Boks

U22 Boks Milli Takımı Kadrosu Açıklandı! Altın Nesil Romanya’da Ringe Çıkacak! Boksörlerimizi Yakından Tanıyalım!

Hazırlıklarını Kastamonu’da yoğun biçimde sürdüren U22 Boks Milli Takımı’nın Romanya’ya gidecek takım kadrosu açıklandı. Gençler Avrupa Şampiyonası’nın iskelet kadrosunun korunduğu U22 Milli Takımı’nda hedef altın madalya!

Gençler kategorisinden Büyükler kategorisine geçişte önemli bir turnuva olan Ümitler Avrupa Şampiyonası 24 Mart’ta Romanya’da başlayacak. Milli takım antrenörleri Ramazan Paliani ve Vedat Demirkol hedeflerinin 2020 Tokyo Olimpiyatları olduğunu belirterek genç sporcularımızın Romanya’da büyük tecrübe kazanacaklarının altını çizdiler.

Ülkemizi Romanya’da temsil edecek U22 Milli Takımımızın kadrosu şu isimlerden oluşuyor;

46-49 Kg: Tugay Öner

Tugay Öner, Van’da “Canavar Sokak” diye tabir Halilağa mahallesinde büyüdü. Van’ın Baltimore’u olan bu nevi şahsına münhasır mahallede arkadaşlarının tavsiyesi üzerine boks sporuna başladı. Bir daha da bokstan kopamadı. Minikler Türkiye ikinciliği, Yıldızlar Türkiye üçüncülüğü, Gençler Türkiye üçüncülüğü derken son olarak U22 Türkiye ikincisi oldu. Ulusal çapta kendi yaş kategorisinde kilosunun önemli isimlerinden birisi olduğunu kanıtlayan Öner’in hedefi artık uluslararası arenada kendisini gösterebilmek ve kendi sözleriyle “ülkesini yurtdışında en iyi şekilde temsil edebilmek”. Saul “Canelo” Alvarez hayranı Tugay U22 Avrupa Şampiyonasında madalya umutlarımızdan birisi olacak.

52 Kg: Batuhan Çiftçi

Babaların çocuklarını futbol maçlarını götürmesi ülkemizde gelenektir. Babanın omzunda maç izleyen çocuklar, yeşil zeminde meşin yuvarlağı ve peşindeki futbolcuları seyrederek büyürler. Batuhan’ın babası oğlunu beklenilenin aksine Fenerbahçe’nin futbol maçlarını yaptığı Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’na götürmedi. Batuhan Fenerbahçe kulübünde dört bir yanı iplerle çevrili ringde, iki adamın kıyasıya mücadelesine tanık olarak büyüdü. Eski bir boksör olan babasının yönlendirmesiyle boksa başlayan Batuhan Çiftçi birçok kez talihsizlikler sonucu boksu bırakma noktasına geldi. Yaşadığı zorluklara karşı pes etmeyen genç boksör sonrasında toparlanarak Yıldızlar, Gençler, U22 ve Büyükler kategorilerinde Türkiye şampiyonu oldu. Hedefi tıpkı örnek aldığı isim Vasly Lomachenko gibi olimpiyat şampiyonu olup Tokyo’da al bayrağımızı dalgalandırmak.

56 Kg: Ünal Kalkışım

Trabzon’un hırçın dalgaları arasında bir görünen bir kaybolan ama hedefinden asla taviz vermeyen bir tekne gibiydi. 8 yaşında başladığı, çok sevdiği boksa önce ailesi izin vermedi. “Bizim uşak okuyacak demişlerdi.” Boksa başladığı yıllarda tek engel ailesi değildi ringde de çok dayak yedi. Ama Ünal engelleri kendisine basamak olarak kullandı. Kendi deyişiyle çok haksızlığa uğradı ama pes etmedi. “Ne de olsa dalgasız denizde herkes kaptandır” dedi yoluna devam etti. Dalgalı denizlerin kaptanı Ünal Kalkışım, Alt, Üst Minikler ve Yıldızlarda Türkiye Şampiyonu, Gençlerde Türkiye İkincisi, U22’de Türkiye Şampiyonu olarak kendisini kanıtladı. Yıldızlarda Dünya İkincisi olarak yabancı sularda da ben bu gemiyi yüzdürürüm dedi. Teknik stiliyle Gervonta Davis’i örnek alan Ünal’ın hedefi Romanya’dan altınla dönmek.

60 Kg: Necat Ekinci

“Birkaç yumruk yiyip camdan yapılmış olmadığınızı anladığınızda, sınırlarınızı zorlamadan yaşadığınızı hissedemezsiniz.” Elijah Wood West Ham’ın holiganlarla dolu Green Street ekibine katıldığında kavgadan uzak kendi halinde bir çocuktu. Sonra Tottenham taraftarıyla ilk meydan muharabesini yapınca sınırlarının olmadığını görmüştü Necat Ekinci küçükken mahallede yaşadığı zorbalıklara karşı ilk yumruğunu yedikten sonra tıpkı Wood gibi camdan yapılmış olmadığını anladı. Artık sınırlarını zorlamasının zamanı gelmişti. En zor spor dallarından birisi olan boksta kendi limitlerini aşmak için çalıştı. Türkiye’de minikler kategorisinden itibaren U22 seviyesine kadar 6 şampiyonluk kazandı. Sınır artık onun için gökyüzüydü. 2015 yılında Yıldızlar Avrupa Şampiyonu, 2016 yılında Gençler Avrupa üçüncüsü oldu. Kendisine Yemenli göçmen bir ailenin İngiltere’yi kasıp kavuran oğlu Naseem Hamed’i örnek aldı. Onun gibi uzak dövüşü iyi yapıyor, direktlerini etkili kullanıyor ve karaciğer sağlam uzanıyordu. Necat’ın hedefi Naseem Hamed gibi iz bırakan bir profesyonel olmak ama önce Tokyo’da sona eren tamamlaması gereken bir yol var.. U 22 Avrupa Şampiyonası bu yolun sadece başlangıcı olacak.

64 Kg: Tuğrulhan Erdemir

Bu aralar Kars’a gitmek moda oldu. Şehrin sokaklarında yürümek, güzelliklerini, tarihi değerlerini paylaşmak artık popüler bir olaya dönüştü. Ben de modaya uyarak Kars’a dair bir paylaşayım yapayım. Doğu’nun yeni ilgi merkezi Kars’ın altın madenini muhtemelen duymamışsınızdır. Madenin ismi Tuğrulhan Erdemir. Ağabeyi Tugay ile başladığı boks serüveninde kazanmadığı turnuva kalmadı. Gençler Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan Erdemir Türkiye’de de çarpım tablosunu öğrendiği yıllardan beri yenilgi yüzü görmedi. Şu an gençler kategorisinde en önemli sporculardan biri olarak görülen Tuğrullhan, U22 Türkiye Şampiyonası’nda madeni işlemeye devam ederek bir altın daha aldı. Büyükler kategorisinde de aynı başarıları sürdürürse örnek aldığı Lomachenko ile bir gün aynı ringi paylaşabilir. Stil olarak suni solak olan Erdemir izleyicilere kontralarıyla seyir zevki yüksek bir boks sunuyor. 2020’de Olimpiyat altını için en güçlü adaylardan birisi olarak gösteriliyor.

69 Kg: Serhat Güler

Hiperaktif bir çocukla uğraşmak zordur. Sıradan olmadıklarını ispat etmek istercesine yerlerinde duramazlar. Sus, otur, yapma diye onu uyaran büyüklerine  adeta “ben büyük işler başaracağım beni burada bekletmenin bir alemi yok” derler.

Serhat Güler de o çocuklardan birisidir. Ailesi bu çocuktaki fazla enerjiyi bir şekilde kullanmamız gerek diyerek çocuklarını önce güreş sporuyla tanıştırır. Serhat bir süre güreş yapar ama sarılma, el ense, künde pek ona göre değildir. Hayata karşı daha net bir duruşu vardır. 2008 yılında boksa başlar. Boksu ilk günden itibaren işi gibi görür ve antrenmanın her anından keyif alır. Yaptığı işi keyif alarak yapanlar gibi o da işinde başarılı olur. Boksta 2013 yılında iyice parlar. 3 kez Türkiye’de kulüpler arası Şampiyonluğunu göğüsledikten sonra Büyükler Türkiye Şampiyonasında finale çıkar. Türkiye sınırları artık ona yetmez. U 22 Avrupa Üçüncüsü olur ve WSB’de ringe çıkar. Başarılar geldikçe Serhat’ın çalışma şevki de artmaktadır. Gün geçtikçe ringde adeta bir Robocop’a dönüşür. Robocop, rakiplerine tıpkı filmdeki gibi “Usulca önümden çekilin yoksa başınız belada” diyerek gözdağı vermekten çekinmez. Ringde kırışmayı seven Serhat Güler örnek aldığı isim Golovkin gibi ilk olarak Olimpiyatları sonrasında profesyonel olmayı hedefliyor. Ama önce U 22 Avrupa Şampiyonasında yarım kalmış hesabını kapatacak.

75 Kg: Utku Erdoğan

McMafia adlı dizide Alex, babasının mafya işlerinden uzak durmuş Harvard mezunu genç bir bankerdir. Londra’da sakin bir hayatı yolunda giden bir işi vardır. Ama babasının mirası peşini bırakmaz. Ailesini korumak için uluslararası suçun ve tehlikenin içinde sıradan bir aktör olarak yer almaya başlar. Ardından sıradan bir insanın tehlikede olduğu hikaye sıradan insanın tehlikenin ta kendisi olduğu hikayeye dönüşür.

Utku Erdoğan üç sıklette eski Türkiye Şampiyonu olan babası Ercüment Erdoğan’ın aksine herkesin kendi kulvarında gittiği, kimsenin birbirine temas etmediği daha naif bir spor olan yüzme ile spor yaşamına başladı. Yüzme kariyeri oldukça başarılı bir şekilde ilerliyordu. Adana ve Türkiye’de dereceleri bile vardı. Sonra Yüzme antrenörü ile problem yaşadı. Babasının mirası peşini bırakmadı. Boksa yöneldi. İlk zamanlarda boks camiasında sıradan bir aktör olarak yer aldı. Ardından teknik boksuyla rakipleri için bir tehlikeye dönüştü. Polonyada özel turnuvada ev sahibi ülkenin şampiyonunu yendi. Rize’de Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Son olarak U22 Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.  Floyd Mayweather hayranı olan Utku’nun hedefi 2020 Tokyo!

81Kg: Gençkan Yağmur

Boks antrenörü olan Baba Erol Yağmur oğlunun sokak kavgalarında kendini göstermesi yerine bu arzusunu boks ringine taşımak istemesiyle Gençkan’ın boks hikayesi başladı. 2008 yılında Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nun pek ziyaret edilmeyen boks salonlarında Gençkan babası ile bu günlerin hayalini kurarak çalıştı. 2013 ve 2014 yıllarında gençler kategorisinde sırasıyla birinci ve ikinci oldu. Son üç yıldır Büyükler Türkiye ikincisi oldu. Son olarak U22 Türkiye Şampiyonu oldu. Gençkan için artık uluslararası başarının zamanı geldi. İlk adımı Romanya’da U22 Avrupa Şampiyonası’nda atacak.

91Kg: Berat Acar

Samsun şehri Kurtuluş Savaşımızın ilk adımının atıldığı yer olarak şanlı tarihimizde özel yerini her zaman korumaktadır. Bu şehirden çıkan sporcularımız da kendi dallarında yeni başarıların öncü kişileri olma bilinciyle yetişmektedir. Berat Acar bu hedefte en güçlü adaylardan birisi olarak gözüküyor.  Minikler ve gençler kategorilerinde 5 Türkiye Şampiyonluğunun yanında, Avrupa Gençler Şampiyonası’nda final yapan sporcumuzun bu seferki hedefi altın madalya olacak.  Olimpiyat ve Profesyonel Dünya Şampiyonu Oleksandr Usyk’i örnek alan sporcumuzdan Romanya’da tek beklentimiz şampiyonluk olacak.

91+ Kg: Mücahit İlyas

Rocky filminde Dünya Şampiyonu Apollo Creed kendisine rakip ararken tesadüf eseri Philedelphia’nın arka sokaklarında yaşayan İtalyan Aygırı Rocky Balboa’yı bulur. Mücahit İlyas’ın şansı bu denli büyük olmasa da o da boksa başlamak için birilerinin kendisini bulmasını beklemiştir. Stallone nasıl lakabıyla dikkat çektiyse Mücahit de fiziği ile antrenörlerin ilgisini çeker. İlk antrenmana gittiğinde Trabzon’da boks camiasının saygın antrenörlerinden olan Cahit Süme, “Bu elması buraya kim getirdi” der. Süme’nin elinde gerçekten işlenmemiş bir elmas vardır. Ama elmas ne kadar değerli ise onu işlemek de o kadar zordur. Mücahit de zor bir çocuktur. Öfke problemini ilk günlerde yenemez. Takım arkadaşlarıyla kavga eder. Bir gün Mücahit yine sinirlerine hakim olamayınca hocasından bir ceza alır. Duvardaki yazıyı 100 defa sesli biçimde okuyacaktır. Biraz zoruna gider ama hocasını ikilemez. Yazıyı 100 defa okuduktan sonra Mücahit yavaş yavaş öfkesini kontrol altına almayı başarır. Duvarda şöyle yazmaktadır: “Güçlü kimse güreşte hasmını yenen değil, kızgınlık anında öfkesine hakim olandır”. Mücahit Gençler kategorilerinde 3 Türkiye Şampiyonluğu’nun yanına Avrupa Gençler bronz madalyasını ekledi. Apollo Creed’e ilham olan Muhammed Ali ilk örnek aldığı isim oldu ama modern dönemin yıldızı Anthony Joshua’yı takip etmeye devam etti Hedefi tıpkı örnek aldığı iki isim gibi Olimpiyat Şampiyonu olmak.

Özel Haber: @Cihat_Gemici

0 0 votes
Article Rating

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
11 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
tipitip
tipitip
6 yıl önce

Ercan yazgan ruhun şad olsun… hayatın fakirlikten, hastalıktan, zorluklardan, sefalet, yoksulluk ve korkulardan ibaret olmadığını; tüm zorluklara rağmen gülmenin de mümkün olduğunu, memnun kaygısız karakteriyle zor geçen çocukluk yıllarımda gösterdin bana hep…içimiz rahat artık: kültekin çetesi bir daha seni köşelerde sıkıştıramayacak, hacı gaffur artık seni evden atamayacak …lütfen senin de için rahat olsun, çünkü 36 çocuğun ve 3 karın bundan… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce

emeğinize sağlık cihat bey hepsini okudum. inşallah bu sporcularımızın tamamı bir an önce profesyonele geçer.

tipitip
tipitip
6 yıl önce

ercan yazgan ruhun şad olsun…hayatın fakirlikten, hastalıktan, zorluklardan, sefalet, yoksulluk ve korkulardan ibaret olmadığını; tüm zorluklara rağmen gülmenin de mümkün olduğunu, memnun kaygısız karakteriyle zor geçen çocukluk yıllarımda gösterdin bana hep…içimiz rahat artık: kültekin çetesi bir daha seni köşelerde sıkıştıramayacak, hacı gaffur artık seni evden atamayacak…. lütfen senin de için rahat olsun, çünkü 36 çocuğun ve 3 karın bundan sonra… Devamını oku »

GennadyMustafa
GennadyMustafa
6 yıl önce

Sayın cihat gemici; Bana göre türkiyede, -hakan doğan -tuğrulhan erdemir -ali ihsan alagaş -sergat güler -seyda keser(profa geçti artık) -selçuk eker -önder şipal(hala nasıl olimpiyata gidemedi anlayamıyorum) Not:Bunların dışında belki; -volkan gökçek ve batuhan çiftçiyi de iş yapar. Sevdiğim 2 boksör var: Hakan doğan ve ali ihsan alagaş Serhat güler de: sportmenlik 0 derece tam bir vahşi, ağır nakavt olucaktır.… Devamını oku »

GennadyMustafa
GennadyMustafa
6 yıl önce
Reply to  GennadyMustafa

Düzeltiyorum olimpiyatlara gittiler ama başarı elde edemediler. Önder rioya gidemedi elendi onur ve adem kılıççı rioya gittiler onur elendi, adem ise şampiyon olabileceği halde ademi olimpiyatlardan diskalifiye ettiler, geçmişteki doping suçlamaları dolayısıyla.

akin zeybek
akin zeybek
6 yıl önce
Reply to  GennadyMustafa

Adem diskalifiye olduğu için önder gitti onun yerine rioya , önder sipal Rio da ülkemizi temsil etti ilk maçta elendi hatırladığım kadarıyla, önceki olimpiyatlara gidememesinin sebebi adem Kılıççı dir

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce
Reply to  akin zeybek

adamlar 20 nin üstünde türkiye şampiyonu olmuş. ama olimpiyatlarda ilk turda eleniyorlar. bence şipal kardeşler profa geçmeli. ülkemizde daha ne kadar şampiyon olacaklar.

akin zeybek
akin zeybek
6 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Hedefleri 2020 tokyoymus , Rio daki gibi iki kardeş tokyoya gitmek istiyorlarmış , ama bence gençlerin önünü daha fazla kesmemeleri lazım , özellikle Serhat güler onu sipal yüzünden geri planda kalıyor çok kez

TÜRK
TÜRK
6 yıl önce

Çocukken maçlara hazırlansaydım ilerde ülkeye olimpiyat şampiyonluğu getirebilirdim. Kardeşlerimin yolu açık olsun gurur duyup ilham alıyoruz . Allah güç kuvvet versin

Harun
Harun
6 yıl önce

sporcularımızı pek tanımıyorum. onlara söylemek istediğim, türk boksörlerin en büyük eksiği profesyonel disiplini bir türlü kazanmamış olmamaları. selçuk aydın da bu durumdan bahsediyor. “amatör bir ekiple profesyonel boks yapmaya çalıştık” sizde bu hataya düşmezsiniz umarım. hepinize başarılar diliyorum.

AERIALS
AERIALS
6 yıl önce

HANİ THE REBEL NEREDE

Başa dön tuşu
11
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.