Diğer

Taha Akgül’den ABD’ye Red Cevap!


12063495_1002039219854159_2161413047677445379_n

Dünya şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, özellikle güreş branşında söz sahibi olan ve ağır sıkletteki sporculara özel ilgi gösteren ABD’nin, anatomik yapısını incelemesine izin vermeyeceğini söyledi.

Sivas Valisi Alim Barut ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı ziyaretleri sırasında açıklamada bulunan Taha Akgül, ABD’lilerin anatomik yapısını araştırdıkları yönünde basına yansıyan haberleri değerlendirdi. 

Dünya Büyükler Güreş Şampiyonası’nda yendiği Rus rakibinin ABD’de kafes dövüşü yaptığını belirten milli sporcu, şunları kaydetti:
“Finaldeki rakibimi de aynı şekilde yenmem, ABD’deki güreş otoriteleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Hatta müsabaka bitiminde gazeteciler özellikle benim hareketlerimin araştırılması gerektiğini, anatomimin incelenmesi gerektiğini söylediler.” 

ABD’de bulunduğu süre zarfında Amerikan güreşi için resmi teklif aldığını anlatan 24 yaşındaki güreşçi, “Tabii ben olimpiyat şampiyonu olmadan öyle bir şey düşünmediğimi söyledim. ABD’liler yeteneğimin farkındalar, ancak anatomimin incelenmesine izin vermeyeceğim” diye konuştu.

Taha Akgül, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na kadar hazır hale gelmek istediğini de ifade etti.

Aldığı dünya şampiyonluklarının yeterli olmadığını savunan Akgül, olimpiyatlarda madalya kazanmak istediğini dile getirdi. Başarılarının serbest güreşte bir rekor olduğunu aktaran Akgül, “Yaşar Doğu ve Mahmut Demir’in 3 şampiyonluğu var fakat ben bunu 4’e çıkardım” şeklinde konuştu.

Rekorunu geliştirdiğini ve bunların hepsinin üst üste olduğunu aktaran Akgül, “Aynı zamanda Dünya Şampiyonası’ndaki müsabakanın kısa sürmesi güreş otoriteleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Ben bunları başardım bunların hepsini azimle çalışarak başardım. Zirveye çıkabilmek başarı ama zirvede kalabilmek, ayrı bir sorumluluk ben bunun bilincindeyim. İnşallah, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalyayı alıp memleketim Sivas’a gelmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Taha Akgül, Rio’da kendisine rakip görüp görmediğinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti:
“Rakiplerimize karşı bir üstünlük kurduk, psikolojik olarak da bir üstünlüğüm var. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda beni yenen rakibimi ABD’de 10-0’lık skorla yendim. 2012’den bu yana hep üzerine koyarak gidiyorum. Rakiplerimin benim seviyeme gelememesi için daha iyi çalışıp, aradaki mesafeyi koruyup, hatta biraz daha aşmam gerekiyor. Bütün rakiplerime değer veririm, hiçbir rakibimi küçümsemem orası olimpiyatlar, havası çok daha farklı oluyor. Dünya Şampiyonası’na gelenler oraya da geliyor. Sadece psikolojisi biraz ağır, o psikolojiyi yenebilirsem kendime rakip görmüyorum.”

Vali ve belediye başkanını ziyaret
Taha Akgül, Sivas Valisi Alim Barut ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretlerde Barut ve Aydın, başarılarından dolayı tebrik ettikleri Akgül’e altın hediye etti.

 


0 0 vote
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
1 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
Murat
6 yıl önce

Helal olsun sana be Taha. Eğer gevsemez sürekli calisirsan yasininda genç olmasını göz önüne alarak 3 olimpiyat madalyası bile alabilme ihtimalin var inşallah hep böyle formda kalirsin

Başa dön tuşu