Toplam Maç : 44
Galibiyet Sayısı : 40
Mağlubiyet Sayısı : 4
Nakavt : 33
Doğum Tarihi : 29.10.1980
Doğum Yeri : Porto Riko
Memleket : Amerika

Biyografi


Tam ismi Miguel Angel Cotto Vazquez olan 29 Ekim 1980 doğumlu Puerto Rica’lı profesyonel boksör, Puerto Rica’lı olarak dört farklı divizyonda unvan kazanan ilk ve tek isimdir.

Kendisi ayrıca şuanki güncel Transnational Boxing Rankings Board, WBC ve Ring dergisinin Dünya Ortasıklet Şampiyonudur.

Cotto, profesyonel boks kariyerine 2001 yılında başlamış ve 11 Eylül 2004 tarihinde Kelson Pinto’yu mağlup ederek WBO Junior Welterweight Şampiyonluğu’nu kazanmış, Welterweight divizyonuna atanmadan önce de bu unvanı altı kez başarıyla korumuştur.

Divizyondaki ilk maçında Carlos Quintana’yı yenerek WBA Welterweight Şampiyonu olmuştur. WBA Welterweight Şampiyonluğu’nu Antonio Margarito’ya kaybetmeden önce Oktay Urkal, Zab Judah, Shane Mosley ve Alfonso Gomez’e karşı başarıyla korumuştur.

21 Şubat 2009’da Michael Jennings’i yenerek WBO Welterweight Şampiyonu olan Cotto, bu unvanı Manny Pacquaiao’ya kaybetmiş, ancak öncesinde de Joshua Clottey’e karşı korumayı bilmiştir.

Şuan Ortasıklet divizyonunda dövüşen Puerto Rico’lu profesyonel boksör 44 maçlık profesyonel kariyeri boyunca yalnızca 4 kez kaybetmiştir geri kalan 40 maçı ise 33’ü nakavt olmak üzere kazanmıştır.