Amatör Mücadele Sporları

CW Enerji Yağlı Güreş Ligi Para Ödülleri Belli Oldu

CW Enerji Yağlı Güreş Ligi Para Ödülleri Belli Oldu

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin 2023 yılı ödül töreni İstanbul’da Eresin Otel’de gerçekleştirildi.

Törene Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan ile ligde yer alan il ve ilçelerin belediye başkanları katıldı.

CW Enerji Yağlı Güreş Ligi Para Ödülleri Belli Oldu
CW Enerji Yağlı Güreş Ligi Para Ödülleri Belli Oldu

Tarık Sarvan’dan Açıklama

Ödül töreninde bir konuşma yapan CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ne isim sponsoru olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sarvan, ata sporu güreşi bir kültür mirası olarak gelecek nesillere bırakma gayretinde olduklarını belirterek, “Tarihi çok eski yıllara kadar giden ata sporumuza destek olmayı kendimize görev bildik. Bu ligin isim sponsoru olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi. Her zaman sporun ve sporcunun yanında yer aldıklarını ifade eden Sarvan, yağlı güreşin daha iyi noktalara gelmesi için ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerine dikkat çekti.

Bilal Erdoğan Güreş Salonları Açılmalı

Burada açıklamada bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel spor federasyonlarının sayısını artırarak branşlarda başarının önünü açtıklarını söyledi.

Etnospor Konfederasyonu olarak tüm dünyada geleneksel sporları popülerleştirme çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, “Bu çalışmalarda kurumsal yapıların güçlenmesinin önemini gördük. Türkiye’yi analiz ettiğimizde bizim geleneksel sporlarımız 3 başlık altında kategorize edilebiliyordu. Güreş, binicilik ve atıcılık. O günden itibaren şunu savunduk. Her birini bir geleneksel federasyonda toplarsak geleneksel okçuluk, cirit ve yağlı güreşin hızlı ivmelenmesine şahit oluruz dedik. Bunu bakanlarımıza anlattık ve Cumhurbaşkanımız da bizi destekledi. Bugün geldiğimiz noktada 4 federasyonumuz tüm geleneksel sporlara hizmet ediyor ve söz konusu branşlarda ivmelenmeyi görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yağlı güreşin Türkiye’nin en önemli sporları arasında olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Burada biz şunu iddia ettik. Bizim bu geleneksel spor federasyonlarımız bu işin hakkını verecekler dedik ve bunu da ispat etmiş olduk. Yağlı güreşte hem kurumsallaşma hem radikal adımlar atıldı. Başkanımız yağlı güreş ligi fikrini öne attı ve güzel düzenlemeler yaptılar. Pehlivanlarımızın kaygıları oldu. Belli düzen ve alışılmış işleyiş var ama kaygıları gidermek adına sürekli bunları anlattık. Geçtiğimiz yıl sanıyorum bizi haklı çıkardı. Yağlı güreş çok hızlı büyümeye devam edecek. Pehlivanlarımız daha az güreşerek daha fazla kazanabilecekler. Tarık bey (Savran) her zaman güreşin yanındayız dedi bundan sonra da yanında olmaya devam edecek. Yayın ve sponsorluk konusunda talepler gelmeye devam edecek.”

Yağlı güreşin kendine has zorluklarının farkında olduklarını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Her sene daha doğru düzenlemeler yapılacak. Hedefimiz tabi seyir zevkinin yüksek olması daha çok sponsor ve yayıncının bu alana ilgi göstermesi. Tabanı güçlü bir spor istiyoruz. Çok küçük yaştan itibaren çocukları güreşle tanıştırmamız lazım. Pehlivan tekkelerinde sadece pehlivan yetişmiyor, adam yetişiyor adam. Bizim çocuklarımızı güreşle tanıştırmamız lazım. Bütün çocuklarımızı spora angaje etmemiz lazım. Tüm sporlar çocuklarımız için çok önemli ama geleneksel sporlar özellikle faydalı. Ata sporumuz milli sporumuz diyoruz çünkü bunlar bizim kültürümüz. Bu serüvende yolculukta üstüne koyarak gideceğimiz bu yürüyüşte genç yaştaki çocuklarımızı geleneksel sporlarla tanıştırırsak önemli bir iş yapmış oluruz. Pehlivan adam yetiştireceksin ki zulmü düşünen adam bir daha düşünecek. Benim karşıma ne çıkar diyecek.”

Başkan Türkiş Çok Mücadele Ettik

İbrahim Türkiş: “Gece gündüz yağlı güreşin daha iyi noktalara gelmesi için mücadele ettik”

TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, yağlı güreşin daha iyi noktalara gelmesi adına gece gündüz mücadele ettiklerini belirtti.

Göreve 1,5 yıl önce geldiklerini hatırlatan Türkiş, şunları kaydetti:

“Kendimiz için önemli olan yağlı güreşimiz için bu görevi yapmanın onurunu taşıdık. 1,5 yıldır gece gündüz yağlı güreşin daha iyi noktalara gelmesi için mücadele ettik. Güreş severlerin isteklerini dikkate aldık. Pek çok kişiyle değerlendirdik ve sonunda bu ligin oluşturulmasının olmazsa olmaz zorunluluk haline geldiğini gördük. Hiçbir şey kusursuz olmaz. Bir şeyi yanlış yapmak istemiyorsanız hiç kımıldamamanız lazım ama bu bize göre değil. Gelecek sene inşallah çok daha güzelini tüm Türkiye’ye sunacağız. 2 aydır yaşanan bir zulüm var. Aslında farklı bir organizasyon yapacaktık ama orada kardeşlerimiz ölürken farklı bir organizasyon yapmayı içimize sindiremedik. Söz vermemiş olsaydık bunu da yapmazdık. Daha kabul edilebilir şartlar altında bu programı yapmayı uygun gördük. Filistin, bu zulmü yaşamasa bu programı gece yapacaktık, yemek ve eğlence ile taçlandıracaktık ama içimize sindiremedik. İnşallah bu zalimliğin ve katlin bittiği günleri yakında görürüz.”

Konuşmaların ardından kupa ve plaket takdimi gerçekleştirildi. Bu sezonun şampiyonu Orhan Okulu, altın kemer ödülünü Bilal Erdoğan’ın elinden aldı.

Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Başpehlivanlık güreşlerinde 77 sporcu arasında ilk beş sırada yer alan Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan ve Yusuf Can Zeybek para ödülüne layık görüldü.

Başaltı (2 kişi)

1- Hamza Özkaradeniz – 47 puan

2- Yıldıray Pala – 45 Puan

Büyük Orta (4 kişi)

1- İmran Vardi – 51 puan

2- Rıza Durmuş – 48 puan

3- Emre Duman – 47 puan

4- Mehmet Kırat – 46 puan

Küçük Orta Büyük (4 kişi)

1- Celal Bayar Çilenker – 73 puan

2- İhsan Derin – 56 puan

3- İlker Durmuş – 45 puan

4- Süleyman Kozakoğulları – 44 puan

Küçük Orta Küçük (8 kişi)

1- Emirhan Saygı – 67 puan

2- Engin Atar – 47 puan

3- Yusuf Kırat – 45 puan

4- Muhammed Ali Genç – 45 puan

5- Kutluhan Avşar – 42

6- Murat Gonca – 42

7- Hüseyin Coşkun – 39

8- Murat Özkaplan – 35

Deste Büyük (4 kişi)

1- Yusuf İslam Taş – 76 puan

2- Alperen Atar – 49 puan

3- Yiğit Kartal – 44 puan

4- Serhat Tekin – 38 puan

Deste Orta (4 kişi)

1- Onur Keskin – 87 puan

2- Emirhan Taş – 60 puan

3- Mikrail Bilen – 45 puan

4- Serhat Atalay – 41 puan

Deste Küçük (4 kişi)

1- Caner Arslan – 74 puan

2- Serkan Tarım – 61 puan

3- Özer Özgür Aslan – 53 puan

4- Salih Can Topcu – 40 puan

Ayak (4 kişi)

1- Beytullah Sarı – 76 puan

2- Teyfik Gülter – 45 puan

3- Mustafa Çelik – 44 puan

4- Adnan Yeşil Horzum – 41 puan

Tozkoparan (4 kişi)

1- Yiğit Arda Aluç – 53 puan

2- Süleyman Cerit – 43 puan

3- Ömer Gül – 42 puan

4- Hasbi Bozca – 40 puan

Yağlı Güreş Haberlerini Fight Club Türkiye’de İzlemeye Devam Ediniz.

0 0 votes
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.