Kaybetmeyi İş Haline Getiren Bir Boksör: Kristian Laight


Kristian Laight, İrlandalı yazar Samuel Beckett’in “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” sözünü tam anlamıyla yaşayan bir boksör.

Kristian Laight, geçen hafta çıktığı 300.maçıyla boks tarihine geçti. Luke Beasley ile karşılaşan Laight, rakibine puanla mağlup oldu ve kariyerindeki 279.mağlubiyetini aldı. 38 yaşındaki İngiliz boksörün, 300 maçlık kariyerinde 12 galibiyeti ve 9 beraberliği bulunuyor. Laight, bu 300 maçta sadece 12 kez nakavt oldu.

Kristian Laight, bu kadar mağlubiyet almasına rağmen boksu bırakamıyor. Çünkü geçindirmek zorunda olduğu bir ailesi var. Laight; “Tabii ki boks açısından büyük bir başarısızlık. Ama küçük oğlum büyüdüğünde insanlar onun beslenip beslenmediğine, sırtında çantası olup olmadığına bakacaklar. Ben bunu ailemi geçindirmek için yapıyorum.” diyor.

Kristian Laight, 300 maça çıkmanın bir başarı olduğunu söylüyor. İngiliz boksör; “Ben hiç başarılı olamadım. Sanırım boksta da olamadım. Fakat 300 maça çıkmak da bir başarıdır. Hiç bir zaman yerde nakavt olmadım. Ayaklarımın üzerinde durdum. En kaliteli isimlerle dövüştüm. Çocuğum büyüyünce benimle gurur duyacak.” diyor.

2003 yılında profesyonel boksa başlayan Kristian Laight, bu işe başlangıcını şöyle anlatıyor: “22 yaşındaydım, annemle yaşıyordum ve hiç paramız yoktu. Amatörde 10 maça çıktım. 5’ini kazandım. Bana plastik kupalar için niye dövüşüyorsun, gel biraz para kazan dediler. Şu andaki gibi bir durumun olacağını düşünmemiştim. Biraz kazanıp biraz kaybederim diye düşünüyordum. Hiçbir zaman dünya şampiyonu olamayacağımı biliyordum. 500 sterline dövüşmeye başladım. Bu parayı daha önce hiç görmemiştim. Benim için hayat değişiyordu. Bir zaman sonra bu benim için bir iş oldu.”

Kristian Laight, bazen bu durumun kendisini üzdüğünü fakat bunun bir iş olduğunu çocuğunun kreş parasını, kirasını, faturalarını bu iş sayesinde ödediğini söylüyor.

Neredeyse her hafta maça çıkan Kristian Laight, bu hafta sonu da maça çıkacak. Laight, 21 yaşındaki Louis Isaacs ile karşı karşıya gelecek.


Haberle ilgili başlıklar:

11
Yorumlar

9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ordinaryus hYaBuZSugar Ray RobinsonSamantha FoxYilmaztas Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
iron_mike_tyson
Üye
★★★
iron_mike_tyson

Yakında filmini yaparlar bunun. Üzerinde baya uğraşırlarsa güzel Bi konusuda olur.

Tuaman
Üye
★★★★★
Tuaman

Helal olsun be. O kadar yenilgiyi dayağı ailesi için yiyor. Valla helal olsun.

sa yo na ra
Üye
★★★★★
sa yo na ra

belki de yaptığı maçların çoğunu para karşılığı satıyordur. 300 tane maç yap ama sadece 12 kere nakavt ol. bu da bence bir başarıdır.

TysonnFury
Üye
★★★★
TysonnFury

mümkün . bir insan bu kadar çok maç yapıp neredeyse tamamını puanla kaybediyorsa bir bit yeniği vardır . o kadar maç puana gitmez bikere ya bu herif ya da digerleri hic mi ters bi yumruk almamis ? sacma ..

FOREMAN
Üye
★★★★
FOREMAN

Mazlumu getirin bana mazluuum.

TysonnFury
Üye
★★★★
TysonnFury

adamın galibiyeti ile ko/tko olduğu mac sayisi ayni

Yilmaztas
Üye
★★★★
Yilmaztas

Yinede bu adam benim gozumde bor sampiyondur…nice 300 lere belki oglunu birgun sampiyon yqpar…

Samantha Fox
Üye
★★★
Samantha Fox

hep denedim hep yenildim olsun yine dene yine yenil daha iyi yeni
Caner Altıntaş gazeteciliği öğrenmeye başladı güzel bir makale olmuş.

Sugar Ray Robinson
Üye
★★
Sugar Ray Robinson

Aman caner abi görmesin))

YaBuZ
Üye
★★
YaBuZ

şöyle bir durum var yaptığı maçların çoğu 4 rauntluk kalanlar da 6 zaten. o yüzden nakavt sayısı az

ordinaryus h
Üye
★★★★
ordinaryus h

bu adamın hayat hikayesinden çok güzel, sıradışı bir film olur. boks için ‘biraz kazanırım biraz kaybederim diye düşünüyordum’ demiş, bu lafa güldüm. yani cebine para girsin yeter. hiç bir umudu, hedefi yok. kendisini biliyor ve aşırı realist bir adam. aslında bu özelliği ile diğerlerinden ayrılıp sıradanlıktan kurtuluyor. sıradışı ilgi çekici bir boksör. belki boks dünyasında yem olmak için öne sürülen… Devamını oku »