Özel Röportaj: Yarı Ağır Sıklete Hızlı Bir Giriş Yapan Hüseyin Cinkara Fight Club’a Konuştu.


cnk

Boks kariyerini Almanya’da sürdüren Cinkara, sokak kavgalarından Gassiev, Usyk gibi Dünya Şampiyonlarıyla sparringlere uzanan boks kariyerinin detaylarını Cihat Gemici’ye anlattı.

Cihat Gemici: Yarı Ağır Sıklette hızlı bir ilerleyişinizin olduğunu görüyoruz. 2016 yılında 4, 2017 yılında 5 maç yaptınız; 2018 yılının ilk ayında da sizi yine ringlerde göreceğiz. Bu yıl kaç maç yapmayı planlıyorsun? Yıl sonunda sıralamanızı yükseltecek bir maç bekleyebilir miyiz?

HC: 27 Mart’ta Hamburg’da düzenlenece gecede ben de dövüşeceğim. Orada iyi bir rakibe karşı ringe çıkacağım.  Almanya Şampiyonluğu ya da uluslararası bir kemer maçı olabilir. Bu yıl içinde kıtalararası bir kemer maçına çıkma ihtimalim de var.

CG: Almanya ve İsveç’te ringe çıktınız. Türkiye’de ilk kez maça çıkacaksınız. İstanbul’da maça çıkacak olmak sizin için ne ifade ediyor?

HC: Çok kıymetli, çok değerli bir maç benim için. Bilindiği üzere ben Alman vatandaşıyım. 11 yaşında boks yapmaya başladım. 15 yaşında da Alman vatandaşlığına geçtim. Bu geçişin tam olarak benim isteğimle olduğunu söyleyemem. Alman antrenörüm Alman pasaportunu almam için benimle 3 sene uğraştı. Bende gelecek gördüğünü, pasaportu alırsam Almanya şampiyonalarına katılabileceğimi anlattı. Ben de çocuk yaştaydım. O zaman Türkiye’den de bir ilgi yoktu. Sonuç olarak beni ikna etti.

Ne kadar Alman pasaportum olsa da ben Türk’üm, dinim İslam. Bana göre ben Türkiye’yi temsil ediyorum. Kartta yazanın benim için önemi yok. Dolayısıyla Türkiye’de dövüşmek benim için çok önemli. 3 aydır Ukrayna’dan ABD’ye, ABD’den Almanya’ya kamplarda dolaşıyorum. Bu maçı bana başka yerde teklif etselerdi bu yorgunluğun üzerine kabul etmezdim. Sırf Türkiye’de dövüşmek için bu maça çıkacağım.

Benim bir hayalim de inşallah bir gün büyük bir kemer maçına çıkacak olursam bu maçı memleketim Kahramanmaraş’ta yapmak.

Yarın bir gün dünya şampiyonu olursam Türk bayrağını ringde dalgalandırmak istiyorum.

CG: Profesyonel kariyerinize 2016 yılında 31 yaşında başladınız. Meksika’da Canelo’nun 16, Filipinler’de Gesta’nın 16 yaşında profesyonel olduğu bir arenada geç kalmış hissediyor musunuz?

HC: Aslında 27-28 yaşında profesyonel olmak istiyordum. Ama o dönem bir sakatlık geçirdim. Boks yaptığım kulübüme o dönem başkanlık yapıyordum. Kulübe iyi antrenörler getirmiştim; hatta birinci ligdeki takımlarla da karşılaştık o dönem kazandığımız da oldu.

Kendimi 33 yaşında gibi hissetmiyorum. Fiziksel ve mental olarak kendimi olgun ve güçlü hissediyorum.

CG: Profesyonel boksta yer edinmek için amatör kariyer de çok önemli. Amatör kariyerinizde neler yaptınız?

HC: İki sefer Almanya 3.sü oldum. 4 sezon Almanya 1. Ligi’nde dövüştüm. Ligde 6-8 takım oluyor her ay bir ya da iki maç oluyor. Gruplardan başlayıp eleme şeklinde devam eden bir sistem var. Şampiyon olduğunda iyi para kazanıyorsun haliyle iyi transferler yapıyorsun. 2. Ligde şampiyon olan üst lige çıkıyor. Benim zamanımda 3. Lig de vardı. Atmosfer çok iyiydi o dönem. Finaller televizyondan da yayınlanıyordu.

CG: Boksa ilk günden beri aklınızda mıydı yoksa bir şeyler sizi boks yapmaya mı teşvik etti?

HC: Zamanında yabancı çocuklarla çok kavga ediyordum. Benden büyük kişilerle kavga ediyordum. Bir seferinde fazla kişilerdi. Bacağım kırıldı. O kavgadan sonra annem beni Türkiye’ye götürdü. Ablamın yanında kaldım. 2 ve 3. Sınıfı Türkiye’de okudum. Tekrar Almanya’ya dönünce kavgalar devam etti. Kuzenim bana orda burada kavga etme sana boks eldiveni aldım boks yap dedi. O şekilde başlamış oldum. Kavgadan uzaklaşmak için antrenmanlara başladım.

fatih-keles-avrupa-sampiyonu-10379854_amp

Amatörde elinde olmayan sebeplerle hayal kırıklıkları yaşamışsınız. Bir dönem idarecilik yaptığınızı da görüyoruz. Profesyonel Boksa Geçiş süreciniz nasıl oldu?

HC: Almanya şampiyonasında ağır sıklette dövüşüyordum. İlk maçta rakibimin kafa darbesiyle ön dişim içten kırıldı. Dişim yarım santim içeri kaymıştı. Dişlik çıkmıyordu. Antrenörüm zorla dişliği çıkardı. Ben “dişim kırıldı nasıl devam edeceğiz” dedim . Antrenörüm de “sen bu maçı aldın idare et” dedi. Biz zorla dişliği taktık ben o maçı bitirdim ve kazandım. Maçın ardından doktora gittim. Doktor bana “boks işi senin için bitti” dedi. Ben de bu şampiyonayı kazanmam gerektiğini dövüşeceğimi söyledim. Sonra benim dişime tel bağladılar ben o şekilde ikinci maça çıktım. İlk rauntta nakavt ile kazandım. Üçüncü maçta Almanya Şampiyonu Igor vardı. Onunla dövüşecektim. Birisi doktorlara istihbarat vermiş benim dişimi kontrol ettiler maçtan önce ben de ağzımı tam açmadım. Doktor iki üç kere ağzımı zorla açtırdı. En son doktor da madem kırık dişle dövüşeceksin kendini riske atıyorsun dövüş dedi. Yarı finalde ilk rauntu ben, ikiyi o almıştı. Son rauntu ona verdiler. O çocuğun antrenörü maçtan sonra benim yanıma gelip sen Almanya Şampiyonu oldun dedi.

Bu şampiyonadan sonra ben bir daha Almanya Şampiyonasına gelmeyeceğimi söyledim. 31 yaşındaydım.  Boksu bırakmayı düşünüyordum. Sonra profesyonel olmaya karar verdim. İki üç yere yazdım profesyonel olma isteğimi. Oturduğum yere 2-3 saatlik bir yerden davet geldi. Orada sparringlerde beni beğendiler 3 maçlık kontrat yaptım.

İlk maçımdan sonra Ahmet Önerle görüştüm. Avni Yıldırım ile Antalya’da sparring yaptım o dönem. 2 Hafta çok güzel vakit geçirdik. Almanya’da Avni Yıldırım’ın Aaron Pryor Jr. gecesinde ringe çıktım. Sonra Fırat Arslan’ın Seferi ile dövüşeceğini duydum. Fırat ağabeyi aradım o gecede rakibimi kendim buldum o da bana maç verdi. Orada maçtan önce yanımızdan Erol Ceylan geçiyordu. Benim de yanımda Zafer diye girişken bir arkadaşım vardı. “Erol ağabey  bizim arkadaş da bu gece maça çıkacak izle” dedi. Ben de arkadaşıma niye bize küçük düşürüyorsun diye o an kızdım. Erol ağabey izledi o gece beni.

EC Boxing’in antrenörü Bülent Başer beni sparringlere davet etti. Orada kendimi gösterdim. Hem boksumu hem karakterimi beğenmişler. Erol Ceylan’la sonra görüştük sözleşme imzaladık.

cink 4

CG: Canlı yayınlarda sürekli olarak Kahramanmaraşlı olman gündeme geliyor. Ailen Maraş’tan Almanya’ya ne zaman gitmiş? Senin Maraşla bağın hala sürüyor mu?

HC: Ailem 60’larda ilk giden kuşaktan. Çoğu insan gibi Almanya’ya para kazanıp dönmek için gelmişler. Ama sonra çocuklar olunca Almanya’ya kök salmışlar. Ringde şehrimi temsil etmek bana gurur veriyor.

CG: Sizin de sıkletiniz olan Yarı Ağır Sıklette Ali Turnuvasında yarı final maçları oynanıyor sizin favoriniz kim?

HC: Turnuva ilk başlarken benim iki favorim vardı. İkisi finale çıkar demiştim. Murat Gassiev ve Oleksandr Usyk.

Usyk ile sparring yaparken ben daha rahattım. Çok üst düzey teknik bir sparring yaptık. Salonda herkes izliyordu. Kontralarla ve taktik savaşı ile geçen bir süreç oldu. Çok keyif aldım.

Gassiev’e gelince. Onunla dövüşürken zorlandım. 22 senelik boks hayatımda onun gibi sert vuranı görmedim.  O vücuda yaptığı vuruşlar cidden çok sert. O sert yumrukları aldım Allah’tan bir sıkıntı yaşamadım. Orada üç kişi daha vardı sparring yapan, üçü de sparringi bıraktı. Ben Gassievle çok zorlandım dengeli ve ağır yumrukları var. Tabii ben de ona karşılık vermeye çalıştım. Verimli bir kamp oldu.

Usyk tam nokta atışı vuruşlar yapıyor. Gassiev ise kontrollü ve sert yumruklar atabiliyor. Bence Usyk ters bir yumruk almazsa kazanır diye düşünüyorum. Usyk 12 değil 15 raunt da dövüşebilir. Murat da 900 metre yükseklikte 4 dakikalık sparring yapıyor ikisinin de kondüsyonları çok yüksek.

CG: Gassiev ve Usyk ile yaptığınız sparring davetleri nasıl geldi? Nasıl Ayarlandı?

HC: Usyk tarafından benim menajerime bir yazı gelmiş. Ben teknik ve hızlı bir boksörüm fizik olarak da Briedis’e yakınım. O şekilde Ukrayna’ya gittim. 3 sparring partnerinden en verimli benim olduğum söylendi.

Ukrayna’dan geldim. Almanya’da valizlerimi açıyorum Erol Ceylan Gassiev’den teklif geldiğini söyledi. Ben de 7 hafta Almanya, 2 hafta Ukrayna’da kamp geçirdim ve yoldan yeni gelmiştim. Gitmeyi isterim ama yoruldum gitmesem daha iyi olur dedim. O da sen bilirsin dedi. Ben de odama çıktım.

Eşyalarımı yerleştirirken Erol Ceylan tekrar aradı. “Hüseyin yine yazmışlar gitmek istiyor musun” diye sordu. Ben de aklımdan onu geçiriyordum o an, 20 yaşında değilim kendime ne katarsam kardır diyerek teklifi kabul ettim.

cinkara 1

CG: Gelişim sürecinde kendinize örnek aldığınız bir sporcu oldu mu?

HC: Boksta bugünlere gelmemin en büyük nedenlerinden birisi de Lennox Lewis’tir.  15-16 yaşlarındayken antrenmanın dışında yine kavgalar oluyordu. Sakatlık oluyordu, eve polis geliyordu. Antrenörüm de bana kızar, alır antrenmana götürürdü.

O zaman saçım uzundu. Sparring sırasında bir İtalyan antrenör sen Lennox Lewis’e benziyorsun onun gibi de boks yapıyorsun dedi. Ben de o kim dedim. İtalyan hoca bana onun bir kasedini getirdi.  Holyfield’ı yendiği maçtı. Ben onun tarzına duruşuna hayran oldum. Sonra bütün maçlarını izledim Lewis’in. Hasim Rahman’ı nakavt ettiği sağ kroşeyi hep çalışıyordum. Almanya şampiyonunu yenerken o sağ kroşeyi atmıştım. Bir ara bana herkes Lewis diye sesleniyordu.

CG: Tarihte en beğendiğin 3 boksör kim?

HC: Lennox Lewis, Ali ve Sugar Ray Robinson diyebilirim.

CG: Boksör olmasaydınız ne olurdunuz?

HC: Çocukluktan beri farklı bir yol izleyeceğimi biliyordum. Aileme okumayacağımı söylemiştim. Çok küçük yaşta babamdan ağabeyimden farklı bir yol izleyeceğimi söylemiştim. Ya boksör ya da asker olacaktım. Boksör olmasaydım da muhtemelen asker olurdum. O zaman Alman pasaportu da almazdım. Türk ordusunda görev alırdım.

cinkara 3

CG: Joshua mı Parker mı? Golovkin mi Canelo mu?

HC: Bana göre Joshua ağır sıkleti ele geçirmiş durumda ne Parker ne Wilder’ın onu yenebileceğini düşünmüyorum. Yüzde 55-60 Canelo’nun maçı alacağını düşünüyorum. Bana göre Canelo daha iyi. Kontra vuruşları iyi yaptığını düşünüyorum. Vücuda yaptığı vuruşları hoşuma gidiyor. Golovkin de çok sert, iyi ama Canelo’nun kazanacağını düşünüyorum.

Röportaj: @Cihat_Gemici


Haberle ilgili başlıklar: , , ,

Benzer Haberler

Yorumlar

39 Yorum - "Özel Röportaj: Yarı Ağır Sıklete Hızlı Bir Giriş Yapan Hüseyin Cinkara Fight Club’a Konuştu."

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Conan ☾✬
Üye
★★★
Conan ☾✬

kıskandım be cinkarayı. keşke ben de almanya vatandaşı olabilseydim.

Abdullah yılmaz
Üye
★★
Abdullah yılmaz

hüseyin: “Usyk ile spparin yaparken çok rahattım. Üst düzey teknik bir antrenman yaptık. Gassiev e gelince onun dövüşürken çok zorlandım 22 senelik boks hayatımda onun gibi sert vuranını görmedim.” gassievle ilgili ayrıntı çok hoşuma gitti. hüseyin, gassiev ile usyk maç yaparsa gassiev ters bi yımrukla usyk bayıltır diyor dolaylı olarak.Belli ki gassiev hüseyin’nin soluğunu kesmiş 🙂 🙂

Conan ☾✬
Üye
★★★
Conan ☾✬

gassiev vurdumu boğayı devirir 😀

Abdullah yılmaz
Üye
★★
Abdullah yılmaz

gassievle sparing yapan 3 kişi daha varmış onlar da sparingi bırakmış. koptum ya 🙂 🙂

ahmet kurt
Üye
★★★★
ahmet kurt

gassiev bir keresinde arreola nın vücuduna bir yumruk atmış. arreola hayatımda öyle yumruk yemedim, kaburgalarım kırılacaktı diyor 🙂 gassiev hakikaten çok kuvvetli.

GGG44
Üye
★★
GGG44

gassiev usyk maçını nakavtla kazanacak ve agır siklete geçecek o zaman usyk bu sikletin kralı olur..

ahmet kurt
Üye
★★★★
ahmet kurt

hüseyin kendisini bir türk olarak görüyor ve türk hissediyorsa sıkıntı yok demektir. benim gözümde hüseyin türkiye adına dövüşen bir boksör. müthiş bir röportaj olmuş. zaten cihat beyin röportajları hep mükemmel oluyor. emeğine sağlık…

Abdullah yılmaz
Üye
★★
Abdullah yılmaz

gassiev bizim türkler gibi kıllı ya bizden gibi. 🙂 bir de gevura vurur gibi vuruyor seviyorum gassiev’i. inşallah dorticos’u geçip usyk ile final maçı oynar.

ahmet kurt
Üye
★★★★
ahmet kurt

kıllı tyson 🙂

ahmet kurt
Üye
★★★★
ahmet kurt

https://www.instagram.com/p/BeaatvEnjlS/?taken-by=padman_mcgriff
burada bir trainer avni ile yaptığı antrenmanı paylaşmış. acaba avni de ufaktan ufaktan bir hız gelişimi var mı bana mı öyle geliyor? eski antrenmanlarında daha yavaştı sanki.

jackal
Üye
jackal

avni aparkat atarken kalas gibi duruyor nedense…

AgnusDei+
Üye
★★
AgnusDei+

arkadaşlar avni’den estetik bir boks beklemeyin. kemikleri esnek değil. kalaslık birazcık genetiğinde var.

Marvin Hagler
Üye
Marvin Hagler

usyk “i am feel. i am very feel” diyerek yine yapacağını yaptı 😀 adam her maç öncesi röportajlarında bunu söylüyor 😀

leGGGend
Ziyaretçi
leGGGend

22 senelik boks karierinde Gassiev kadar sert vuran boksörü görmemişsen, Golovkin daha hafif kiloyla onunla sparring yapior, Canelomu 60% kazanır?

lenolewis
Üye
★★
lenolewis

+9999

Roman
Üye
★★
Roman

Harbiden ya golovkin bu hayvan eti yemiş ile nasil sparring yapıyor. Anlamış değilim. Gassiev normal bir adamı öldürür. Bu güçle ağır siklete çıkması lazım.

Claymaker
Üye
★★
Claymaker

Sadece sparring ten ibaret değil
Birkaç antrenman videosunda gassievin dayanamadığı ısınma bilek hareketlerini yapıyordu golovkin

Tabi kendi tercihi bakış açısı caneloyu beğeniyor olabilir

Ama golovkin özel bir adam

mehmet dalgaç
Üye
★★
mehmet dalgaç

LAGGGEND
TÜM RÖPORTAJDA BENİM DE HOŞUMA GİTMEYEN TEK CÜMLESİYDİ HÜSEYİNİN..
GGG KRALDIR CANDIR 1 NUMARADIR.
İNŞALLAH 2. MAÇI DA HERŞEYE RAĞMEN NET BİR ŞEKİLDE KAZANIR DA HERKESİ SUSTURUR.

Iron Mike
Üye
Iron Mike

Yarın Haldun Alagaş’ta gerçekleşecek gece sanırım iptal oldu. Ne bu sitede haberi var ne de bir tartı vs. görüntüsü…

ahmet kurt
Üye
★★★★
ahmet kurt

Hüseyin çinkara ve seyda keser instagram hesaplarından tartı görüntülerini paylaşmış. Her ikisi de maçın yayınlanacağını eklemiş.

lenolewis
Üye
★★
lenolewis

Hüseyin kendimi türk hissediyorum diyorsa olay bitmiştir desteklemek gerekir. Şartlar onu almanya adına dövüşmeye itmiş keşke prof boks ülkemizde yaygın olsada boksörlerimizi değerlendirebilsek kimbilir ne cevherler çıkar.ayrıca usyk gassiev maçı gerçekleşirse gassievin kazanmak için tek yolu ters yumrukla ko etmek gibi gözüküyor usyk i puanla yenmek çok zor tıpkı lewisi puanla yenmeye benziyor usyki yenmek imkansız gibi

Roman
Üye
★★
Roman

Dostum imkansız değil. Yakalarsa iflahini keser. usyk knockdown dan sonra maci cevirecek guc te olmaz. Usyk un tek şansı minimum seviyede yumruk almak. O ne yapacağını iyi bilir. Usyk cok zeki bir adam gassiev ile maçını bekliyorum. Umuyorum ikiside finale çıkar.

WildervsJoshuaa
Üye
WildervsJoshuaa

Gassievden belliki saglam yumruklar yemis . guzel roportaj olmus . bu yil kitalararasi kemere cikmasi onun icin iyi olur yasi baya var ama gerci gunumuz boksta kondisyonun varsa yasin onemi yok.

VolkanK
Üye
VolkanK

Dur bakalım dorticos var ne olacağı belli olmaz. Aslında dorticos’la bi sparing yapsa iyi olacak . Mazlumu getirin

cemil aslan
Üye
cemil aslan

güzel bir röportaj olmuş. gassievin hayvani gücü turnuva şampiyonluğunu getirecek ona inşallah 🙂 bu güçle biraz daha kilolanıp ağıra çıktığında düşünüyorumda baya bir balonu patlatır 🙂

dogannn
Üye
dogannn
Usyk yine çok komedi ya tartıda. Gerçekten inanılmaz rahat ve geyik adam. Çok enteresan bir kişiliği var. Çok psikopat tipli ama çokda mizahi yönü var bu adamın. Bayan spiker soruyor breidis le göz göze geldiniz ne gördün gözlerinde. Birşey görmemmi gerekiyor diyorhiçbirşey görmemiş. Her maçında bana şu duyguyu hissettiriyor en iyi benim kendime çok güveniyorum kimse beni yenemez. Breidis çok… Devamını oku »
dogannn
Üye
dogannn

Hüseyin bence joshua konusunda da canelo konusunda da yanılıyo. Parker olmazsa Povetkin joshua yı golovkinde canelo yu yenecek bence

dogannn
Üye
dogannn

Arkadaşlar yarın akşam 12 de rus kanalı maтч tv usyk breidis maçını canlı veriyor. Ben ordan izlicem internetten

Kanguru Perkovic
Ziyaretçi
Kanguru Perkovic

Tivibuspordan da canlı ve ücretsiz bir şekilde izleyebilirsin. Tabi sana kalmış 😀

VolkanK
Üye
VolkanK

Tivibuspor Karasalda var arayın bulun wbss turnuvasını veriyor.

jackal
Üye
jackal
hüseyine en verimli sensin demisler anlatılana göre. usykin diger sparring partnerleri masternak ve ısaac chamberlain di . bu demek oluyo ki hüseyin 2 sindende iyi seviyede ve üst sıraları zorlayacak bir boksor.ya da diger 2 si sparringde kendini fazla zorlamak istemedi. cünkü masternak iyi seviye sayılabilecek bi boksor chamberlainse inglizler tarafından gelecek vaadeden olarak nitelendiriliyo yani sonuc olarak 2 kaliteli… Devamını oku »
Destiny
Üye
Destiny

hüseyin cinkara bak iyi bak
http://boxrec.com/en/boxer/9091

cemil aslan
Üye
cemil aslan

yalnız hüseyin cinkara karşılıkta vermiş öyle diyor konuşmada 🙂 mazlum değil yani 🙂

mehmet dalgaç
Üye
★★
mehmet dalgaç

ÇOK GÜZEL BİR RÖPORTAJ. CİHAD GEMİCİ VE HÜSEYİN CİNKARA YA SELAM VE SAYGILAR.
İNŞALLAH BAŞARILI OLURSUN HÜSEYİN CİNKARA. BAYRAĞIMIZI EN YÜKSEĞE TAŞIRSIN.

mehmet dalgaç
Üye
★★
mehmet dalgaç

BAZI ARKADAŞLAR TÜRK OLUP ALMANYA ADINA MAÇLARA ÇIKAN SPORCULARA DEMEDİKLERİNİ BIRAKMIYORLARDI. UMARIM BU ROPÖRTAJI OKUMUŞLARDIR….

Destiny
Üye
Destiny

mehmet kardeşim sinan şamil sam da almanyada doğdu,almanyada yaşadı.almanya adına değil de türkiye adına dövüşmeyi tercih etti.ya gökhan saki.o da hollandada doğdu,hollandada büyüdü.o da hollanda adına mı dövüşseydi???

Roman
Üye
★★
Roman

Tivibuspor usyk macini veriyor. Youtube den izleniyor. Canli yayinliyolar tivibuspor canli yazip izleyebilirsiniz.

Roman
Üye
★★
Roman

Usyk konusma tarzi hoşuma gitti. Tanriya şükürler olsun. Insanlari seviyorum diyor. Baan kabadayilik yapan ve hakaret edenleri bile. hucku bile diyor. Simdi briedisi izliyoruz belgesel gibi cok hosuma gitti. Harikasin tivibu spor. Galppp

Roman
Üye
★★
Roman

Bu briedis ve usyk e bir kez daha hayran kaldım. Röportajlarda cok kültürlü ve duzgun konuşmuşlar. Birbirlerine saygililar. Bide bizim eubank macina baksaniza utanc dan yerin dibine girdik. Usyk ve briedis Boks severler kazansin. Güzel bir mac olmasini bekliyorum. Yakin gecmesini bekliyorum. Briedis usyk in en zorlu rakibi olabilir.