Boks Tarihinde Kimse Ringe Onun Kadar Gösterişli Gelmedi: Prens Naseem Hamed!


Naseem-Hamed

Amerika’nın 42. Başkanı Donald Trump mültecilerin 120 gün boyunca ülkeye sokulmayacağı ve 7 Müslüman ülkeden göçmenlerin 3 ay boyunca ülkeye girişini sınırlandıran göçmen yasağına ilişkin kararnamesini imzaladı. Bu karardan etkilenen devletler İran, Irak, Suriye, Sudan, Libya, Yemen ve Somali oldu. Eğer bu kararnamenin bir benzerini 1950’lerde İngiltere imzalamış olsaydı. Dünya Prince Naseem Hamed ile tanışamayacaktı. Bu imzadan sonra bazı gizli yetenekler hep gizli olarak kalacaklar. Onların dünya sahnesine çıkması yasaklandı.

Naseem Hamed 44 yıl önce bugün İngiltere’de dünyaya geldi. Hamed’in babası 1958 yılında Yemenli bir göçmen olarak İngiltere’ye gitti. 9 çocuklu aile Sheffield şehrinde sıradan bir mahallede sıradan bir ev tuttular. Aynı sokakta Ingl’ın Spor Salonu isimli bir yer vardı. Naseem 7 yaşındayken Ingle’ın salonunda boks yapmaya başladı. 18 yaşında profesyonel oldu. 20’sine geldiğinde 12 maç sonunda Avrupa Horoz Sıklet Şampiyonu oldu. Bu seviyeye çıkması benim üç satırda yazdığım kadar kolay olmadı. Çok çalıştı, salona ilk gelen ve salondan son çıkan hep Naseem’di. 37 maçlık kariyerine IBF, WBO ve WBC tüy sıklet şampiyonluklarını sığdırdı. Kendi sıkletinin en iyisi oldu. Sadece bir kez yenildi.

Naseem Hamed kariyer basamaklarını çıkarken Müslüman bir boksör olarak akla ilk gelen ismi örnek aldı. Kendisine Prens denmesini istedi çünkü ona göre kral bir taneydi: Muhammed Ali. Basın toplantılarında Ali gibi konuşuyor, ringde Ali gibi dövüşüyor, ringe Ali gibi çıkıyordu. Naseem Ali’yi örnek alırken birçok boksörden farklı olarak onun kötü bir taklidi olarak kalmadı. Hem boksu, hem de şovlarıyla zaman içinde kendi stilini oluşturdu.

Boksörlerin ringe çıkışları ve ringdeki kıyafetleri onların vitrinidir. Naseem bu vitrini limitlerin sonuna kadar kullandı. Boks maçı izleyemeyen naif ruhlular bile Naseem’in başlı başına bir görsel şova dönüşen ringe çıkışını izlemek için televizyon başına geçiyorlardı. Manchester’da Paul Ingle ile yaptığı maç öncesinde ringe antika bir Chevrolet Impala’nın içinde geldi. Üstü açık arabasından hayranlarına öpücük dağıtıyordu. Londra’da yenilgisiz IBF şampiyonu Vuyani Bungu’yu nakavt ettiği maçta ise leopar desenli bir uçan halının üstündeydi. İzleyenlerin hayranlık ve şaşkınlık dolu bakışları arasında Naseem salonun üzerinde David Copperfield gibi uçuyordu. Naseem boksun prensi ve aynı zamanda sihirbazıydı. Wayne McCullough’u sayı ile yenmeden önce ringe çıkarken Halloween konseptini seçti. Michael Jackson’ın Thriller klibine gönderme yaparak ringe sisler içinde bir mezarlığı geçerek geldi. Arada dans ederken kuru kafalara yumruk atmayı da ihmal etmiyordu.

Ringe sadece bir kez normal insanlar gibi iplerin arasından girdi. Prens Naseem, ringe takla atarak girerdi. Önce en üstteki iplerden birini iki eliyle kendinden emin olana dek sıkıca tutar sonra öne doğru kendini atarak iki ayağı üzerine ringin içine düşerdi. Bu dakikadan sonra ringde onun atletizmi ile ilgili bir şüphe kalmıyordu. Rakiplerin yumruklarından ayak hareketleri ve eskivlerle (kafasını ve vücudunu kaçırarak) kurtuluyor çoğu zaman ringde dans ediyordu. Naseem’i izlemek eğlenceliydi.

7 Nisan 2001’de Las Vegas MGM Garden’da Hameed’in rakibi Meksikalı Marco Antonio Barrera’ydı. Maçtan iki ay önce Naseem’in 18 kg fazlası vardı. Maça iki gün kala Las Vegas’a vardığında hala kilosu fazlaydı. Odasında gölge boksu yapıp, koşu bandında koşarak kilosunu eritmeye çalıştı. Maç günü Naseem ringe iplerin üzerinden takla atarak girmedi. Belki bunu yapamayacak kadar gergindi. Belki de eskisi kadar atletik değildi. 12 raunt boyunca üstünlüğünü kabul ettiremedi. Meşhur solu susmuştu. Barrera saat yönünün tersine dönerek Naseem’in solundan kurtuldu. Sonuç açıklandığında Prens 35 maç sonra ilk kez yeniliyordu. Barrera maçından 13 ay sonra Avrupa Şampiyonu Manuel Calvo karşısında Londra’da ringe çıktı. Pek tatmin edici olmayan galibiyetinden sonra 10 bin seyirci tarafından yuhalanarak salonu terk etti.

Artık Naseem’i izlemek eğlenceli değildi. Naseem’in kendisi eğlenmedikçe insanları da eğlendiremiyordu. Kısa bir süre sonra emekliliğini açıkladı. 37 maçta sadece 1 kez yenilip emekliliğini açıkladığında 28 yaşındaydı. Bugün birçoğumuzun okul, askerlik derken hayata başladığımız yaşta Naseem, Hall of Fame seviyesindeki kariyerini noktaladı. Erken yaşta emekli olmasaydı Manny Pacquiao, Floyd Mayweather, Eric Morales, Juan Manuel Marquez gibi efsane isimlerle dövüşecek ve çok daha fazla para kazanacaktı. Ama sporu bırakmayı tercih etti.

Naseem boksu bırakmasının sebebi olarak öncelikle elindeki kronik sakatlığı gösterdi. “Artık maçlara acılar içinde iğne tedavisi ile çıkmak istemiyorum. Aslında her zaman elimde bir problem vardı ama artık katlanılamaz bir hal almıştı. Hala boksu özlüyorum eminim ki boks da beni özlüyor. Aynı zamanda çocuklarımın büyümesini kaçırmak istemedim. Üç çocuğumla harika ilişkim var. En küçükleri Suleiman tam bir savaşçı içlerinden birisi boksör olacaksa bu kesinlikle bu ufaklık olacak. 4,5,6 kombinasyonlu yumruklar atabiliyor ve henüz 4 yaşında.” Bir başka sebep olarak da 2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra Müslüman karşıtlığının arttığını ve sponsorların çekildiğini söyledi.

Eşi Eleasha ile 15 yıldır evliler. Bir dönem Virginia’da 30 ila 70 milyon dolar değerinde bir evde yaşıyorlardı. Eşi, Naseem ile evlenmeden önce Müslüman oldu. Yemen asıllı boksör Müslüman geleneklerine göre yaşadığını belirtiyor fakat adının karıştığı birkaç skandal söyledikleri ile yaptıklarının uyuşmadığını gösteriyor.

Kişisel skandalları bir yana McLaren Mercedes’i ile 2004’te yaşadığı trafik kazası Naseem’in hayatında uçan halılarda gezindiği gökyüzünden dibe vurma anı oldu. Kurallara uymaması ve hız merakı Anthony Burgin isimli birinin neredeyse ölümüne sebebiyet veriyordu. Naseem kazadan sonra hemen olay yerinden kaçtı. Burgin’in ise kazada neredeyse bütün kemikleri kırıldı. 3.5 hafta yoğun bakımda kaldı. Mahkeme tehlikeli araba kullanma nedeniyle İngiliz boksöre 15 aylık hapis cezası verdi.

Antrenörü Brendan Ingle’a (Bugünlerde Billy Joe Saunders, Kell Brook gibi isimleri çalıştıran Dominic Ingle’ın babası) göre Naz’ın kariyeri Ali kadar iyi olabilirdi. Fakat o hayatını bir kâbusa çevirmeyi seçti. “Salonda beraber çalıştığı diğer boksörleri aşağıladı. Eskisi gibi antrenman yapmıyordu. Akıl hocasını ciddiye almamaya başladı.” Ona şöyle dedim “Sadece Cuma günleri Müslüman olup haftanın diğer günleri bir p*ç gibi yaşayamazsın. Tavırları -senin olan her şeyin benim, benimkiler ise kendimin- tarzındaydı. 90’ların sonunda Naz’ın kariyerini ailesi yönetmeye başladı. Bu değişiklikten sonra sadece iki maça çıktı ve kariyerini sonlandırdı.

Boksörlerin kariyerleri bittikten sonra kötü planlama sonunda meteliksiz kalması ve avare bir adama dönüşmesi klişedir. Zirveden düşmek uzun sürer ama sonunda fena halde acıtır.  Naseem başına bunların gelmesini engelledi ve hala yüksek standartlarda bir hayat sürüyor. Onun engelleyemediği şey paradan daha değerli olan zorlukları aşarak kazandığı itibarının kaybolması oldu.

Yazan: @Cihat_Gemici

 


Haberle ilgili başlıklar:

Benzer Haberler

Yorumlar

48 Yorum - "Boks Tarihinde Kimse Ringe Onun Kadar Gösterişli Gelmedi: Prens Naseem Hamed!"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
conan
Üye
★★★
conan

adaletin bu mu dünya? bir hatuna bir de adama bak? hiç uymamışlar

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

hatun pek güzel değil; ayrıca güzel olsa bile adamda para var. hangi hatun yanaşmaz 🙂

BoxingActiveKOs
Üye
BoxingActiveKOs

Amir khana cok benziyor.

About Billions
Üye
★★
About Billions
Çok güzel bi yazı olmuş, Elinize sağlık. Boksörlerin ders çıkarabileceği, madalyonun diğer yüzünü görebilecekleri, o kadar çok hayat hikayesi varken, bu tarz olaylar hala yaşanmaya devam ediyor. Yetenek ve eğitim arasındaki farkın, sosyal hayatta yansıması, Hamed gibi boksörlerdir bence. Bi boksörün, kendini her şeyiyle geliştirmesi gerekiyor bence. Hamed, efsane midir, değil midir? Bilemiyorum ama büyük boksördü. Pacman, Marquez gibi boksörlerle… Devamını oku »
akin zeybek
Üye
akin zeybek

Antrenörün ayarı süper yalnız ;sadece cuma günleri Müslüman olup diğer günler p.c gibi yasayamazsin

mehmet dalgaç
Üye
mehmet dalgaç

+100

IRON TYSON
Üye
IRON TYSON

Wilder ortiz maçına 2-2.5 hafta kaldı haber yok,reklam yok ortada hiç.

riddickbowe
Üye
★★
riddickbowe

Valla ben de korkuyorum. Maç iptal olursa şaşırmam çünkü alıştık artık. zaten iptal olursa da artık wilder’ı kimse ciddiye almaz.

Hotter
Üye
★★★

+1000 riddick. bende korkuyorum iptal olmasından. dediğin gibi iptal olursa wilderi fanları bile ciddiye almaz. ben soğudum zaten heleki maç iptal olursa iyice bağımı keserim wilderden 🙂

conan
Üye
★★★
conan

maç iptal olsun diye dua ediyorsunuz ama duanız kabul olmayacak. ortizin de nakavtla yenilmesi sonrası daha da kıl kapacaksınız 🙂

tipitip
Üye
★★★
tipitip

Selamlar Riddick dostum, saygılar…biraz psikoloji üzerine amatör çalışmalarım var… senin ki bir korku değil bu yüzden endişelenme lütfen, senin ki biraz korkuya benzeyen masum bir temenni…

Tekrar Saygılar, güzel dostum…

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

doğrusu ben taa başından beri vilder’in ortiz ile maç yapacağına ihtimal vermiyordum. ortiz’in zorunlu rakip olması ayrıca vilder’e gelen baskılar yüzünden vilder maçı kabul etmek zorunda kaldı. sonra ne oldu bilmiyorum maç iptal oldu. tabiki bu duruma hiç şaşırmadım. bu defa da maçın iptal olabileceğine dair kaygılarım var. olur da iptal olursa yine şarırmayacağım. bekleyip görelim. 🙂

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

beyler güzel insanlar hepinize selam … maç iptal olamaz çünkü çatır çatır biletler satılıyor wilder sayfasından sürekli maçın reklamını yapıyor içiniz rahat olsun …

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

bence daha büyük sorun maçı nasıl izleyeceğiz

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

aramızda imece usulü para toplayıp bi kanal açalım. ancak bu şekilde uzun soluklu maçlar izleyebiliriz. 🙂
maalesef türkiyemizde boks, saçma sapan futbol yorumu programları kadar ilgi görmüyor…

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

:)kanka bizim site komple beleşci hiç biri elini cebine atmaz 🙂

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

🙂 🙂

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

inşallah… çünkü hepimiz bu maçın olmasını çok istiyoruz. 🙂

Hotter
Üye
★★★

sanada selam yakup reis. inşallah dediğin gibi olur.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

maç kesin olur kankam bu sefer bahane yok .. yalnız yukarıda dikkatimi çekti maç olmazsa keseceğim bağımı felan yazmışsın deme böyle şeyler yaralama şu kankanı 🙂

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Wilder garibim joshau ile maç yapmak istiyorum dese para için diyorsunuz yapmasa korkuyor diyorsunuz … Ulan ne yapsın bu garibim senin elinden kolovkin sende ne senaryocu birisin ya… Rebele rahmet okutuyosun artık

Hotter
Üye
★★★

kanka napim ya 🙂 soğudum biraz wilderden. parker efendiliği ve gerçek bir boksör izlenimi ile gönlümü daha çok fethediyor… tabiki povetkininde yeri ayrı bende. malesef wilder bunlardan sonra gelen 3. favori boksörüm. maçta iptal olursa artık savunmicam onu.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

şaka bi yanada eminim wilderda insanların onun hakkında düşündüklerinin farkındadır bu maçı mutlaka yapmalı ve yapacak.. eğer bu maçta bi bahaneyle iptal olursa savunulması konusunda kesinlikle haklısın kimse bişey diyemez

jackal
Üye
jackal

beyler ısaac chamberlainle arada mesajlasıyoruz dün sordum usykin sparring partnerisin uzun zamandır sence usyk gassieve boks yaptırmadan 12 raundda ud ile macı alır mı diye sordum cevabı cok kısaydı evet yapabilir yazmıs.usykin gücünü sordum görmemis henüz

Abdullah yılmaz
Üye
Abdullah yılmaz

Isaac Chamberlain kısmen haklı olabilir. acaba gassiev’in özellikle sol kroşesini yeseydi ne cevap verirdi? doğrusu onu da merak ediyorum. ayrıca Isaac Chamberlain, geçen maçında Lawrence Okolie puan ile kaybetmişti.

Kanguru Perkovic
Ziyaretçi
Kanguru Perkovic

Bende birkaç ay önce whyte a joshua ile rövanş yapacak mısın diye sormuştum . Oda uğraşıyorum yazmıştı 😀

VolkanK
Üye
VolkanK

Herkes bir beklentiye girmiş gasiev alacak diye ama o maçın sonucu belli usyk net favoridir.

tipitip
Üye
★★★
tipitip
imzalamadığı o göçmen yasası için ingiltere ye teşekkür mü etmemiz lazım bize bir boksör verdi diye? şuan ali, tyson, elvis, micheal jakcson, einstein, ronalda, messi, pele, davinci gibi ne yetenekler var lokantaların mutfaklarında bulaşık yıkayan, ne cevherler var inşaatlarda iskelede çalışan, ne büyük potansiyeller var fabrikalarda asgari ücretle ezilen…Ne yazık ki insan nüfusunun çok küçük bir kısmı kendini gerçekleştirebiliyor ve… Devamını oku »
VolkanK
Üye
VolkanK

+100 tipitip

Kanguru Perkovic
Ziyaretçi
Kanguru Perkovic

Gerçek bir efsane. Gerek boksu gerek kariyeri gerek ring dışı ring içi hareketleri. Alt sikletlerden çıkan sayılı efsanelerden. Çok büyük bir isim.

ChernobylMutant
Üye
ChernobylMutant

Sporcu ahlakından ve disiplininden uzak bu şaklabanı neden bu kadar seviyorlar anlamış değilim ah bi loma ile aynı Zamana gelseydide dalga nasıl geçilirmiş öğrenseydi.

ahmet kurt
Üye
★★★
ahmet kurt

lomachenko o yıllarda boks yapsaydı naseem hamed in yapabildiklerini yapabilir miydi? hiç sanmıyorum. bence sen naseem hamed i tanımıyorsun.

https://www.youtube.com/watch?v=lLXcgZ84ndk
belki de boks tarihinin görmüş olduğu en hızlı boksörden bahsediyoruz. 90 larda vurduğu bu kalitede kontraları belki günümüzde bile yapabilen yok.

Bronze_bomber
Üye
Bronze_bomber

Loma hamedin yanından geçemez aga.lomayla çocugun oyuncagıyla oynasıgı gibi oynar hamed.Hamed gerçek bir efsanedir.ring içinde yaptığı hareketler şovlar seyirciler yani bizler içindir eğlenmesini bilen insan eglenir eglenceden anlamayan insan hamedi sevmez.

Sait
Üye
Sait

Eubank te aynı hareketleri yapıyor golovkinde avının üstüne giden aslan gibi rakibine yaklaşıyor vildır tazmanya canavarı gibi

ahmet kurt
Üye
★★★
ahmet kurt

ringin görmüş olduğu en büyük şovmenlerden biriydi. gerçek bir efsane…

Olcay
Üye
Olcay

Çok özel ve fevkalade meziyetli bi boksördü, para onu bozdu özetle, daha zengin daha ünlü olabilirdi.

conan
Üye
★★★
conan

Wilder boşua maçı için ilk maçta boşuanın bana vereceği orana razıyım, tek şartım rövanşta aynı oranı kendisi alacak şeklinde konuştu.

GennadyMustafa
Üye
★★★
GennadyMustafa

Avni yıldırım fiziğini efsane yapmış hayırlı olsun, az yağ çok kas şu an mükemmel bence biraz daha çalışmalı fiziğe, yağı minimuma indirmeli.

Roman
Üye
Roman

Anlattigin kadariyla tam bir kalassın. Bknz: gassiev in eski hali.

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Kalaslara hakaret etme reis…

ahmet kurt
Üye
★★★
ahmet kurt

gömçürmüşsün 🙂

Tek Kral Deontay Wilder
Üye
★★★
Tek Kral Deontay Wilder

Reis buna yazılan herşey az bile… Bide ismini tek kral Ajdar yapmış başka ne beklenirdiki bu gevşekten .. 🙂

unstoppablewilderpunch
Üye
★★
unstoppablewilderpunch
arkadaslar bu arada gecenlerde denk geldim ama cvp yazamadim, simdi duzelteyim, sitenin en cok yorum yazilan heberi “wilder stiverne2” maci sonrasi “wilderi tutabilene ask olsun” haberiydi, mehmet bey haberden hakaret iceren ve link veren yirumlari silmeden once 968 yorum yapilmisti o haberde, mehmet bey yoruari sildikten sonra 760 kusura dustu sanirim, bu arada sitede bugune dek yapilan anketlerde en coknoybkullanilan… Devamını oku »
Bronze_bomber
Üye
Bronze_bomber

Katılıyorum reis

unstoppablewilderpunch
Üye
★★
unstoppablewilderpunch

+1903 eyvallah kardeşim, senide listeye ekledim

weta
Üye
★★

Toz pembe hayaller bunlar kardeşim, tozunu çek kafa yapsın. Joshua ile Wilder’ı karşılaştıramazsın bile. Wilder’ın yağ fıçısı Stiverme’ü alması sana gaz verdiyse, aşına tuz kattıysa amenna. Lakin Joshua ile Wilder’ın aynı cümlede geçmesi bile bundan elli sene sonra alay edilen bir şey olacak -weta demişti dersin.

jackal
Üye
jackal

beyler masallah deyin tyson furyi fit gördüm baya telde olsam link atacaktım. suan tahminen 140 kg felan oldugunu düsünüyorum biraz daha kilo vermesi gerek

weta
Üye
★★

Bu adamı instagramda paylaştım ve ene min suri esad bumbum yazdılar yoruma.