(VIDEO) Evsiz Boksörün Hikayesi Gözlerinizi Yaşartacak // KISA FİLM


evsizboksor

Boks dünyasında manşetleri süsleyen haberler hep “Şu şampiyonluk maçında filanca boksör bu kadar milyon dolar kazanacak”, “Floyd Mayweather özel uçak satın aldı”, “Amir Khan 5 milyon doları reddetti” gibi zenginliği ve lüks hayatı irdeleyen haberler olsa da, aslında profesyonel boksörlerin çok büyük bir çoğunluğu cüzi paralar karşılığında ringe çıkan, ve temel ihtiyaçlarını gidermek adına hayatlarını riske eden insanlar.

Bu nedenle Amerika’da düşük profilli boksörlere “cab driver” yani taksici deniyor. Bu ifade rastgele seçilmiş bir ifade değil. Gerçekten de bir çok düşük profilli boksör, ringlerden kazandığı para hayatını geçindirmeye yetmediği için; taksicilik, garsonluk, gece kulübü fedailiği gibi işlerde çalışıyor.

HBO da bu konuda çok başarılı bir kısa film çekmiş. Boks ne kadar bazılarınca “vahşet” olarak nitelense de, bu sporun özellikle yoksul semtlerde gençleri sokaklardan, uyuşturucudan, suçtan, hapse düşmekten ve hatta ölümden koruyan çok önemli bir sosyal misyonu var.

Bugüne kadar izlediğiniz bütün boks filmleri büyük ihtimalle “Rocky” serisi ve onun kötü uyarlamalarından ibaretti. Bu gişe kaygısı nedeniyle anlaşılabilecek bir durum olsa da; bu sporun gerçek yüzünü insanlara aksettirebilmek, boksun şaşaalı hayatlardan ibaret olmadığını anlatmak, dövüş sporlarını beyaz perdede tek boyutlu betimlemelerden kurtarmak adına bu tip filmler son derece önemli.

İşte sokaklarda yatıp kalkan ve tek hayali profesyonel boksör olmak olan bir karakteri anlatan “Benim hala bir ruhum var” adlı o kısa film:


Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

 1. floyd money

  ek olarak kısa filmde ki karakter gerçek bir boksörden esinlenmedir
  şuan adını hatırlamıyorum ama gayet sağlamdı 3 veya 4 yenilgisi vardı toplamda

 2. Salihcan Tekin

  Güzel iş. Bu işin kısa filmde kalmamasından yanayım

 3. Batuhan Zengin

  bu adam için kimden esinlenilmiş acaba

 4. Tyson

  Ringde bir adam gördüm yere dustu sonra yerden kalkıp rakibini ko etti pes etmemeyi öğrendim,ringde 2 adam gördüm teke tek kora kör mücadele eden 2 adam 2 adam ve 1 hakem adaleti öğrendim,ringde 1 adam gördüm rakibinin eli havaya kalkarken eldivenlerini birbirine vurup rakibini alkışlayan 1 adam mızıkçılık yapmayıp bahane bulamayıp rakibi tebrik eden 1 adam ahlaki öğrendim,bir adam gördüm ringde rakibi ko etti sonra omuzlarına aldı dostluğu öğrendim,bir adam gördüm burnu kırık 12 round dovustu aciya dayanmayi öğrendim peki futbol izLeseydim fiziksel ve sozlu siddeti gorecektim kazanmak icin hile yapan kendini yere atip haksiz kazanc saglamaya calisan yalancilari gorecektim,yenilince ağlayan mızıkçılık yapan aglaklari gorecektim,en ufak darbede şekilden sekile giren sahte sporcuları gorecektim,hırsızlık,yalan,şiddet,kufur,mızıkçılık öğrenecektim ve büyük ihtimall3 bende onlar gibi olacaktım neyseki küçük yaslarimda mücadele sporlariyla tanıştım ve doğruyu ogrendim

 5. Tyson

  Bu arada ankarada yitirdiğimiz canlarimiza allahtan rahmet diliyorum.kalleş terörün bir an önce bitirilmesini istiyorum.(zorlama ancak zorlama ile,dehşet ancak dehşet ile yok edilebilir.)

 6. Roman

  Duygulandırıcı film.

  • Roman

   Lan noluyor amk biri hesabimi taklit ediyor sandim sonra tarihe bakinca anladim mevzuyu. Ah su mart aylari az uye varken site daha keyifliydi. Aga beee

 7. Ahmet kurt

  Boyka kim ya dövüşünde bir sınırı var. Filmde olsa o kadar abartılı sahne olmaması lazım. Sonra cahil adamlar diyoki boyka mı döver badr hari mi? Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum.

  • ahmet kurt

   bundan 1.5 sene önce. duygulandım 🙂

   • Garyosullivan

    Çulsuz, fakir ama gururlu olduğun zamanlar. Bir profil fotoğrafın bile yoktu. Şimdi reis, hoca, üstad 🙂 Allah daha çok versin. Seviyorum seni kardeşim.

   • Roman

    Boks kitabini yazmadigin zamanlar üstad.

    • Garyosullivan

     Kitabı çıkmıştı o zamanlar ama kimliğini belli etmeden takılıp ikinci kitabına konu topluyordu.

     https://i.hizliresim.com/pGJ1a0.jpg

    • ahmet kurt

     Estağfurullah beyler çok sağolun 🙂 sitede yorum yazdığım o dönemlerde ona buna laf çarpmakla uğraşıyordum 🙂 gerçi şimdi de pek bir fakımın olduğu söylenemez. 2 sene içerisinde Boks konusunda birbirimizden çok şeyler öğrendik. Yorumlarınızın devamını diliyorum…

 8. conan

  Bit pazarına nur mu yağdı? Eski konuları pişirip pişirip bize sunuyosunuz

  • sa yo na ra

   yine karanlık tarafa geçmişsin sensei..

  • sa yo na ra

   ne istiyorsunuz şu adamdan? her hafta farklı bir hesap açıp hepsinde de conan’a sallıyorsunuz. bu nasıl bir zorbalık böyle? sosyal medyadaki ipsiz sapsız, herkese hakaret eden güruhun mensubu olduğun kesin. insanları bir rahat bırakın, işinize gücünüze bakın. mehmet ertem bey şu işe bir el atın artık, sıkıcı olmaya başladı.

 9. WildervsJoshuaa

  Guzel proje.

 10. Antiwilder

  Hayrili olsun hocam internet baglatmissiniz.

 11. Antiwilder

  Usyk-breidis 27 ocak letonya muhtemel tarih

 12. Antiwilder

  Cuma jean pascal gecesinde luis ortizde ringe cikacak,rakip daniel martz

  • ahmet kurt

   Daniel martz? Ortiz de kafayı yedi 🙂

   • conan

    @ahmet kurt sen hariç kardeşim

    ortiz denen keko wbc’de ilk 50de bile olmayan daniel martz ile dövüşecek.

    eyyy wilder sevmeyenler; wildera rakip konusunda laf atıyorsunuz. iki kelime de ortize laf demeyecek misiniz? ilk 50de bile olmayan boksörle neden dövüşür bu adam?

 13. leGGGend

  Şu reklamlar yüzünden Bilgehan Demirdende sitedende soğuttunuz ya ne deyim, nasıl bir görgüsüzlük arkadaş yeter.

 14. Big George

  Bir de Wilder’e kızıyorsunuz bak. Adam Amerika’nın tüm taksici ve bar fedailerine umut ve gelecek için kapı açıyor.

Yorumlarınız