İngiliz yayın kurumu BBC’nin geleneksel Yılın Spor Kişiliği Ödülü için geri sayım sürüyor.

BBC, adaylar arasına son anda Wladimir Klichko’yu yenerek dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını eline geçiren Tyson Fury’i de dahil etti. Fury’nin aday listesine alınması diğer adaylar ve kamuoyunun geniş kesimlerinde rahatsızlık yarattı.

İngiliz boksör son günlerde cinsiyet ayrımcılığı ve eşcinsellik karşıtlığı içeren sözleriyle tepkileri üzerine toplamış durumda. Kadın-erkek eşitliği hakkındaki görüşleri sorulduğunda, “Kadının yeri mutfaktır” diyen Fury, eşcinselliği de bir hastalık olarak tanımlamış ve eşcinsellerin de en az pedofiller kadar kötü olduklarını öne sürmüştü.

greg-rutherford-beijing_

Fury’nin aday listesine alınmasına ilk net tepki olimpiyat şampiyonu uzun atlamacı Greg Rutherford’dan geldi. Rutherford, Fury ile aynı sahneyi paylaşmak istemediği gerekçesiyle adaylıktan çekildi. Ancak BBC yönetiminin ısrarı ile kararından vazgeçti.

Şampiyon atlet fikir değiştirmesinde ödül törenine katılarak ailesini onurlandırma amacının da etkili olduğunu vurguladı. Görüşlerinden geri adım atmayan Fury ise Greg Rutherford’u tanımadığını söyleyerek eleştirilere meydan okudu.