Toplam Maç : 58
Galibiyet Sayısı : 50
Mağlubiyet Sayısı : 6
NC : 2
Nakavt : 44
Doğum Tarihi : 30.06.1966
Doğum Yeri : Brooklyn, New York City, New York, ABD

BiyografiMike  Tyson Kimdir?

Michael Gerard Tyson, (30 Haziran, 1966, Brooklyn, New York, ABD) demir adam lakaplı ABD’li profesyonel boksör ve eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu.

Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınmaktadır. Mart 1985’te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta nakavtla yendi. 22 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı (1988). 1991’e kadar yaptığı 36 maçın tamamını kazanan Tyson, ilk mağlubiyeti Buster Douqlas ile yaptığı karşılaşmada tanıdı.

Aynı yıl, ABD Güzellik Kraliçesi’ne tecavüz olayı, Mike Tyson’ın skandallar zincirinin ilk ve en önemli halkasıydı. Bu suçtan girdiği hapishanede müslüman oldu ve Malik Abdülaziz ismini aldı. Cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu. Yumrukları kadar yasadışı olaylarıyla da anıldı. Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Dünya Boks Birliği’nin (WBA) ağır sıklet şampiyonluğu unvanlarını elde etti. 1996’da Holyfield’a yenilerek WBA unvanını kaptırdı.

1997’de Evander Holyfield ile yaptığı unvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını ısırdığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. 2 yıl men cezası alan Tyson’ın Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. Tyson, 1999 yılında tekrar ringlere döndü.

8 Haziran 2002’de Memphis’te, Lennox Lewis ile Mike Tyson arasında yapılan Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonası karşılaşmasında kazanan taraf Lennox Lewis oldu. Lennox Lewis, karşılaşmada pek varlık gösteremeyen Tyson’ı sekizinci rauntta yenerek Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını aldı.

Mike Tyson, 1991 yılında siyahi güzellik kraliçesi Desiree Washington ile yaşadığı kötü birliktelik sonrasında 3 yılını demir parmaklıklar arasında geçirmişti… 1997 yılında, yeniden ringlere döndüğünde, şampiyonluk maçı için karşılaştığı Evander Holyfield’in kulağını ısırıp yine gündeme bomba gibi oturmuştu… Tyson, bu sebeple de ringlerden bir yıl uzaklaştırıldı…

Tyson, bir defasında ise New York’un Brooklyn kesiminde bir otelde kendisinden imza isteyen, vermeyince de yüzündeki dövmeyle alay eden iki erkek ve bir kadın 3 kişiyi döverek hastanelik etmişti.

Fox Sports kanalına demeç veren Tyson, suratını, yaptırdığı dövmeyle Polinezya savaşçılarına benzetti. Hayattan bıktığını söyleyen ünlü boksör, ‘Belki öbür dünyada daha iyi bir hayatım

olur. Bu nedenle artık öteki dünyaya gitmeyi düşünüyorum’ diye konuştu.

Tyson’ın Gena, Mikey, Rayna, Amir, Miguel ve Exodus isimli 6 çocuğu var.

Tyson 2013 yılının ilk günlerinde yaptığı twitter açıklamasında tüm zamanların en iyi boksörünün Muhammed Ali olduğunu dile getirerek dünya gündemine bomba gibi düştü. Daha sonra ise Evander Holyfield soslarının tanıtıldığı bir ortamda Evander Holyfield’a 15 yıl önce 1997’de kulak ısırma vakasını unuttururcasına sarıldı ve kesik kulağı öptü.