Kickboks ve Muay Thai

Mucize Kurtuluş ve Ringlere Geri Dönüş!

10703765_824484974261539_3361210114230236125_n

Muay Thaide dünya şampiyonluğu bulunan İranlı sporcu Kerim Hosseini, kesilmekten kurtulan ayağıyla 11 yıl sonra ringe döndü.

Muay Thaide 2000-2004 yıllarında üst üste beş kez İran şampiyonu ve bir kez de Cumhuriyet Kupası birincisi olan, İran Milli Takımı’nda 2002’de dünya şampiyonluğu ve 2004’de ise dünya üçüncülüğü yaşayan Hosseini, son şampiyonadan sonra geçirdiği trafik kazası nedeniyle, aktif sporculuk kariyerine uzun bir ara verdi.  

Ayak kemiğindeki çok sayıda kırık nedeniyle 2,5 yıl içinde 3 kez ameliyat edilen Hosseini, uzun tedavi sürecinde ayağının kesilmesi durumuyla da karşı karşıya kaldı.

Karma Dövüş Sanatları (MMA) Federasyonu’nun Kastamonu’nun Küre ilçesinde düzenlediği organizasyonda amatör lig maçında 11 yıl sonra ringe çıkan Hosseini, rakibini yenerek iyi bir dönüş yaptı.

Kariyerini ve geçirdiği kazanın ardından yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Hosseini, karate, tekvando, kickboks ve wushu gibi sporlarla ilgilendikten sonra kuralları daha serbest olduğu için muay thaide yoluna devam ettiğini belirtti. 

İran’da 2000-2004 yıllarında 57 kiloda üst üste 5 kez şampiyonluk yaşadığını kaydeden Hosseini, 2004’te motosiklet kullandığı sırada kendisine bir otomobilin çarptığını anlatarak, “Bacağımda 6-7 yerde kırık vardı. Kemik tutmadığı için bir ameliyat yapıldı, kemik tutmadı. Bir yıl sonra yeniden yapıldı, o da tutmadı. Daha sonra bir ameliyat daha oldum. Yaklaşık 2,5 senem üç ameliyatla geçti. Doktor, ‘Bu kemik tutmuyorsa, temelli tutmayacak. Bu hastalık parmaklarının ucuna da vurabilir. Senin hayrın için ayağını keselim. Hiç olmazsa dizine, başka yerlere ağrısı vurmasın’ dedi” şeklinde konuştu.

Hosseini, Tebriz’de tanıştığı bir doktorun yaptığı operasyondan 8 ay sonra normal şekilde yürümeye başladığını ve durumunun daha da iyiye gittiğini kaydetti.

“Her insanın içinde yarım kalan bir şey vardır”

Yaşadığı kazadan sonra sporcu yetiştirmeye başladığını anlatan Hosseini, 2008’de İran Milli Takımı’yla antrenör olarak Almanya’da yapılan dünya şampiyonasında yer aldığını ifade etti. 

Aynı yıl Türkiye’ye gelerek, burada dövüş sporları organizatörlüğü ve menajerlik yapmaya başladığını anlatan Hosseini, şunları kaydetti: “Her insanın içinde yarım kalan bir şey vardır. Dünya şampiyonu olmuştum ama 23 yaş bir insan için başlangıçtır. Ama ben bu yola adım atmadan ayağım kırıldı. 2004’te profesyonel olup, Japonya, İtalya ve ABD’de, her yerde maça gitmek istiyordum. Ama bir hadise yüzünden bu hayallerimin hepsi sadece kafamda kaldı. Her gün yattığımda sadece bunları düşündüm. ‘Ben yapamadım ama bir gün öğrencilerime yaptıracağım’ diye düşünüyordum. Yeniden maç yapacağım hiçbir zaman aklıma gelmezdi.”

Yeniden dünya şampiyonluğunu hedeflediğini anlatan Hosseini, Türkiye’de dövüştükten sonra Dubai, ABD ve Avrupa’da müsabakalara çıkmak istediğini belirtti.

 

0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.