Toplam Maç : 8
Galibiyet Sayısı : 8
Nakavt : 8
Doğum Tarihi : 28.01.1985
Doğum Yeri : Khasavyurt
Memleket : Rusya

BiyografiGerçek ismi Artur Asilbekovich Beterbiev’dir.

1 metre 84 cm olan boksör, 79.2 kilo.

29 Ocak 1985 Rusya’nın Güney Batı bölgesinde yer alan Dağıstan Cumhuriyetine bağlı Khasavyurt şehrinde dünyaya geldi. Çeçen boksör, Rusya adına ringe çıkıyor.

Kanada’nın Montreal eyaletine bağlı Quebec şehrinde yaşıyor. Evli ve üç çocuk babası ‘’ Müslüman ‘’ boksör, ailesi ile zaman geçirmekten ve film izlemekten keyif alıyor.

Dört kardeşin en küçüğü olan Beterbiev, Çeçenistan’da ki savaş yılları sırasında ağabeyinin kendisini sokaklardan uzak tutabilmek için boksa yazdırmasıyla , sporculuk yaşantısı da başlamış oldu.

2008 ve 2012 de iki kez Olimpiyatlarda yer aldı, ancak madalyaya uzanamadı.

Amatör kariyerinde en büyük başarısı 2009 yılında Milano’da gerçekleştirilen Dünya şampiyonasında Altın Madalyanın sahibi oldu. 2007 de Chicago’da gerçekleştirilen şampiyona da ise Gümüş Madalya kazanırken, 2011 yılında Bakü’de çeyrek finalde elendi.

2006 ve 2010 yıllarında iki kez Avrupa şampiyonluğunun sahibi oldu.

2010 yılında Uluslar arası Boks Birliği (IBA) tarafından yılın boksörü seçildi.

Amatör kariyerini 285 galibiyet ve 5 mağlubiyetle tamamladı. Bu yıllar içerisinde Sergey Kovalev, Ismayl Sillakh, Abbos Atoev ve Micheal Hunter Jr. gibi rakipleri mağlup ederek e parlak performanslarını sergilemiş oldu.

2013 yılında profesyonel oldu.

Profesyonelliğe geçiş yaparken, kendi tabiri ile parayı değil, çalışabileceği en uygun ekip ve ortam için Kanada’nın yolunu tuttu.

Antrenörü Marc Ramsay ve Menajeri Anne Reva ile birlikte Organizatör Yvon Michel, amatör kariyeri sonrası profesyonelliğe geçiş yapan Çeçen boksörün boks yaşantısına yön veren isimler konumundalar.

Profesyonel kariyerindeki en büyük galibiyetini son maçında eski bir şampiyon olan Tavoris Cloud’u 2. Roundda nakavt ederek elde etti. Amerikalı eski şampiyonu, henüz ilk roundda üç kez knock- own durumuna getiren boksör, bu galibiyeti ile profesyonel kariyerinde de ne denli başarılı bir geleceğin kendisini beklediğinin ip uçlarını izletmiş oldu.

Antrenmanlarını, eski şampiyon Jean Pascal, Eleider Alvarez gibi isimler ile birlikte Quebec’te Yvon Michel’ın kulübünde gerçekleştirmekte. Michel, boksörün bir süper star olabilmesi için gerekli her türlü yetenek, güç ve tekniğin kendisinde olduğuna inanmakta.