Amatör Mücadele Sporları

Karate Milli Takımımız Balkan İkincisi Oldu!

karate_toplupoz_230215

21-22 Şubat tarihlerinde Sırbistan’da yapılan 17. Balkan Büyükler Karate Şampiyonası’nda 5 altın, 2 gümüş, 5 bronz madalya kazanan Karate Milli Takımımız, takım halinde Balkan ikincisi oldu…

19-22 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek 50. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren Karate Milli Takımımız, sezonun ilk ciddi sınavını Sırbistan’da verdi.21-22 Şubat tarihlerinde Cacak kentinde yapılan 17. Balkan Büyükler Karate Şampiyonası’nda 10 ülke arasında genel klasmanda ikinci sırayı alan Milli Takımımız, Balkan ikincisi oldu.

Borac Arena’da yapılan şampiyonada Türkiye ile birlikte Balkan Karate Federasyonları Birliği’ne üye Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan 271 sporcu mücadele etti. Milli takımımız, 15 bayan, 14 erkek sporcu ile ülkemizi temsil etti.

İki gün süren organizasyonda madalyalar 12’si ferdi, 4’ü takım olmak üzere 16 dalda dağıtıldı. Milli takımımız, sekiz ülkenin madalya çıkardığı şampiyonada kazandığı 5 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalya ile genel klasmanda ikinci sırayı aldı.

Ev sahibi Sırbistan, kazandığı 6 altın, 7 gümüş ve 4 bronz madalya ile Balkan şampiyonluğunu elde ederken, Hırvatistan da 3 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ile üçüncü sırada yer aldı.

Bayanlarda ferdi kumite 50 kiloda Serap Özçelik ile 61 kiloda Merve Çoban altın, ferdi kumite 55 kiloda Tuba Yakan ile +68 kiloda Meltem Hocaoğlu bronz madalya kazandı.

Büşranur Kılıç, Rabia Küsmüş ve Gizem Şahin’den oluşan bayan kata takımımız ile Serap Özçelik, Tuba Yakan, Merve Çoban ve Merve Baltay da oluşan bayan kumite takımımız dagümüş madalya ile şampiyonayı noktaladı.

Erkerlerde ise ferdi kata dalında Mehmet Yakan bronz madalya elde etti. Ferdi kumite 60 kiloda Aykut Kaya ile 75 kiloda Serkan Yağcı’nın altın madalya kazandığı şampiyonada +84 kiloda Enes Erkan bronz madalyayı boynuna astı.

Orçun Duman, Arslan Çalışkan ve Ali Sofuoğlu’ndan oluşan erkek kata takımımız altın madalyanın sahibi olurken, İsmail Cankeskin, Ziya Yaşar, Emre İpek, Gökhan Gündüz, Yaser Şahintekin, Rıdvan Kaptan ve Serkan Yağcı’nın yer aldığı erkek kumite takımımız da hanesine bronz madalya yazdırdı.

DELİHASAN’DAN TEBRİK
Şampiyonayı yerinde takip eden Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, iki gün süren organizasyonda milli sporcularımızın ülkemizi başarıyla temsil ettiğini belirterek, önemli bir başarıya imza attıklarını söyledi. Sporcuları ve teknik kadroyu tebrik eden Başkan Delihasan, şimdiki hedeflerinin 19-22 Mart’ta İstanbul’da yapılacak 50. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda zirveye çıkmak olduğunu söyledi.

0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.