Boks Tarihi

Boks Tarihi

İnsanlar hayatın her döneminde, bazı sorunlarını yumruklarıyla halletmeye çalışmışlardır. Özellikle eski devirlerde buna daha sık rastlanmaktaydı. Uygarlık gelişip insanlık modernleştikçe yumruklar daha çok ringlerde konuşmaya başladı. Boks tarihi insanlık kadar eskidir. Resimlerle taslara işlenen ilk belgenin Sümerler’e ait olduğu kabul edilmektedir ve bu 7.000 yıllıktır. Mısır’daki piramitlerde yer alan boks resimlerinin ise 5.000 yıllık olduğu saptanmıştır. O devirlerde yumruklarla yapılan dövüşler günümüzdekilere oranla büyük farklılıklar göstermekteydi. Mısır’da yapılan dövüşlerde sadece kafaya vurmak serbestti bir yumrukla rakip dövülürken, diğeriyle de yüz korunuyordu. Bu dövüşler bazen iyi bir mevkide yer alan işi elde edebilmek için de yapılabiliyordu. Antik Yunan’da düzenlenen olimpiyatların 23’üncüsünde boks sporu resmi olarak organizasyon kapsamına alındı. O dönemlerde iyi boksörler zengin iş adamları tarafından destekleniyordu. Bu olay günümüzdeki sponsorluk sisteminin de başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Eldiven Yerine Deri

Önceleri eldiven yerine ince deriden yapılmış koruyucularla el ve bileklerin yaralanması önlenmeye çalışılmıştı. Roma İmparatorluğu döneminde boks eldivenine benzer derilerin üzerine sivri demirler eklenerek silah niteliği verildi. Bu nedenle özellikle gladyatör dövüşlerinde boksörlerin öldükleri sıkça rastlanan hadiseler arasındaydı. Boks sporunun resmi olarak ilk kabul edildiği ülke 1681 yılında İngiltere olarak tarih sayfalarına işlenmiştir. İlk boks maçı 1698 senesinde Londra’daki kraliyet tiyatrosunda organize edildi. Maç izleyenler tarafından öylesine beğenildi ki olayı duyan boksörler kraliyet tiyatrosuna akın etti. Salonları tıklım tıklım dolduran seyirciler dövüşçüler üzerine bahis oynamaya başladılar böylece boksörlere para kazanmanın yolu açıldı. O dönemlerde dövüş kuralları yoktu ve karsılaşmalar eldivensiz yapılıyordu. Rakip yere düşse dahi vurmaya devam ediliyordu, ta ki rakip tükeninceye kadar. Bu durum 16. yüzyılın ortalarına dek böyle devam etti.

İlk Kurallar

1743 yılında Jack Broughton ilk boks kurallarını içerin kitabini yayımladı, bu kurallar 1838’e kadar ufak tefek değişikliklerle ringlerde uygulandı. Boksun babası olarak kabul edilen Jack Broughton, ilk spor salonunu inşa ederek öğrenci yetiştirmeye başladı. İlk boks eldiveni ve kafaya takılan koruyucu kaskları icat etti. 1814 yılında boks karsılaşmalarını kontrol altına alabilmek için “Londan Prize Ring” isminde boks kulübü kuruldu bu tarihe geçen ilk resmi boks kulübüdür. 1838’de bu kulüp boks kurallarını belirledi ve bu kurallar Amerika tarafından da kabul edildi. Bu kurallar ilk kez Ingeltere Sampiyonası ‘Champions von Englend’ James Deaf’in Williams Bendigo ile yaptığı maç sırasında 1839 yılında uygulandı. Medyanın gelişmesiyle boks sporunun daha geniş bir seyirci kitlesi oluştu. Milyonlarca insan radyo ve televizyon başında maçları izleme imkanına kavuştular. 1975 yılında Muhammed Ali ile Joe Frazier arasında yapılan ağır sıklet boks karsılaşması gece yarısı olmasına rağmen izlenme rekorları kırmıştı. 1990’lı yıllarda internetin de hizmete girmesiyle bu spor hakkında bilgiye ulaşmak daha da kolaylaştı.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün