Diğer

Dünya’nın En İyi 2. Boksörü Emine Bozduman!


eminebozduman_boks_170115

Milli boksör Emine Bozduman, Uluslararası Amatör Boks Birliğince (AIBA) artı 81 kilogramda dünyadaki en iyi 2’nci boksör gösterildi.

Zayıflamak için başladığı boksta 110 kilogramdan 84 kilograma düşen Bozduman, geçen ay Güney Kore’de yapılan Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Bozduman’ın uluslararası maçlardaki derecelerini inceleyen AIBA, internet sitesinde yayımladığı sıralamada milli boksörü dünyanın en iyi 2 boksöründen biri gösterdi.

Bozduman, yaptığı açıklamada, elde ettiği başarının uzun mücadelenin ürünü olduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce 110 kilograma çıktığında kilo vermek amacıyla tesadüfen boks salonuna geldiğini belirten Bozduman, bu spora hiç düşünmediği halde tesadüfen başlayarak bu günlere kadar geldiğini anlattı.

Diyet ve sporun sayesinde kilo vermeye başladığını dile getiren Bozduman, zayıflamasına paralel başarıların da gelmeye başladığına dikkati çekti.

Bozduman, şunları ifade etti:
“2009’da katıldığım ilk Türkiye Şampiyonası’nda ikinci oldum. 2010’da ise Türkiye şampiyonu oldum. 2011’de yine Türkiye ikincisi, geçen yıl yeniden Türkiye şampiyonluğunu elde ettim. Uluslararası şampiyonalarda da önemli başarılarım var. Avrupa Boks Şampiyonası’nda Gençler Avrupa ikinciliğim var. Büyük bayanlarda Avrupa şampiyonluğum var. Bu yıl Romanya’da yapılan Büyük Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Son olarak Güney Kore’de yapılan Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda üçüncü oldum.”

Yaklaşık 5 ay önce AIBA tarafından artı 81 kiloda dünyanın en iyi 9 boksöründen biri gösterildiğini belirten Bozduman, “Dünya Şampiyonası’nda gösterdiğim performansla sıralamamı 2’ye yükselttim. Bundan sonraki hedefim dünya birincisi olmak” dedi.

Boks Antrenörü Çınar
Yıldız Bayanlar Boks Milli Takımı ve Çankırı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Boks Antrenörü Ahmet Çınar ise Büyük Bayanlar Dünya Boks Şampiyonası’nın ardından AIBA tarafından dünya sıralamasının güncellendiğini ifade etti.

Yeni sıralamada Bozduman’ın tırmanışını sürdürdüğüne dikkati çeken Çınar, “Bundan yaklaşık 5 ay önce 9’uncu olarak sıralamaya giren Bozduman, daha sonra girdiği şampiyonalarda üst sıralardaki rakiplerini yenip, üstün başarı göstererek dünya ikinciliğine oturtuldu” değerlendirmesinde bulundu.

Bozduman’ın son dünya şampiyonasında 3’üncü olduğunu hatırlatan Çınar, sözlerini şöyle tamamladı:
“AIBA, Emine’nin yaptığı maçları, yendiği kişileri göz önüne alarak sıralamasını yükseltti. Emine Bozduman’ın ileride dünya şampiyonu olup, bunu uzun yıllar taşıyacağına inanıyoruz. Dünya, Emine Bozduman’ı konuşuyor. Emine, katıldığı şampiyonalarda dünya ve Avrupa şampiyonlarını yenerek klasını gösterdi. İnşallah başarıları artarak devam edecek.”


0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün