Boy : 1.69
Kilo : 67
Toplam Maç : 65
Galibiyet Sayısı : 57
Mağlubiyet Sayısı : 6
Beraberlik Sayısı : 2
Nakavt : 38
Doğum Tarihi : 12/17/1978
Doğum Yeri : Flipinler
Memleket : Flipinler

Biyografi


17 Aralık 1978 doğumlu Filipinli boksörün gerçek ismi Emmanuel “Manny” Dapidran Pacquiao. Filipinlerin Kibawe şehrinde dünyaya geldi.

Lakabı ‘’PacMan’’.

Halen ü, WBO yarı orta sıklet dünya şampiyonluğunun sahibi konumunda.

14 yaşında boksa başlşadı. Filipinler Amatör Milli takımında mücadele etti. 64 kez amatör olarak maç yaparken , 60 kez ringden galibiyetle ayrıldı.

Profesyonel kariyerinde bugüne dek 8 ayrı sıklette dünya şampiyonu oldu. Çıktığı toplam 64 karşılaşma da 57 galibiyet , 5 mağlubiyet ve 2 beraberlik elde etti. Rakiplerini 387 kez nakavt ederken 3 kez de kendisi nakavt oldu.

Sinek sıklet olarak başladığı kariyerinde yarı orta sıklete kadar geçen dönem elde ettiği şampiyonluklarla Son On Yılın En Büyük Boksörü onuruna erişti.

25 Ocak 1995 te ilk kez profesyonel olarak ringe çıktı.

2013 yılında en çok kazanan sporcular listesinde ilk 15 te yer almaktaydı.

Profesyonel kariyerinde epey süredir büyük çalıştırıcılardan bir tanesi Freddie Roach ile devam etmekte. Menajerliğini Micheal Koncz ve Organizatörü ise Bob Arum.

Filipin tarihinin en büyük boksörü konumunda.

Ülkesinde aktif siyasete atılan Pacquiao’nun önümüzdeki dönemlerde Devlet Başkanı olması çok ciddi bir olasılık olarak gösterilmekte.

Floyd Mayweather Jr. le kendisinin bugüne dek dövüştüğü ortak isimler arasında Oscar De La Hoya , Juan Manuel Marquez , Ricky Hatton , Shane Mosley ve Miguel Cotto gibi isimler var.

Profesyonel boks ve aktif siyasetin yanı sıra Basketbol ve Müzik onun diğer ilgi alanları. Filipinler Liginde seçilmiş en kısa basketbolcu olarak tarihe geçmiş bir isim.

Yokluk içerisinde büyüyen ve anne – babası ayrıldıktan sonra altı kardeşi ile birlikte annesi ile birlikte yaşamını sürdüren Pacquiao, bugün geldiği nokta sebebi ile Tanrıya duyduğu şükranı her zaman vurgular.

Katolik mensubu olan Pacquiao , koyu muhafazakar yapısı sebebi ile bir dönem boks yaşantısını noktalamayı düşünse de antrenörü Roach tarafından ikan edildi.
ixir host