Lakabı : Turkish Power/The Rebel/Asi
Boy : 1.84 m
Kilo : 95 Kg
Toplam Maç : 99
Galibiyet Sayısı : 81
Mağlubiyet Sayısı : 17
NC : 1
Nakavt : 58
Doğum Tarihi : 19.10.1983
Doğum Yeri : Rotterdam, Schiedam
Memleket : Türkiye / Kars

BiyografiÖZEL HAYATI

18 Ekim 1983 doğumlu ağır sıklet K-1 dövüşçüsü. Lakabı ASİ… Aslen Karslı ancak Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yaşıyor. Tek mesleği profesyonel dövüşçülük. 97 kilo ve 1.84 m boyunda. En beğendiği dövüşçüler Ramon Dekker ve Mustafa Dede. Futbolu, Seyehat etmeyi ve yemek yapmayı çok seviyor.
Antrenörü Hollandalı Cor Hemmers ile Glory kulübünde yıldızlaştı ve daha sonra Mike’s Gym’de Mike Passennier ile çalışmaya başladı ve devam ediyor…

GÖKHAN, PAUL SLOWINSKY’İ TARİHE GÖMDÜ
Son olarak çıktığı maçta Amsetrdam’da Polonya asıllı Avustralyalı boksör Paul Slowinsky’i daha ilk roundda nakavt ederek tarihi bir başarıya imza attı. Rakibi bir round içinde iki kez yere indiren Gökhan 2. sinde rakibinin yerden kalkamaması sebebi ile mücadeleyi nakavt ile kazamış oldu. Slowinsky 2007 yılı K-1 Amsterdam şampiyonuydu..

YUNANLIYA ACIMADI
2007 Temmuz… Yunanlı dövüşçü Illiadis ile İstanbul’da yaptığı maçta rakibi ne kadar meydan okuduysa da maç başladıktan sonra 30 saniye geçmişti ki izleyiciler müthiş bir nakavt izlemişlerdi. Gökhan Saki ülkesinde çıktığı ilk profesyonel maçta Yunanlı Illiadis’i adeta bozguna uğratmış ve karşılaşmayı nakavtla kazanmıştı.

İSTANBUL’DA OLAYLI MAÇ
2 Kasım 2007 tarihinde İstanbul’da K-1 Networking şampiyonasında Dağıstan’ın ünlü dövüşçüsü Magomed Magomedov’u ilk roundda sürklase ettikten sonra rakibine bir kaç kez saydırdı. Sonra Karşılaşma 3 round sonunda bittiği sırada bir şakalaşma kavgaya dönüştü. Gökhan Saki’nin rakibine maç bittiğinde attığı şaka yollu tekme yanlış anlaşılınca ring karıştı ve büyük bir kavga çıktı. Sonra izlenen görüntülerin ardından Gökhan’ın attığı tekmenin şaka yollu olduğu açıklandı ve kazananın puanla Gökhan Saki olduğu K-1 Avrupa Koordinatörü Igor Sucshko tarafından açıklandı.

2008 K-1 HAWAII ŞAMPİYONU OLDU
Paul Slowinski’yi Amsterdam’da yapılan It’s Showtime gecesinde nakavt ile mağlup ederek çıkış yapacağının sinyallerini veren usta dövüşçü son olarak çıktığı Hawaii GP’sinde bir gecede üç maç kazanarak şampiyonluğa imza attı ve altın kemeri beline taktı.
Gökhan Saki bu GP’de aslında açılış karşılaşması yapacaktı ancak bir sporcunun sakatlanmasının ardından 8’li turnuvaya dahil oldu… Sürpriz bir şekilde bir gecede üç maç yapıp şampiyonluk yarışına giren Gökhan önce Amerikalı Puu, ardından yine bir Amerikalı olan Rick Cheek’i eledi ve adını finale yazdırdı. Finalde karşısına çıkan isim Kore Cumhuriyetinden Randy Kim oldu. Ve Gökhan bu rakibini de diğerlerini olduğu gibi nakavt ile yenerek tarih yazdı…

Yarı Finale çıkan Gökhan Saki burada Ray Sefo’yu eleyerek büyük bir başarı gösterdi ve adı 2008 K-1 finaline yazdırdı…
Gökhan Saki finale çıkmak için son olarak Seul’de Ray Sefo’yu 4. round sonunda puanla eledi…

2008 K-1 Final gecesinde önce Ruslan Karaev’i puanla yendi sonra yarı finalde Remy Bonjaski’e 2. roundda KO oldu ve sezonu böyle kapattı…

2009 yılına bir hazırlık maçı niteliğindeki kapışmada Alman Arndt Bunk’ı nakavt ederek WFCA Unvan maçında galibiyeti elde eden isim oldu.

2010 yılında çıktığı maçlarda da büyük sükse yaptı. Yaptığı 8 maçın 7 tanesini kazandı. 7 maçlık harika bir galibiyet serisi yakalayan Gökhan Saki K-1’de 2009 yılını sakatlığı sebebi ile boş geçti diyebiliriz. Kyataro Pavel Zhuravlev ve Peter Aerts yenilgileri onun kariyerinde derin bir acıydı. Ancak sonrasında elde ettiği Dennis Stolzenbach, Utley Meriana, Singh Jaideep, Melvin Manhoef, Freddy Kemayo, Nikoli Falin ve Daniel Ghita galibiyetleri onun yıldızını parlattı. K-1 ağır sıklet arenasında 2010 yılında da 2008’de olduğu gibi yarı finale çıkan Gökhan Saki tam finale çıkacakken Alistair Overeem’e sakatlığı sebebi ile maçtan çekilerek 2. roundda mağlup oldu.

150.000 DOLAR KAZANDI
2011’de Mayıs ayı ile birlikte Gökhan tekrar ringlere geri döndü. Gökhan Saki Moskova’da Fransız usta dövüşçü Brice Gidon ile kapıştı. Gökhan 2. roundda rakibini salladı ve 1 defa da indirdi. 3 round sonunda ise Gökhan 28 Mayıs’taki bu karşılaşmayı puanla galip bitirirken turnuvanın ödülü 150.000 USDoları da kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiş oldu…
28 Ocak 2012 tarihinde çıktığı maçta ise rakibi Badr Hari oldu. Bu aynı zamanda bir rövanştı.2006’da yapıla ilk maçı kaybeden Gökhan Saki bu kez kazanmak istiyordu ama yine yenilmekten kurtulamadı ve Badr Hari karşısında daha ilk roundda nakavt olarak sadece sevenlerini değil tüm dünyayı şaşırttı.

Gökhan kendisine yeni çıkışlar yeni bir çıkış yolu aramak için tekrar maçlara devam etme kararı aldı. Badr Hari maçı ile birlikte boksa geçiş yapacağı söylense de Gökhan bu kararından çabuk vazgeçti ve yoluna yine kickboksa devam etti. Certers Williams’ı Stokholm’de ilk roundda nakavt ederek Glory serisinin ilk gecesinde Amerilkalı rakibini çok rahat bir şekilde yendi. 2. Glory gecesinde ise Brüksel’de bu kez rakibi tanıdık bir isim Tunuslu Murad Bouizidi idi. Galibiyet bu sefer puanla geldi ve galibiyet serisi yakalamış oldu. Seriyi devam ettirmek için Gökhan Saki Glory 4’te 16’lı ağır sıklet turnuvasında aldı soluğu…

GLORY 4 AĞIR SIKLET TURNUVASI
Gökhan bu 16’lı turnuvada şampiyon olmak için bir gecede 4 maç kazanmak zorunda olduğunu biliyordu. İlk maçında Japon rakibi Raoumaru karşısında muhteşem bir galibiyet alarak ilk round nakavtı ile turnuvaya süper bir başlangıç yaptı. Ardından da Brezilyalı Anderson Silva Gökhan Saki’ye rakip oldu. Kurallar gereği 2 round üzerinden yapılan maçı kazanan isim yine Türk dövüş starı Gökhan Saki oldu. Saki yarı finale çıktığında ise karşısında 4 kez ağır sıklet şampiyonluğu yaşamış biri olan Semmy Schilt vardı. Gökhan inanılması güç bir performansla rakibine ringi dar etmesine karşın maçtan yenik ayrılan isim oldu. Otoriteler maçın hakkı en az beraberlikti diye görüş bildirerek maçta Gökhan’ın hakkını teslim etmişlerdi.

DANIEL GHİTA’YA İSTANBUL’A DAR ETTİ
06 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Anadolu yakasında yer alan Ülker Sports Arena’da yapılan Glory 6 gecesinde Gökhan Saki, rakibi Rumen Daniel Ghita’yı 2. roundda nakavt ederek tarihi bir başarıya daha imza attı…
2. rounnda rakibinie 3 kez saydıran Saki hakem Joob Ubeda’nın mçaı bitirmesi ile TKO yaptı ve karşılaşmayı kazanan isim oldu.
Gökhan en sevdiği dövüşçü olarak Rammon Dekkers ve MMA yıldızı Fedor Emelianenko’yu işaret ediyor.

GLORY 11 CHICAGO 4’LÜ TURNUVA
Gökhan Saki Glory 11 Chicago etabında 4’lü turnuvada yer aldı. Saki’nin yarı finaldeki rakibi Hollandalı Rica Verhovendi… Maçta Verhoven’in iterek düşürdüğü pozisyonda hakemin talihsiz kararı sonrası Saki, knockdown ile yerde kaldı sayıldı. kaldı Türk dövüşçü daha sonra başa baş maç çıkarsa da ilk rounddaki puan kaybı turnuvada ilk turda elenmesine sebep olmuştu.

İSTANBUL’DA TARİHİ YENİDEN YAZDI
Verhoven yenilgisinin ardından İstanbul’da Glory 15’te Hafif Ağır Sıklet Şampiyonluk turnuvasına dahil oldu. Saki burada yarı finalde karşılaştığı Nthan Corbett’i ilk roundda kulağını patlatarak nakavt etti. Maç doktor kararı ile Saki lehine bitti… Ardından finalde ise Tyrone Spong ile karşılaştı. Final büyük bir heyecanla başladı ancak büyük bir hayal kırıklığı ile bitti. Tyrone Spong low kick bacağının iki yerden birden Saki’nin dizinde kırılması salonu şoke etti… Maç da bu şekilde sona erdi. Saki bu şekilde de olsa Glory Hafif Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu olmayı başardı.
Daniel Ghita vs Anderson Silva maçının galibi ile final maçında eşleşecek…

Kazandığı Başarılar :
2014 Glory Hafif Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu
2012 Glory Ağır Sıklet Dünya 3.sü
2010 K-1 World Gp Dünya III.sü
2008 K-1 World Gp Dünya III.sü
2008 K-1 World GP 2008 Hawaii Şampiyonu
2008 WFCA Super Ağırsiklet Dünya Şampiyonu
2006 K-1 World GP 2006 Amsterdam finalisti
2006 K-1 Türkiye GB 2006 Şampiyonu
2003 Dünya Muay Thai Şampiyonu
2002 Avrupa Muay Thai Şampiyonu
2001 Hollanda Muay Thai Şampiyonu