Boks

Fury, Klitschko, Wilder.. IBF Soruyor: Peki ya Glazkov?


czar-glazkov

Ağır sıklette Klitschko egemenliği sona erdi. Tyson Fury, 3 büyük kemerin sahibi. Deontay Wilder da WBC kemerine sahip.

Ama ağır sıklette boksörler bu 3 isimle sınırlı değil. Ukraynalı Vyacheslav “Czar” Glazkov, uzun zamandır IBF sıralamasında 1 numarada, ve şampiyonluk maçı için uzun süredir bekliyor.

Normal şartlarda kemeri yeni kazanan Fury’e ilk rakibini kendi seçme hakkı verilmesi, zorunlu rakibiyle karşılaşması için de 1 sene süre verilmesi bekleniyordu.

Fakat IBF’ten Tyson Fury’e gelen “Glazkov ile maç görüşmelerine başlayın” talimatı kafaları karıştırdı. IBF sözcüsü Jeanetta Salazar bu durumu şöyle açıklıyor:

Kemerin 20 Ağustos’a kadar Glazkov’a karşı savunulması gerekiyordu. Fakat Klitschko vatandaşı ile karşılaşmak istemedi ve maçı erteledi. Yeni şampiyonun Glazkov’a maç hakkını vermesi gerekiyor.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Tyson Fury, Klitschko tarafı ile yaptığı kontrata göre, ona rövanş hakkını vermek zorunda. Klitschko da bu hakkı kullanacağını açıkladığı için Fury’nin önünde pek fazla bir seçenek yok.

Fury Klitschko’ya rövanş hakkı vermeyebilir mi?

Teknik olarak evet. Bu anlaşmalar sportif açıdan boks federasyonlarını bağlamıyor. Fakat kontrat yasal olarak bağlayıcı olduğu için bu durumda Fury, Klitschko’ya devasa bir tazminat ödemek zorunda kalacak. Bu yüzden Fury’nin böyle bir yola gitmesi pratik olarak mümkün değil.

Peki Fury ne yapacak?

Fury mecbur olduğu üzere Klitschko ile muhtemelen 2016 yılının Nisan veya Mayıs ayında, yine kuvvetle muhtemel İngiltere’nin Wembley Stadyumu’nda rövanş maçına çıkacak ve ilk maçta kazandığı paranın bir kaç mislini cebine atacak. Bu hem finansal hem de prestij bakımından Fury’nin atacağı en mantıklı adım bu olacak.

O zaman IBF kemeri ne olacak?

charles-martin

Fury muhtemelen IBF kemerini boşa çıkaracak. Yani “Benim şu an Glazkov’la karşılaşmam mümkün değil.” diyecek ve kemeri iade edecek.

Boşta kalan kemer içinse IBF yeni bir ünvan maçı düzenleyecek. Bu maçın taraflarından biri Czar Glazkov, diğer tarafı, kuvvetle muhtemel, önümüzdeki hafta Dominic Breazeale maçını kazanması halinde, IBF sıralamasında Glazkov’un hemen altında yer alan Amerikalı Charles Martin olacak.

Charles Martin’in Breazeale maçını kaybetmesi halinde IBF listesinde 5. sırada bulunan Türk boksörümüz Erkan Teper’e de dünya şampiyonluk maçı fırsatı doğabilir.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde ağır sıklette artık uzun zamandır olduğu gibi 2 değil, 3 şampiyondan söz etmeye başlayabiliriz.


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

For the thousands in attendance and the millions watching around the world.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
14 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Soner
Soner
6 yıl önce

IBF çok önemli bir organizasyon değil. Bence ibf kemeri boşa çıkar. Wlad la rövanş maçı yapar.

fatih genel
fatih genel
6 yıl önce
Reply to  Soner

ibf önemli değilmi. en büyük boksörler genelde wbc de dövüşür.Ancak şampiyonu korumayan, kurallara bağlı, en güvenilir fedarasyon ibf’dir

deniz
deniz
6 yıl önce

Demeki 16 ocak`ta wilder-glazkov maci olmayacak?bu durumda deontay wbc ilk 15 inde yer alan ve maci olmayan biri ile eslecek ,suanda maci görunmeyen takam,szpilka,wach,adamek ve fujimato görunuyor . takam ile wach yakin zamanda mac yapti onlari cikarirsak szpilka,adamek ve fujimao secenekleri kaliyor eger Glazkov ile anlasma olmaz ise.

Roman Gonzalez
Roman Gonzalez
6 yıl önce

IBF en önemli kemerdir WBC ile birlikte glazkova şans vermesi iyi olurdu ama ortalık karıştı.

guguk
guguk
6 yıl önce

Ulan soner salagi en delikanli hak yemeyen kemer IBF dir okuz en yavsak ta wba ve wbc dir

haci
haci
6 yıl önce

demekki wilder tavuğu yine 5. sınıf benzin istasyonunda çalışması gereken bir boksörle karşılaşacak vay be şampiyon a bakkkkkkk şişme şampiyon diyoruz biz bokstan anlayanlar bokstan anlamyanlar gerçek şampiyon muamelesi yapıyor

nihat
nihat
6 yıl önce

arkadaslar ocakta deontay yine stiverneyle karsilasabilir.boxrec ikisinede ayni gunde mac tarihi vermis.bilgim yok ama belki kontrat geregi yine karsilasirlar

Mike tyson
Mike tyson
6 yıl önce

Boyle bir durum olursa glazkov wbc gibi bir kemeri elinin tersiyle itmez baktin olmadi yine ibf icin dovusur daha karli olur onun icin

deniz
deniz
6 yıl önce

Deontayin ne kadar para önerdginede bagli Glazkova, kucuk miktar icin dövusup kaybederse ,ister istemez IBF deki yerinide kaybedecektir .IBF de Charles Martinle sampiyonluk Macina cikmasi hep daha karli olacaktir hemde rakibi deontaydan daha zayif olacaktir. Ama Deontay 1 milyon dolar felan öderse yenilmey göze alir o para icin

Roman Gonzalez
Roman Gonzalez
6 yıl önce

Stiverne le wilder bir daha karşılaşırsa stiverne bu sefer nakavt olur. İkisi aynı gece çıkacaklar ringe ama rakipleri farklı olacaktır. Stiverne yenilgiden sonra toparlanamadı daha performansı düşüş de.

DEONTAY WİLDER
DEONTAY WİLDER
6 yıl önce

Povetkin vs wilder maçı inşallah en kısa zamanda olurda şöyle keyifli bir maç seyrederiz.

nihat
nihat
6 yıl önce

bermane ve deontay in ayni gecede olmasi ve rakiplerinin henuz belli olmamasi bana biraz manidar geldi.ne olursa olsun Bermaneye bende pek sans vermiyom ama sert boksør oldugu gercek

Başa dön tuşu