfield mı aldı??? Holydield bana göre o maçta 10-2 kaybetti. Yumruk istatistiklerinde de lennox 2.5 a katlamıştı holyfield ı. Tarihin en büyük hırsızlıklarından biri olan o maçta holfield ın hakkı yendi öyle mi? Yanlış hatırlıyorsun. Başka bir ihtimali olamaz.

fix1
Üye
★★
fix1

maçı izlerim. istatistikleri kendim tutarım. ilk maç evenderindir. bu benim görüşüm.

Ahmet Kurt
Üye
★★★★★
Ahmet Kurt

bence bir kez daha izle. lütfen.

conan
Ziyaretçi
conan

lennox vitaliye rövanş vermeyerek kaçmıştır.

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

koca kariyeri 1 maçla değerlendireceksen sözüm yok adamın yendiği boksörlerden efsane takım kurarsın

JOE LOUIS
Üye
JOE LOUIS

Şimdi ben buradan uzun yıllar 63.5 kg boks yapmış birisi olarak soruyorum. Burada Kaç kişi eldiven giydi kaç kişinin kaç maçı var Kaç profesyonel maç seyretmiş? Siz kimsiniz boks kim siz ne anlarsınız. Biz bu işe yıllarımızı verdik ne sıkıntılar çektik klavye şampiyonları. Eğer bir sıralama olacaksa açık ara ve rakipsiz 1- Muhammed Ali’dir. 2- Joe Louis 3- namağlup boksu… Devamını oku »

conan
Ziyaretçi
conan

fake bir üye. hem mike tysona sallayıp hem de listede 6.sıraya alman pek manidar olmuş.

lenoxlewis
Üye
★★★
lenoxlewis

fix hadi 2.maç tysonun diyelim ilk maçı holy nakavtla aldı tertemiz hemde.
ayrıca ilk lewis holy maçını da lennox almıştı berabere verince karar yanlış lennoxun demişlerdi maç bence karıştırdın sen

safkan
Üye
★★★
safkan

İşi bilimsel olarak ele alırsak tüm spor dallarında rekorlar genelde sonradan kırıldı, nadirde olsa kırılamayan rekorlar da vardır. Örn: usain bolt,micheal pillps. İşi yeteneğe bağlarsak aliden de tysondanda floyddanda yetenekli insanlar vardı ama yolları boksla kesişmemişti hiç, mustafa denizlinin bir yorumu vardı ” aslinda messiden çok daha yetenekli insanlar var ama hiç futbol oynamadılar”. Bana göre alinin sırrı yeteneklerinde değil,… Devamını oku »

safkan
Üye
★★★
safkan

Bolt ile phillips sonradan rekor kırdılar anlamında söyledim. Birgün onlarında rekorları kırılacağı kanaatindeyim. Alideki hırsı lewiste tysonda hatta vitalide göremedik de sanki bir dönem wladda vardı, sonra evlilik çoluk çocuk wlad normal bir insan olduğunu anlafı gibi, o da anladı hirsinin azaldığını, uğraşti ama yapamadı. O hırsın bugünkü new-gen versiyonunu c.ronaldo da görebilirsiniz.

Claymaker
Üye
★★★★
Claymaker

Güzel yorumdu ellerine sağlık

tipitip
Üye
★★★★
tipitip

https://youtu.be/ki4UKsI8bms Kim mi yener bakın m ali bile tysonn diyo…tyson da ali greatest dio..bunlar bile kendi aralarında karar vermemisken biz mi doğrusunu söyleyeceğiz..ikisinin de daha üstün olduğu taraflar var dolaysisyla toptan bi soru anlamsız olur…ali mi tyson mu ??… Annen mi ben mi ?diye kocasına soran kadının sorusuna benzeyen böyle bir sorunun doğru tek bir cevabı yok çünkü yanlış bir… Devamını oku »

Hotter
Üye
★★★★★

Ali beni bu haliyle bile yener. Ne kadar mütevaziler

conan
Ziyaretçi
conan

ben evli olsam ve karım bana “annem mi, ben mi?” diye sorarsa, tereddütsüz annem diye cevap veririm. biri can, diğer el. ana gibi yar olmaz.

tipitip
Üye
★★★★
tipitip

Düğün gecesi ve çocuk planı çalışmalarına denk gelen zamanları saymazsak tüm erkekler normal zamanlarda senin gibi cevap verir conan…katılıyorum, fakat benim kast ettiğim şey dogru cevap değil yanlış bir soruydu..

Hotter
Üye
★★★★★

Aynen conan. Ama ne yazık ki bu soruya annem cevabı veremeyecek kadar çok aciz insanlar var. Tipitip bayılıyorum senin örneklerine valla 🙂

TÜRK OĞLU TÜRK
Üye
★★★
TÜRK OĞLU TÜRK

edwin valero 🙁

lightweight ve super featherweight yenilgisiz efsane şampiyon…. 27 maç 27 galibiyet 27 nakavt…çok acıklı bir hikayesi var…ölümcül bir kafatası rahatsızlığına rağmen müthiş bir kariyer ve çöküşüde aynı derecede hüzünlü bir durum…karısını öldürdükten sonra kendisini hücrede asarak intihar etmiştir…

AERIALS
Üye
★★
AERIALS

Nasıl tek ve gerçek şampiyonu yazmazsınız.

“The real champ charles martin”

serhat king
Üye
serhat king

muhammed ali yi sıralamaya ve herhangi bir karşılaştırmaya koymam.çünkü o bir devrin öncüsü oldu. tyson hapishane öncesindeki en iyi zamanlarında patır kütür indiriyordu ama kimleri indirdi indirdiği adamların kalitesi neydi. bir şampiyon varki oda lennox lewis.o bir savaşçı.hiç kimseden korkmadı.karnesi en tehlikeli adamlarla dolu.tua haşim botha mc call evander morrison… lennox yaşlanmış haliyle bile vitalinin en güçlü haliyle dövüşüp suratinı… Devamını oku »

Tugay Özay
Üye
★★★
Tugay Özay

Lennox’un harika bir boksör olduğuna itiraz eden olmaz sanırım. Ama kimseden korkmadı demene itiraz eden çok olur. Buna ben de dahil olurum. Vitali’ye rövanş hakkı vermedi, çünkü kaybedecekti, biliyordu. Bu da lennox’u bir başka açıdan büyük boksör yapar. Rezil, kepaze olmadan bıraktı. Ayrıca rövanşa hiç gelmeden, söylediğin tabir ile; Vitali’nin yüzü çarşamba pazarına dönmüştü, evet, doğru, ama doktor devam edebilir… Devamını oku »

tipitip
Üye
★★★★
tipitip

Aynen Tugay hocam aynen

serhat king
Üye
serhat king

o durumdaki hiçbir boksöre hiçbir doktor maçı devam ettiremezdi. farzedelimki ettirseydi bence yine lennox kazanırdı hemde Vitali çok ciddi zarar görebilirdi. lennox bileğinin hakkıyla öyle bir demirsuratı döve döve maçı aldı.peki bu maçı aldığında yaşı 38 değilmiydi bu adam insanları memnun etmek için kaç yaşına kadar dövüşmeliydi.38 yaşındaki yorgun şampiyon lennox a 32 yaşındaki en güçlü en formda vitaliyi yendiği… Devamını oku »

kguags
Üye
kguags

lennox un rövanş yapmamasının sebebi bence 120-130 kiloları bulmasıydı. bu artık dezavantaj yaratıyordu. son maçlarda iyice belli olmaya başlamıştı. bence tadında bıraktı. madara olmasından iyiydi. belli bir yaştan sonra kilo vermek zorlaşıyor. lennox ta oturmuş fiziği yaş olmuş 38, kilo verse bu sefer elden ayaktan düşebilirdi. insan vücudu acayip birşey. zaten big georgeden big ünvanını almış birisi.

kguags
Üye
kguags

big ünvanı derken, takdir anlamında.

Harun
Üye
★★★
Harun

Bütün boksörleri bir kenara atın. Ali gibi birisi var mı? Ring içersinde inanılmaz bir boksör. ring dışında da mükemmel bir karakter. Sadece ring içinde değil ring dışında da yaptıklarıyla herkesin sevgisini kazandı. O günün şartlarına karşı çıktı. Irkçılara karşı çıktı. dövüşten sonra aldığı paralarla şehirdeki insanlara yardım etti. İnsanlara çok yararı oldu. sonunu düşünen kahraman olamaz mantığıyla hareket etti. Ve… Devamını oku »

Dr.Steelhammer
Üye
★★★★
Dr.Steelhammer

tyson douglası yendi aslinda o mac . hakem bilerek o kadar yavas saydi ki ..