2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Boks Branşı Olmayabilir!

Uluslar arası Olimpiyat Komitesi 1904 yılından itibaren biri hariç tüm olimpiyatlarda yer alan boks sporunun 2020 Tokyo Olimpiyatlarından idari sebeplerden ötürü kaldırılabileceğini açıkladı.

IOC Thomas Bach Uluslararası Boks Birliği’ni hedef alarak amatör boksun yönetim yapısını eleştirdi.

Bizler ciddi bir biçimde AIBA yönetiminden endişe duyuyoruz.

IOC patronuna Rio Olimpiyatlarında maçlarda şike var mıydı sorusu soruldu. Başkan cevap olarak bu konuyu araştırmayı devam ediyoruz dedi.

Açıklamada birçok konuda eleştirler yapılırken. Ana başlıklar yönetim yapısı, finansal durumlar, anti-doping, masa hakemleri ve ring hakemleri olarak belirtildi. AIBA için yeni bir soruşturma açılacağı açıklandı. AIBA’ya 30 Nisan’a kadar söz konusu başlıklar hakkında gelişmelerin kaydedildiği rapor sunması için süresi tanındı.

Boksun oyunlardan kaldırılması tehdidi hem 2020 Tokyo Olimpiyatlarını hem de 2018 Buenos Aires Gençlik Olimpiyatlarını kapsıyor.

Eski AIBA başkanı CK Wu Kasım ayında finansal yönetim bozukluğu nedeniyle başkanlıktan ayrılmıştı.


Haberle ilgili başlıklar: , , , , ,

Benzer Haberler

 1. Roman

  Haklilar moruq. Her olimpiyat da garanti şikeli maclar oluyor. Rezalet hakk bu kadar kolay yenmemeli.

 2. WildervsJoshuaa

  Olmasin cok bisey degismez . prof boksu belli bir isimlerin elinden geciyor zaten . belli dunya dereceleri olanlarda kendilerine menejer buluyorlar zaten. Amotor boks eskisi gibi tutulmuyorda nasil bakiliyor ? Derecesi olani prof yapiyolar.

 3. klıtschko

  aıbanın hakemleri olimpiyatları katlediyordu sonunda olacağı buydu

 4. conan

  boksun olimpiyatlardan çıkması boksa özellikle amatör boksa darbe vurur. bu da pro boksu etkiler. eskileri mumla ararız

 5. GennadyMustafa

  Çok büyük bir skandal olur.

 6. Garyosullivan

  Yorumlar ekranda gözükmüyor galiba

 7. ONUR ERTEKİN

  beyler bir sualim olacak; muhammed ali kupaasında neden ağır siklet kategorisinde düzenlemediler, neden sadece süper orta siklet ve yarı ağır siklette düzenlendi..

 8. ONUR ERTEKİN

  kolovkin kardeş, senin yazıyı toparlarsak kısacası g*tü yiyen bu turnuvaya katılıyor, aynen wilder,joshua bunlar için bu turnuva çok riskli, povetkin,ortiz,parker gibi sağlam rakiplere denk geldin mi? yere inme olasılığın çok yüksek….

  chris eubank jr – george groves maçı çok süper bir maç olacak, ayrıca murat gassiev – oleksandr usky….

  bu turnuva dışında özellikle ortiz – wilder maçı en muhteşemi, wilder, joshua ile maç yapmak ve dağılımı %50-%50 olması için sırf ortiz maçını kabul etti, bence wilder babalara geldi.. ortiz, wilder’ı çok sağlam zopa çekecek, ortiz çam ağacı gibi devirmek zor wilder’ın o sıska ve durağan boksu ortiz’i yenmeye yetmez…

  diğer taraftan joshua’da ringe çıkmak istemeyeceği tek rakip bence povetkin, idda ediyorum, takam ve klitschko’daki joshua, povetkin’i yenemez…

  povetkin’in bir Marco Huck (Muammer Hukiç) o maçta povetkin inanılmaz net ve sert yumruklar aldı ama yine de kazandı ( bana göre o maç marko huck’un tek en iyi maçı onu da kaybetti ya da dopingliydi) joshua için herşey net 7. raunttan sonra %100 bu adam yoruluyor ve kondüsyonu düşüyor, povetkin, böyle yaralı aslanları paramparça eder, joshua ve eddie hearn, povetkin’in yaşlanması için köşe bucak kaçacaklar ya da federasyon zorunlu rakip olarak povetkin’i bunların karşısına dikecek ve povetkin, balonu patlatacak..

Yorumlarınız