Bilgehan Demir

Bilgehan Demir

Kısaca Bilgehan Demir Kimdir?

Evli ve Kerem, Berk ve İpek adlarnda 3 çocuk babası. Türkiye’de Dövüş Sporları koordinatörü olarak görevinde bulunan ve aynı zamanda dövüş sporlarının spikerliğini yapan bilgehan Demir, 18 Haziran 1976 doğumludur. Tam adı Mehmet Bilgehan Demir’dir.

Eğitim

Bilgehan Demir, ilk, orta ve yüksek öğrenimini Bursa’da yaptı… Orta öğrenimini Bursa Özel Baran lisesinde tamamlayan Bilgehan Demir, İngilizce biliyor… Ana branşı futbol, yardımcı branşı kayak olan Demir, Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezunudur…

Kariyer

AIPS (Dünya Spor Yazarları Birliği) üyeliği bulunan spor spikeri aynı zamanda TSYD’nin üst kategorisi olan doğal üyesidir… Ünlü televizyon yapımcısı sırası ile Flash Tv, Bursa Kanal 16, Bursa FM, Cine-5, Supersport, TGRT, Kanal D, CNN Türk, Doğan Haber Ajansı ve Fox Tv’de çeşitli yapılanmalarda yer aldı…

Bursa

1994-1998 yılları arasında Bursa’da yer alan Flash Tv’de oyunculuk yaptı ve aynı şehirde yer alan Bursa FM ve Kanal 16 yerel televizyonunda çalıştı.

Profesyonel Hayata Geçiş

Cine 5

1998 Ağustos ayında Barbaros Talı, Ercan Taner, Öztürk Pekin ve Melih Şendil gibi çok ünlü spikerlerin bulunduğu şifreli kanal Cine-5’te profesyonel yayıncılık hayatına start verdi. Canlı yayın muhabirliği de yapan Demir, Galatasaray’ın UEFA şampiyonu olduğu sezon, Galatasaray’ın tüm Avrupa maçlarında futbolcu, yönetici ve teknik adamlarla canlı yayın röportajları gerçekleştirdi heyecanı bizzat yerinde yaşadı. Cine-5 ile kardeş kuruluş olan Supersport kanalında Avrupa’dan Futbol yapımcılığını da üstlenen muhabir, burada İspanya, İngiltere, Hollanda, Portekiz, Fransa, Almanya ve Brezilya liglerinin sorumlusu olarak da çalıştı…

TGRT

Daha sonra 2000 yılı Mayıs ayında TGRT’ye transfer olan ve burada spor spikeri ve editörü görevlerinde bulunan Demir, burada aralıksız 4 sene çalıştı.

Vatani Görev

2004 yılında askerliğini yapmak üzere 6 ay İzmit Garnizonuna bağlı Kandıra’da bulundu… Geçirdiği bir kaza sonrası 60 gün tedavi gördü ve askerde 2 ameliyat birden geçirdi. Askerde Kandıra Garnizonu’nda Beden Eğitimi öğretmenliği yaptı.

Doğan Medya

Vatani görevinin ardından Doğan Medya Center’da görev aldı. Bilgehan Demir burada 19 ay boyunca Kanal D ve CNN Türk’te Beşiktaş ve A Milli futbol takımının ayrıca Futbol Federasyonu’nun canlı yayınlarından sorumlu olarak çalıştı. İlker Yasın ve Faik Gürses gibi büyük ustalarla çalışan Bilgehan Demir olaylı geçen İsviçre-Türkiye futbol maçlarında canlı yayın ekibinde yer aldı ve canlı yayınlarda yaptığı canlı röportajlarla kariyerine devam etti.Olaylı maçlardan sonra Futbol Federasyonumuzla ilgili FIFA davalarını Zürich’te bizzat yerinden takip etti…

2. TGRT Dönemi

2006 yılı Ocak ayında teklif üzerine tekrar TGRT’ye dönen deneyimli spiker burada 10 ay boyunca TGRT Spor Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Bilgehan Demir, Kasım 2006’da Ekrem Özdamar’ın görevden ayrılması ile birlikte TGRT Spor Müdür Vekilliğine getirildi…

FOX TV

News Corporation’ın Türkiye’deki yapılanmasında da kadroda yer alan Bilgehan Demir, Fox’ta Premier League maçlarının sezon boyunca anlatımlarını ve koordinasyonunu yaptı… Bilgehan Demir Fox’ta Dövüş Sporları Koordinatörlüğü ve Spor Spikerliği görevlerini yaptı…

Ring Sporları

Demir, cumartesi gecelerinin vazgeçilmezi “Fox’ta Boks” yayınlarını yapmakta ve anlatımlarını gerçekleştirdi. Salı geceleri yayınlanan WWE Dünya Güreş Eğlencesi brandlerinden Smackdown ve Raw yayınlarının da koordinasyonunu ve maç seslendirmelerini gerçekleştiren Bilgehan Demir, Canlı Yayın Altın Yumruklar stüdyo programını da sundu…

K-1, It’s Showtime kickboks maçlarının yanı sıra Türkiye’deki RMO, World Champions League, Akın Dövüş Arenası, Uçan Fight Arena gibi organizasyonlarda bir çok canlı yayında maçların anlatımlarını ve organizasyonlarını üstlendi. HBO Boxing’in yanı sıra IBF, WBC, ve WBA Ağır Sıklet ve Orta Sıklet Dünya Şampiyonluklarını yerinden ve canlı olarak anlatma tecrübesi yaşadı.

Altın Yumruklar programı için Badr Hari ve Remy Bonjasky gibi çok önemli K-1 Dövüş yıldızlarını Türkiye’ye getirerek bu spor dallarına yeni bir heyecan katmıştır…

Türk boksunun simgesi haline gelen Sinan Şamil Sam ve Selçuk Aydın’ın Kıtalararası Kemer mücadelelerini yerinden ve canlı olarak anlatarak yine büyük bir isim yapmıştır.

Yapımcılık Hayatı

03 Ağustos 2010’de yapım şirketi kurdu ve TNA Impact Wrestling yayın haklarını aldı. Turkish Power Wrestling takımı kurdu ve yerel Pro Wrestling ligini başlatan isim oldu. Cine 5 ile anlaştı ve yapımlarını ilk bu kanal yayınladı. Daha sonra Beyaz TV’de yapımları ekrana geldi.

TRT

TRT’de 2012 Avrupa Boks Şampiyonasını amatör boks ve 2012 Türkiye kickboks finallerinin spikerliğini yaptı.

Kanaltürk

Yapımcı Bilgehan Demir gelen teklif üzerine Kanaltürk’te de 2 sezon maçlar anlattı.

Dünya Çapında Çalışmalarda Bulundu

Meslek hayatı boyunca Japonya, G. Kore, Hollanda, Belçika, Almanya, Romanya, İngiltere, İran, Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, İspanya, Macaristan, Fransa, İsviçre, Lihteşhtayn, İtalya, Avusturya’da görevler yaptı.

NTV Spor, Acun Medya ve DMAX

NTV Spor’a geçiş yapmasının ardından Acun Medya’da TV 8 ‘de ve yeni kurulan TV8.5’a yapımlarını taşıdı. 1 yıl sonra NTV Spor’u satın alan Discovery Gruba bağlı DMAX’te Boks, Kickboks, TPW ve MMA yayınlarını sürdürdü.  Ve halen DMAX’te yayınlarına devam etmektedir.

DMAX’te aynı zamanda Kırkpınar ve Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin hem prodüksiyonunu hem de yayınlarını gerçekleştirdi.  Spikerliğini de yapan Bilgehan Demir bu alanda da çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Turkish Power Wrestling 

Turkish Power Wrestling Projesinde ilk organizasyonunu 29 Ocak 2011’de Ankara Atatürk Spor Salonunda gerçekleştiren Bilgehan Demir 2.sini ise 12 Şubat’ta Kayseri Kadir Has Spor Salonunda yaptı. 3. şov ise 08 Mayıs 2011’de Bursa Atatürk Spor Salonunda yapıldı… 4. gösteri ise İstanbul ArenaPark’ta gerçekleştirildi. 5. şölen ise 03 Haziran 2012 tarihinde Bursa Atatürk Spor Salonunda izleyicisi ile buluştu. 5. En büyük event ise İstanbul Volkswagen Arena’da 31 Mart 2018’de yapıldı.

Futbol Hayatı

Bir süre Beşiktaş’ın alt yapısında oynayan daha sonra futbol hayatına Bursa’da Sönmez Filament, Karacabeyspor ve Tekelspor’da devam etti. 18 yaşında 2. lig takımlarından Karabükspor’a transfer olacakken sakatlanan Demir, o sıralarda Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü kazandığı için üniversite hayatını tercih etti. Ve amatör futbola devam etti.

Radyo ve Televizyon Hayatı ile Nasıl Tanıştı?

Üniversitede bir arkadaşının tavsiyesi üzerine radyoda Bursa FM’de DJ’lik yaptı ve sonra basın yayın hayatı start almış oldu. Gece Bekçisi adlı bir radyo programı onu Bursa’da tanınan bir isim haline getirdi. Bursa FM’de Sorumlu Müdür olarak görevlendirilince İstanbul’a gidip gelmeye başladı. Burada bir seminerde Cine-5 yetkilileri ile tanışan Bilgehan Demir, kendisini bir anda bu kurumun içinde buldu.

2000 yılında TGRT’den teklif alması da ilginç bir şekilde gerçekleşti. Bir telefonun çalması üzerine ahizeyi kaldırır ve karşısında TGRT Spor Müdürü Ekrem Özdamar vardır. Özdamar “tam ben de seni arıyordum bizimle çalışır mısın der” ve transfer gerçekleşir.

Ring Sporlarına Başlama Hikayesi

Dövüş Sporlarına başlaması da ilginç bir gelişme ile başladı… K-1 Maçlarının daha sonra Fox olacak TGRT’ye getirilmesi ile start alan dövüş sporlarına merhaba İstanbul’da yapılan Avrasya Kickboks Şampiyonası ile denilmişti. Burada ilk dövüş maçlarını burada canlı olarak anlatan Bilgehan Demir yeni yayın dönemi ile birlikte önce her cuma yayın yapmaya başladı.

Daha sonra bu yayınlar cuma, cumartesi ve pazar olarak genişledi.

Okul Hayatı

İlkokul, orta okul ve lise’nin ardından üniversite eğitimi aldı.. Bursa Emek ilkokulu, Özel Baran Lisesi, Yıldırım Beyazıt Lisesi, Karacabey Endüstiri Meslek Lisesi, Karacabey Lisesi, Ertağrulgazi Lisesi ve ardından İstanbul Nevzat Ayaz Lisesi tekrar Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu.. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü onun okuduğu son eğitim kurumuydu… Eğitim hayatı boyunca toplam 8 okul değişmesi ilginç bir durumdu.

Baba Eğitimci Enver Demir

Babası Enver Bey Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı birimlerde okul müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra son olarak Bursa Teftiş Kurulunda Müfettiş olarak eğitim hizmetlerin sürdürmektedir.

Aile

Bilgehan Demir’in 3 erkek 1 kız 4 kardeşi daha bulunmaktadır. Ahıska kökenli Demir, 3 yaşından 20 yaşına kadar Bursa’da yaşadı.

Askerlik Kazası

Askerlik görevi sırasında ciddi bir sakatlık yaşadı, eğitim sırasında köprücük kemiği kırıldı. Sağ omuzundaki bağları kopan ve çok ciddi 2 ameliyatla kürek kemiğine iki platin takılan Demir yapılan uzun süre fizik tedavisi ile eski sağlığına kavuştu.

Dünya Çapında Çalışmalarda Bulundu

Meslek hayatı boyunca Japonya, G. Kore, Hollanda, Belçika, Almanya, Romanya, İngiltere, İran, Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, İspanya, Macaristan, Fransa, İsviçre, Lihteşhtayn, İtalya, Avusturya’da görevler yaptı.

NTV Spor’a geçiş yapmasının ardından Acun Medya’da TV 8 ‘de ve yeni kurulan TV8.5’a yapımlarını taşıdı. 1 yıl sonra NTV Spor’u satın alan Discovery Gruba bağlı DMAX’te Boks, Kickboks, TPW ve MMA yayınlarını sürdürdü.  Ve halen DMAX’te yayınlarına devam etmektedir.

DMAX’te aynı zamanda Kırkpınar ve Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin hem prodüksiyonunu hem de yayınlarını gerçekleştirdi.  Spikerliğini de yapan Bilgehan Demir bu alanda da çalışmalar yapmaya devam ediyor

WHO IS BİLGEHAN DEMİR ?

ABOUT BİLGEHAN DEMİR

Bilgehan Demir (b. June 18 1976, Bayburt, Turkey) Turkish sports presenter, journalist and producer. Early Life He is from Posof, Ardahan. He was born in Bayburt in June, 1976. He moved to Bursa in 1979 and graduated from Emek Primary School. He studied at Private Bursa Baran High School for a while.

He was playing football and because of that he had to change several schools during his secondary education. Sequently, he studied at Yıldırım Beyazıt High School, Karacabey High School, Karacabey Industrial High School, Bursa Ertuğrulgazi High School,İstanbul Nevzat Ayaz High School, Bursa Atatürk High School. He graduated from Uludağ University, Faculty of Education, Physical Training Department. Without working as a physical trainer, he took a step in the media life.

Radio-TV Bilgehan Demir became a member of Flash TV Club in Bursa in 1994, thus taking his first step in the TV world. He continued with both his school and work life. He worked as manager in Bursa FM and Kanal 16 TVs.

He was responsible for Football from Europe at the channel Superspor which is the sister organization of Cine 5 TV. He was the live reporter after the match in the year that Galatasaray was the UEFA Champion.

He was transferred to TGRT TV in 2000 where he presented the sport news for 4 years.

After having finished his military services in 2004 he continued to work as a reporter as responsible for live broadcasts of Beşiktaş and National Football Team at channels Kanal D and CNN Türk which are connected to Doğan News Agency. He reported the Super League games for a while at Radio D which is connected to Doğan Media.

He turned back to TGRT in 2006. He took part in the new staff of TGRT TV of which name was changed into Fox TV after it was sold to News Corperation. Bilgehan Demir, who founded his own company in January 2011, took a step to trading and started to work independently.

Later, he work at Cine 5 for a while and today he reports the TNA and TPW games which are presented at Beyaz TV. He also continues reporting at TRT as the contracted ring sports reporter.

Football Career Bilgehan Demir, who sequently played for Karacabey Esnaf Spor, Sönmez Filament and Tekelspor, has also took part in the youth team of Beşiktaş. While he was about to be transferred to Karabük due to his injury during the Gerede camp he had to quit playing football and preferred to continue studying Physical Training.

He became the provincial football referee of Istanbul in 2003. He worked both as refeere and side referee for two years but due to his frequent travels he had to quit his job as a refeere.

Ring Sports Career He continued with his ring sports broadcasting, which he started at Fox TV, for 5 years with no breaks. He presented K-1 kickboks, boks, Pro Wrestling Smackdown, Raw, TNA Impact Wrestling and TPW games both live and from tapes and reported them. Especially with the games he reported from Japan and Holland he reached high rating scales. He wrote articles for WWE Magazine in Turkey in 2011 and reached his fans through interviews.

Producing Career He presented Professional Wrestling organizations with the producing company which he founded in 2011. He presented Turkish Power Wrestling shows in January 29 2011 at Ankara Atatürk Spor Salonu, in February 12 2011 at Kayseri Kadir Has Spor Salonu, in May 8 2011 at Bursa Atatürk Spor Salonu and in October 16 2011 at Istanbul Arena Park, and he produced these organizations.

The 4th organization of TPW was held on May 8, 2012 in Bursa Atatürk Sports Hall. The 5th and biggest of TPW was held on March 31, 2018 at Istanbul Volkswagen Arena.

He included the publication rights of theTNA Impact Wrestling organizations which are held in the USA to his company. Formerly, TNA and TPW games were presented at Cine 5, Beyaz TV , Kanaltürk, NTV Spor, TV8, TV 8.5 and DMAX Turkey…

Right now he is working for NTV Spor announcing major boxing fights from around the world on a weekly basis. 2017 season was on TV 8.5 and TV 8…

Bilgehan Demir has been broadcasting boxing matches since May 2018 at DMAX.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün