Sıradışı Bir Antrenör: Cus D’Amato

7c6de323587c8647d40e8dc48e578efc

1908 yılında Ford, Model T isimli otomobilini satışa sunmuş, Osmanlı’da İkinci Meşrutiyet ilan edilmiş, Çin’de 2 yaşındaki Pu Yi tahta çıkmış, Amerika’da Muhammed Ali’nin doğumundan tam olarak 34 yıl önce 17 Ocak 1908 tarihinde İtalyan kökenlere sahip Cus D’Amato isimli bir çocuk dünyaya gelmiştir. Bu çocuk ilerleyen yıllarda boks tarihinin onur listesine girmiş Floyd Petterson, Jose Torres ve Mike Tyson gibi boksörleri; Teddy Atlas, Kevin Rooney ve Joe Fariello gibi antrenörleri yetiştirmiştir.

Dördüncü caddede Gramercy isimli spor salonunun sahibi, hayatını boks üzerine kurmuş, çok sade bir hayat yaşayan sıradışı bir adamdı. Hayatındaki tek dostu köpeğiydi ve salonun arkasındaki bir odada yaşıyordu. 2015 yapımı Southpaw filminde Jake Gyllenhall’in geleneksel metodları benimsemiş boks hocasını canlandıran Forest Whitaker’ın gerçek hayatta karşılık bulmuş haliydi. Tıpkı Whitaker’ın karakteri gibi bir gözü görmüyordu. Çocukken bir çocuk kalın bir sopayla kafasına vurunca sol gözü görme yetisini kaybetmişti. Askeri tarih ve Nietzsche’ye merakı nedeniyle hayatını acı ve dayanıklılık felsefeleri üzerine kurmuş bir adamdı.

Paraya değer vermezdi. Öğrencisi Floyd Petterson dünya şampiyonu olduğunda, D’Amato kendisine düşen otuz bin dolarlık payla Petterson’a süslü bir kemer yaptırmıştı. Onun için para kendi tabiriyle “Trenlerin arkasından havaya saçmak içindi.”

Bir diğer şampiyon boksörü Jose Torres’e göre D’Amato akıllı olduğu kadar dengesiz de bir adamdı. Mafyadan çok korkardı. Ceylanın aslandan kaçabilmesi için ondan korkması gerektiğine inanırdı. Bu korkusuna rağmen mafyaya karşı konuşabilen nadir insanlardandı. Yanında her zaman bir silah ile uyurdu. Onun zamanlarında boks dünyasını mafyalar elinde bulundururdu. Sonny Liston mafyanın adamıydı. Metroya hiç binmezdi. Torres bunun sebebini raylara itilmekten korktuğu için diye açıklamıştı.

D’Amato güven, para ve keyfin mutlak suretle elem getireceğine inanan bir adamdı. Bir nevi tatlı bir mazoşissti. Acıyla yoğrulmuş, sporcuların teriyle ıslanmış eski kafa bir felsefesi vardı.

Çıraklık eseri Floyd Petterson, kalfalık eseri Jose Torres ve ustalık eseri Mike Tyson’dı. Tyson’ın annesi vefat ettikten sonra onu yanına almış ve kendi Frankenstein’ını dünyaya sunmuştu.

Tyson D’Amato ile ilk tanışmalarını şöyle anlatıyor: “13 yaşındaydım, New York’un şehir merkezinden uzak bir taşra bölgesinde sparring yapıyordum. Beni 10 dakikadan daha az izledi. Bunu nasıl yapabildiğini bilmiyorum ama tarihin en genç ağır sıklet şampiyonu olacağıma o sırada karar vermişti .” D’Amato Tyson ile tanıştığında ünlü bir antrenördü. Floyd Patterson’ı Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu yapmış ve Jose Torres’i hafif ağır sıklet şampiyonuna dönüştürmüştü.

148124848

Cus’un Catskill Polis İstasyonu’nun yukarısında eski, balık gibi kokan bir salonu ve bu salonun ortasında ufak bir ringi vardı. Duvarda kesilmiş gazete küpürleri ve yaşlı adamın yanında birkaç beyaz adam duruyordu. Bu gençlerden birisinin adı Teddy Atlas’tı. Atlas o zamanlar Cus’a ayak işlerinde yardım eden adam rolündeydi.

Cus, içindekileri olduğu gibi dışına yansıtırdı. Heyecanlandığında olmayan saçları yukarı doğru dikilir, pamuk gibi beyaz yüzü patlıcan gibi morarırdı. Tyson’ı ilk kez Bobby Stewart karşısında izlediğinde de gözleri çanak gibi açılmış ve şu sözleri söylemişti. “ Bugün tekrar doğdum.”

Tyson: “Cus olmasaydı Brownsville’in köhne bir apartmanında yaşayan sıradan bir adam olurdum. Belki de şimdiye kadar çoktan ölmüştüm. 13 yaşında korkak, şişman bir çocuğu yanına alıp 20 yaşında sokaklarda şöhretinden dolayı yürüyemeyecek bir şampiyona dönüştürdü.”

Tyson’ın anlattığına göre Cus D’Amato öğrencisine sürekli olarak en iyinin o olduğunu söylüyor, içine kibir ve vahşet ekiyordu. Tyson, dövüşte can yakma, acı çektirme, yok etme gibi eylemlerin Cus’un ona anlattığı başat şeyler olduğunu söylüyordu. Ona ringde insanlara acı çektirmenin saygın bir şey olduğunu hissettirdiğini, her maçta aralarında rakibin kaburgalarını kırmak, ciğerlerini patlatmak ve burnunu beynine kadar içeri göçertmek gibi tabirleri kullandığını ifade ediyordu. Aralarındaki ilişki öyle bir noktaya gelmişti ki Tyson’ın ifadelerine göre eğer D’Amato ondan birisini vurmasını istese bunu yapardı.

D’Amato belki de Floyd Petterson’ı çalıştırdığı dönemlerde yapamadıklarını Mike Tyson ile hayata geçirmek istiyordu. Petterson sakin, sessiz ve çekingen bir şampiyondu. Bazı unvan maçlarına peruk ve takma sakal ile giderdi. Nakavt olduğu maçlardan sonra kimseye görünmeden başka bir şehirde bulunan antrenman kampına kılık değiştirerek giderdi. Ne Liston gibi indirici bir gücü ne de Ali gibi susmayan bir çenesi vardı. Petterson ABD başkanın seveceği türden bir adamdı. Beyazların siyah şampiyonuydu. Ne sert bir kişiliği ne de sert yumrukları vardı. Floyd, kanguru vuruşu ile meşhur olmuş naif bir boksördü.

Tyson-Damato-boxing

Cus D’Amato’nun elinde artık insanların duymak istediklerini söyleyen çekingen bir adam değil; konuşmasına bile gerek olmayan bir yok edici vardı. Bu makineyi o yapmıştı. Tyson’a antrenman, günlük ev işleri, boks maçı izleme zamanları ve seksin olmadığı bir askeri düzen kurmuştu. Bütün olayı disiplin üzerineydi. “Sevilmeyen işleri seviyormuş gibi yapmak” D’Amato’nun felsefesinde bu vardı. Bir keşiş gibi yaşıyor ve yaşatıyordu.

Tyson sonraki hayatında bu kadar keyfe keder yaşamasını Cus ile geçirdiği gençlik yıllarında içinde biriktirdiği her şeyin orta çıkmasına bağlamıştır.

D’Amato akciğer rahatsızlığı sebebiyle 1985 yılında 77 yaşındayken hayatını kaybetti. Tyson 1985 yılında 15 profesyonel maça çıkmıştı. D’Amato öldükten sonra idolüm dediği Ali’nin intikamını alarak Trevor Berbick’i nakavt edip tarihin en genç Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu oldu. Ne tesadüftür ki Tyson, bu unvanı D’Amato’nun bir başka öğrencisi olan Patterson’dan devralmıştı.

Yazan: Cihat Gemici

 


Benzer Haberler

 1. Mami

  Boks tarihinin en basarili birlikteligi angelo dundee muhammed ali ikilisidir herhalde lennoxla emanuel stewardda iyidir 🙂

 2. Junkie

  en az boks yapan kişi kadar antrenörde önemlidir bunun en güzel örneğini yakın dönemde avni eubank maçında gördük

 3. Metehan Ateş

  Tysona Cus d soruluyor ve göz yaşlarını tutamıyor Tysonun çöküşü Cus d ölünce oldu

  https://www.instagram.com/p/Bd_CYCAhB-_/?hl=tr&taken-by=heavyweightboxinguk

  • Junkie

   bir adamla 12 yaşından 23 yaşına kadar her gün beraber 8 10 saat çalıştığını düşün ergenliğinden genç bir adam olana kadar baba figürü oluyor artık sana harbiden bende duygulandım

  • riddickbowe

   Bence mike Tyson’ın kevin Rooney ile yolları ayrılınca çöküşü başladı. Ayrıldıktan sadece 2 maç sonra douglas’a yenildi. Zatrn sonrası hapis. Tyson amato’yu babası olarak görüyordu. Ama cus D amato öldükten sonra Tyson’a tek değer veren isim kevin Rooney onu buralara getirdi.

   • riddickbowe

    Dediğin gibi olabilir. Bazen böyle özel durumlar boksörlere ayrı bir hırs verebilir. Ama kevin Rooney faktörü önemli belki formda bir Tyson köşesinde sevdiği bir isim olsaydı belki o gazla douglas’ı rahat yenerdi. Benim en çok merak ettiğim formda Tyson ile 28 yaşındaki holyfield maçı ne olurdu? Çünkü Tyson o maçı kazansaydı zorunlu rakibi holyfield olacaktı. Efsane bir maç olurdu.

   • GGG44

    la rebel ufc haberlerine ciddi ve mantıklı 🙂 boks yorumlarına her zamanki gibi saçmalaman gerekiyor lütfen şaşırmayalım 🙂

   • smokin joe

    4 gün once değil 23 gün once kardeşim

 4. Önder reşit

  Selamün aleyküm.hepinize iyi akşamlar.yaklaşık 1,5 sene önce boksa ilgim başladı ve bu siteyi keşfettim keşfettiğim günden beri de fırsat buldukça girip yorumlarınızı okuyorum okudukça da her gün yeni şeyler öğreniyorum.o yüzden başta ahmet kurt ve big george abi olmak üzere hepinize gerçekten çok çok teşekkür ediyorum bana bi çok şey öğrettiğiniz için.daha öğrenecek çok şeyim var o yüzden yeni yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum hepinize tekrardan iyi akşamlar Allaha emanet olun.

  • ahmet kurt

   bende teşekkür ediyorum kardeşim. selamlar…

   • Hotter

    Her listenin başında hep ahmet kurtun ismi geçiyor. Her övgüyü ahmet kurt alıyor. Adamsın ahmet kurt 🙂 herkes tarafından seviliyorsun.

    • Junkie

     Harbidan ha 2 saat kaldi super lotodan 33 milyon bana cikarsa ahmeti big georgu ve conani ortadan kaldirip sitenin mudavimi ben olucam en cok bana soracaksiniz en cok bana

     • Hotter

      bizide görürsün artık çıkarsa para. bizede saksı muamelesi yapma junkie 🙂

      • Junkie

       Valla siteye yorum yazmassam bir sure birde kartala cikmissa bilinki bana cikti hotter tkdw kankalarimi alip bi ukrayna gezisi yapariz guzel memlwket 🙂

      • Hotter

       klitschkoların yanına da uğrayalım ukrayna gezisi yaparken kanka 🙂

      • Junkie

       Kanka seni klichkolarin yanina birakiriz tkdw kankamla benim ayri is gorusmelerimiz var

      • Tek Kral Deontay Wilder

       Ahahaha 🙂 Junkie kralsın kankam ya ukraynaya gidersek Şahin k modeli takılırız artık hotter kankamin klitckoları ziyaret ederiz dediğine bakma oraya gidince aklına bile gelmez klitckolar 🙂

      • Junkie

       yalan olduk kanka 3 bilmişim 15 tl tavuk döner ısmarlayabilirim hayalleri 1 hafta erteledik 🙂

      • Tek Kral Deontay Wilder

       Kanka Conan reisin ahı tutmuş olabilir listeye keşke onuda ekleseydin belki bu gece Ukrayna’ya doğru uçakta seyahat ediyorduk 🙂

      • Junkie

       bişe olmaz kanka 1 hafta daha devam tavuk dönere haftaya tüsiad da kuzu vericem 😀

     • conan

      unuttum oynamayı aq. inş bu hafta da devreder 😀 😀

      • Junkie

       Abi dur kismetimi kapama cok heycanliyim kesi bende bu sefer 🙂

     • Garyosullivan

      Sen ikramiyeden bana ufak birşeyler at, kendi adımı bile sana sorarım aq ” abi benim adım neydi? ”

      Bu arada sitede en çok seni seviyorum 🙂

      • Junkie

       Benimi daha cok seviyon conanimi

      • Garyosullivan

       Conan oynamamış. Tabii ki seni seviyorum.

      • Junkie

       aferin akıllı adamları severim ama bana çıkmamış devretmiş zaten 34 milyon yetmezdi bir hafta daha beklerim 40 milyon alırım enayimiyim ben aza tahamül edeyim 😀

      • Garyosullivan

       Aq bu nasıl akıl böyle. Kafa kafa değil, sanki microsoft merkez üssü. Paratoner gibi, bütün dünyanın zekasını çekmişsin. Helal olsun.

      • Junkie

       ticari zeka denir buna 😀

  • Big George

   Eyvallah canım kardeşim. 🙂

 5. ahmet kurt

  floyd patterson ı gömmek pek doğru olmamış. yaptığı maçların neredeyse tamamında kendisinden daha ağır boksörlerle karşılaşmış ve buna rağmen pek çoğunu nakavt etmişti. rakibe sıçrayarak öndeki elle yapılan ”gazelle punch” isimli yumruğu boksta ilk etkili kullanan ve yaygınlaştıran kişi olmuştu. sonny liston ile 2 kez dövüşüp ikisinde de patates olmuştur ama büyük bir şampiyondur.
  efsane nakavtlarının olduğu video burada. inanılmaz bir yumruk hızına ve patlayıcılığa sahipti. fraizer ile birlikte kısmen tyson tarzı eskiv, fent yaparak dövüşen nakavtçı kısa boksörlerin de ilk örneklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.
  https://www.youtube.com/watch?v=rAdWUeyOKt4

 6. Marvin Hagler

  spence-peterson basın toplantısı 2 saat sonra başlıyor.
  buradan canlı izleyebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=O6IxXyUGLzo

 7. GGGökhan

  Çok güzel bir yazı sayenizde bir şeyler daha öğrendik teşekkürler.

 8. VolkanK

  Tyson o maçta Buster douglas’ı yenmişti hakemin maçı bitirmesi gerekiyordu.

  • Hotter

   Evet tyson kesinlikle douglası yendi. Çok haksızlık yapıldı tysona

  • conan

   evet hakem bilerek yavaş yavaş saydı. normal bir sayışla o maç nakavtla bitmişti. demek ki douglas üzerine ağır bahis oynandı.

 9. Garyosullivan

  Youtube’un önerdiği videoya bak

  https://i.hizliresim.com/m2GEk8.png

  • Junkie

   Adamm illuminati gibi her yerde ak 🙂

  • Tek Kral Deontay Wilder

   🙂 beyler adamın yukarıda yazdığı yorumlara bakarmisiniz Mike tyson ile ilgili … sizce 15 yaş bu iş için uygunmu

   • Garyosullivan

    Aga takılmayın böyle şeylere. Adamın yaşı en az 35. Daha önce paylaştığı bilgilere göre bunu söylüyorum. Eski boksörleri böyle detaylı tanımasına imkan yok.

    Ne küfür ediyor ne de saygısızlık. Sempatik buluyorsanız yemiş gibi yapın. Bulmuyorsanız görmezden gelin.

    • Tek Kral Deontay Wilder

     Evet gerçektende efendiliğini bozduğunu görmedim hakkını yiyemem ama bütün siteyi kaplayan yorumlar yapmasa 10 numara olurdu … dikkat ettiğim şey yaptığı yorumlar sadece milleti kışkırtmaya yönelik..

  • Deontay_Wilder

   yalnız leg press öyle yapılmaz diz kapağının neredeyse göğsüne değmesi lazım öyle ayağınla itmeyle olmuyo o işler rebel efendi

  • AgnusDei

   şimdi o videoyu izledim orada max 200kg var ve o seti toplasan 1 tekrar çıkmaz.

   • AgnusDei

    abisi ben gördüğümü konuşurum. ayrıca altına giremediğin ağırlıkla bir tane yapacağına girebildiğinle yap seti düzgün çıkar.

 10. Junkie

  ulan ne uyuz adamsın ya sabah bakıcaktım ben bütün hayallerimi yıktın kabus gibisin vallahi

 11. cemil aslan

  çok güzel bir yazı teşekkürler cihat gemici

 12. cemil aslan

  profesyonel efsane sporcuların nasıl disiplinli çalıştıkları bu güzel yazılarla daha iyi anlaşılıyor. selçuk aydın röportajı ve bu yazı herşeyi ortaya serilmesini sağlayan kaynaklar. ülkemizdeki sporcularımızın yeteneklerine rağmen başarılı olamamasının sebepleri gibi.

 13. Big George

  Floyd Patterson’da Tysonvari bir şeyler vardı. Özellikle o Tyson’un signatür vuruşunu deneyen bir boksördü. Şimdi anladım neden olduğunu, aynı antrenörler tarafından çalıştırıldığını bilmiyordum.

  Cihat siteye kalite katıyor.

 14. ChernobylMutant

  beyler bence bu gence gereksiz yere fazla yükleniyorsunuz.
  kimseye herhangi bir saygısızlık veya terbiyesizliğini görmedim bırakın yazsın çocuk herkes 15 yaşında oldu tabi ki bizim çağımızın şartları ile şimdi ki şartlar çok farklı o yüzden biraz kuşak çatışması oluyor.

  bu arada rebel kardeşim o leg press, leg press değil daha çok leg press makinesinde calf raise yapmaya çalışmış gibisin 😀 ayağını iyice göğsüne doğru çekmen lazım. haye’nin 10 kg ile biceps curl yaptığından yola çıkarak 15 kg yaparım haye’den güçlüyüm diye düşünmen zaten baştan sona yanlış ben senin 3 katın yapıyorum haye ile karşılaşsak, adam bu haliyle bile komaya sokar beni boks apayrı bir olay kaldı ki haye’de normal hayatta yani sakatlığı olmadığı zamanlarda kat ve kat daha fazla kaldırıyordur buna emin ol.

  herkese iyi forumlar.

 15. AgnusDei

  tyson’u tyson yapan adam ışıklar içinde uyu.

 16. Big George
 17. Ghetto Wizard

  Birde düzeltiyim o vuruş kanguru vuruşu değil gazelle punch yani ceylan vuruşudur. Ve floyd pattersonı baya bir yermişsiniz en az tyson kadar kariyerli bir boksör orta sıklette olimpiyat madalyası alıp sonra en genç ağırsıklet şampiyonu olan kaç kişi var birisini yükseltiyim derken diğer bir efsaneyi karalamanız hoş değil

 18. jackal

  10 numara yazı olmus eline saglık cihat gemici

 19. conan

  Şimdi aklıma geldi. Bu rebel boks dehası olmasın? Şimdi de 15 yaşında bir ergen taklidi yapıyor olabilir.

  • Garyosullivan

   Abi günaydın. Bu potansiyelde 3-4 kişi var. Muhtemelen onlardan biri.

   • conan

    insan kendisi gibi yazmak yerine, sahte bir kişilikle yazma aptallığını neden yapar ki?

    ne kadar fake üye varsa alayının aq…

    bu küfrü yutup yemeyecek, kendisini ifşa edecek fake üyeler tarafımca affedilecektir. 😀

 20. Tek Kral Deontay Wilder

  belki videoyu kardeşine çektirip ben rebelim diyebilirsin ne var bunda

  • conan

   aynen öyle yapabilirsin. videoyla falan bizleri inandıramazsın. yaptığın yorumların bazıları 15 yaşında bir veledin yazamayacağı şeyler. artık bu oyuna bir son ver. sen boks dehası (üstadı) olabilirsin. parodi hesabın ifşa olunca şimdi yeni bir parodi hesapla yazıyor olabilirsin.

 21. Destiny

  Sitede boks bilen neredeyse herkes taklit edildi ahmet kurt hariç tetikte kalalım site sakinleri.gerçi bu sitede taklit edilemeyecek adamlar da var.bir de lucas whyte ı ko edebilir mi sizce???

  • conan

   benim de taklidim yapılmadı. yapılamaz da 🙂

  • Tek Kral Deontay Wilder

   destiny canım ciğerim taklitler aslını yüceltir derler 🙂

  • tipitip

   Kaba, saygısız, boş konuşan, “taklitçi” insanlardan ricam… bir günde çıkın beyefendi, insanevladı taklidi yapın ne olur…

   • Junkie

    Bence direk ölü taklidi yapsunlar abi en kolay taklit

    • tipitip

     Taklit kadar fena bir şey yok, utanılacak bir şey…İnan iki günüm birbirine çok fazla benzemeye başladığında bile geriliyorum…Neyse o sun…Ne kazandırır taklit insana ki, tarkan şarkılarını söylediğimde, onun gibi kıvırıp dans etmeye çalıştığımda konser biletlerim mi yok satacak? ya da Ali ağaolu gibi kibirli bir duruşla sert bir edayla etrafta yürüsem emlak milyarderi mi olacam?…Hele daha doğru dürüst kendimizi tanımadan, kendimiz gibi olamadan bir başkasını taklit etmek, bilmiyorum, ne söyleyebilirim….Anlamsız…Anlamsız işte…Tıpkı kalabalık bir asansörde, zorla bir şeylerle meşgul muşuz gibi görünmek adına, giriştiğimiz anlamsız davranışlar gibi…Hiçbir manası yok…sadece anlamsız…

     • Junkie

      ağır işsizlik abi sorma valla bunların atası boks dehasıydı ama herkez severdi onu kimseyle işi yoktu kendi yorumunu bırakıp giderdi trollükte bile seviyeyi ayaklar altına aldılar

  • ahmet kurt

   eyvallah kardeşim 🙂

 22. Hotter

  aramızda casus var 🙂 kimse delikanlı olsun çıksın ortaya. burda birsürü üye var. bu üyeleri kandırmaya hakkın yok. yazıklar olsun sana kimsen eğer.

 23. Hotter

  tyson fury ve parker eski arkadaşlarmış. bir ara araları bozulmuş ama barışmışlar. joshua parker maçı için, tyson fury parker ile sparring yapıp yardımcı olacakmış çalışmasına parkerin 🙂

  • Junkie

   Bu olaya benim el atma zamanim geldi herlezi sorguya cekicem soyle bakalim senden baslayalim dun aksam 9 sularinda neredeydin

   • Tek Kral Deontay Wilder

    ahahah 🙂 kral kankam benim zehir hafiyelik sana yakışır .. hotter kankam bilgisayardan ıp lerinden yer tesbiti yapsın sende gidip ensele 🙂 sorguyuda conan reis yapsın tipitip kankamda onlara biraz nasihatte bulunup psikolojik danışmanlık yapsın 10 numara olur 🙂

    • Junkie

     hotteri eve giderken pıstırıp kafasına sopayla vurup bi halıya sarıp denize atalım kanka bakalım rebelin yorumlar devam ediyormu devam ederse o degildir etmezse casusu yakalamış oluruz nasıl fikir

     • Tek Kral Deontay Wilder

      mantıklı fikir kanka 🙂 zaten ara sıra yorum yazmaya giriyor dikkat ettim o siteye girince rebelin yorumları kesiliyor o yokken rebel yorum yazıyor 🙂

      • Junkie

       aramızda casus var diyerekte kendini sıyırmaya çalışıyor hani ben degilim hesabı bi kurnaz kendisiya süphelerim ciddi oranda arttı yakaladık bence haini

      • Hotter

       ooo ayıp oluyor beyler. ikili olup benim üstüme gelmeyin 🙂

      • Junkie

       iyi polis kötü polis amca normal bunlar 😀

      • Tek Kral Deontay Wilder

       hotter kanka bırak inadı sende biz yabancı değiliz 🙂

 24. Hotter

  benden neden başlıyorsun kanka casusluk kim ben kim 🙂 9 sularında evdeydim 🙂

  • Junkie

   kardeş bir hafiye babasından bile süphelenir kimseye ayrıcalık yok tkdw sen söyle moruk akşam 9 da nerdeydin

   • Tek Kral Deontay Wilder

    akşam 9 da işteydim valla kanka çalışıyodum iş yerinin kamera kayıtlarıda var 🙂

  • tipitip

   Devlet kademesinde Müdür olacağıma, keşke bir ajan ya da bir casus olsaydım… Seviyorum hafiyeliği…Sürekli zihnimi takip ederim, düşüncelerimi izlerim, jestlerimi, mimiklerimi kontrol ederim… Davranışlarımın, alışkanlıklarımın, gelgitlerimin arkasındaki karanlık güçleri araştırır, karanlığın arkasından kovalarım…Niye öyle değilde böyle yapyorum diye sorar dururum…sorarım, sorarım çünkü cevapları değil soruları severim ben, yakalamayı değil kovalamayı severim ben… dedim ya, ajanlık var doğamda…Kendimi takip eder, yine kendimden kaçarım ben…

   • Junkie

    aynen abi hep hayalimdir cinayet masasında dedektif felan olmak acayip karizma bir meslek ama tabiki içinde olsan çok farklı olur her gün parçalanmış tecavüze ugramış cesetler görüp eve gitmek çoğu evlenemiyor evlense bile ilişki uzun sürmüyor böyle sıkıntıları var

    • tipitip

     junki ben yukarıda şiirsel anlatım için metafor olarak kullandım ajanlığı…Şimdiki işimden önce 6 yıl kadar bir kaç Vilayet Cumhuriyet Başsavcılıklarında Katip olarak görev yaptım…100 e yakın Cinayet vakası keşiflerine katıldım, otopsi işlemlerinde doktor ve Cumhuriyet Savcısının tespitlerinde tutanak düzenledim, yine bir sürü intihar vakalarında olay yeri incelemelerinde bulundum heyetle birlikte…Yalnız o anlar ve ortamlar inan filmlerde anlatılan ve gösterilenlere hiç benzemiyor… Herkesin yüzünde, “bitse de evimize gitsek” ifadesi var…Mitte çalışan saygın dostlarım var, zamanında bir kişinin bir adresi ziyaret etme ihtimaline binaen aylarca aynı yerde sıkıcı şekilde bunalıma girecek kadar takipte kalmışlar…007 filmlerindeki sahnelere hiç benzemiyor o işler yani ) yine de tercih senin, hayal senin tabi )

    • tipitip

     aslında senin ABD de federal bir ajan şefi, rebel in de maiyetinde görevli biri olmasını çok arzu ederdim… Belki bize bir kıyak yapıp…Dünyamızı istila etmek amacıyla uzaydan gelecek olan Yakuza Savaşçılarını takip etmesi için Rebeli Papua yeni Gine tarafındaki adalara görevlendirirdin…

     • Junkie

      rebeli casusluk görevi için marsa gönderirdim abi gitmesine yetecek kadar erzak su ile dönüşü kendi halleder biliyordum senin böyle gizemli bir adam oldugunu beni soksa abi o işe kendime bi palto bi eldiven bide mercek aldımmı tamamdır

      • tipitip

       Ne gizemi Junkie, Adalet Bakanlığı her yıl 5-6 bin Z. Katibi alım ilanı yapıyor, neresi gizemli bunun ))

 25. tipitip

  söyelemeden gecemeyecem cihat bey, haber için seçtiğiniz photo harika ve inanılmaz…

Yorumlarınız