Boks Kuralları ve Kuralların Tarihi

İLK BOKS KURALLARI

1743 yılında Jack Broughton ilk boks kurallarını içerin kitabını yayımladı, bu kurallar 1838’e kadar ufak tefek değişikliklerle ringlerde uygulandı. Boksun babası olarak kabul edilen Jack Broughton, ilk spor salonunu inşa ederek öğrenci yetiştirmeye başladı. İlk boks eldiveni ve kafaya takılan koruyucu kaskları icat etti. 1814 yılında boks karsılaşmalarını kontrol altına alabilmek için “Londan Prize Ring” isminde boks kulübü kuruldu, bu tarihe geçen ilk resmi boks kulübüdür. 1838’de bu kulüp boks kurallarını belirledi ve kurallar Amerika tarafından da kabul edildi. Bu kurallar ilk kez ingİltere Sampiyonası ‘Champions Von England’ James Deaf’in Williams Bendigo ile yaptığı maç sırasında 1839 yılında uygulandı. Medyanın gelişmesiyle boks sporunun daha geniş bir seyirci kitlesi oluştu. Milyonlarca insan radyo ve televizyon başında maçları izleme imkanına kavuştular. 1975 yılında Muhammed Ali ile Joe Frazier arasında yapılan ağır sıklet boks karsılaşması gece yarısı olmasına rağmen izlenme rekorları kırmıştı. 1990’lı yıllarda internetin de hizmete girmesiyle bu spor hakkında bilgiye ulaşmak daha da kolaylaştı.

SON KURALLAR

Bir boks maçı 3 biçimde sonuçlanır. Karşılaşmada daha fazla puan alan boksör maçı sayıyla kazanır. Yere düştükten sonra 10 saniye içinde ayağa kalkamayan ya da roundun başında maça yeniden dönemeyen boksör nakavtla yenilmiş sayılır. Ring hakemi ya da doktor, boksörün maça devam edemeyecek durumda olduğuna karar verirse, rakibi karşılaşmayı teknik nakavtla kazanmış olur.

Bir boksör yere düştükten sonra, maçın yeniden başlaması için ring hakeminin sekize kadar sayması gerekir. Her iki boksör ayakta olsa bile hakem sekize kadar saymayı sürdürür. Bu kurala zorunlu sekize kadar sayma denir ve pek çok maçta uygulanan bir kuraldır. ABD’deki maçlarda bir roundda 3 kez düşen boksör yenilmiş kabul edilir.

Boks karşılaşmalarında bazı davranışlar kural dışıdır ve faul olarak değerlendirilir. Belden aşağıya vurmak, bir elle vururken öbür elle rakibi tutmak, yerdeki ya da yerden kalkmakta olan rakibe vurmak, rakibi itmek, kafa, omuz ya da dizle vurmak, enseye vurmak gibi davranışlar kural dışıdır. Faul yapan boksör uyarılır, bazı faullerde puanı geri alınarak boksör cezalandırılır. Bazı durumlarda da faul yapan boksör yenik sayılabilir. Boks karşılaşmalarında yaygın olarak round ve sayı sistemleri uygulanır.

Round sisteminde, roundların çoğunda daha iyi dövüşen boksör maçı kazanır. Sayı sisteminde, her roundun sonunda boksörlere başarı oranlarında sayı verilir. Roundların toplamında daha çok sayı alan boksör maçı kazanır.

10 PUAN SİSTEMİ

Roundda daha iyi olan boksör 10 puan alır. Roundu kaybeden ise 9 puan alır. Rakibi bir kez knockdown eden boksör yine aynı 10 puanla roundu tamamlar. Ancak rakibi 8 puanla köşesine gider. 2 kez düşen boksör 7 puanla roundu tamamlar. 3. kez aynı roundda yere indirilen boksör maça devam ettirilmez. 12 round sonunda puanlar toplanır. 3 masa hakemi vardır. Çoğunluk hangi boksörü galip ilan ederse maçı da o kazanmış olur.

Amatör karşılaşmalar kısadır ve bazen yalnızca 2’şer dakikadan 3 round sürer. Profesyonel maçlar ise, her biri üç dakikalık olmak üzere en çok 15 round yapılabilir. Ancak 15 round maçlara artık rağbet yoktur ve 12 round üzerinden profesyonel maçlar yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün