BoksAmatör Mücadele Sporları

Olimpiyat Boksu Hakkında Net Karar Verildi

IOC Daha Önce IBA'yı İhraç Etmişti

Olimpiyat Boksu Hakkında Net Karar Verildi

Dünya Amatör Boks Birliği IBA’nın 2016 yılından bu yana yapılan iddia edilen usulsüzlüklerin ardından boksun olimpiyatlar programından çıkarılması kararı alınmıştı. Ancak 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kurulan bir başka yapı “World Boxing” ile boks tekrar olimpiyat programına dahil edildi ve bu karar 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları için de geçerli olacak.

Başkan Boks ve Boksörlerle Sorunumuz Yok

Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, boksla ilgili olarak, “Boksla bir sorunumuz yok, boksörlerle de bir sorunumuz yok. Aksine, branşlarının değerlerini yaşayan boksörleri takdir ediyoruz. Boksörlerle ilgili bir sorunumuz olsaydı, Tokyo’da müsabakalar olmazdı, Paris’te boks müsabakalarını planlamazdık. Boks olsun diye başka bir yapı bile kurduk” şeklinde konuştu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) genel direktörü Christophe De Kepper ise boksun 2028 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda yer alacağını “garanti etti”.

Karar Online Oylama ile Yapıldı

2019 yılında, yargılama, skandal hakem yönetimleri, finansal istikrar ve yönetim konularındaki endişeler nedeniyle IBA askıya alınmıştı. IBA‘nın başına geçen Umar Kremlev, endişeleri gideremeyince Uluslararası Amatör Boks Birliği resmi olarak olimpiyat oyunlarından ihraç edildi. Karar, online yapılan oylamada 69’a karşı 1 oyla alındı ve 10 temsilci çekimser kaldı.”

0 0 votes
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.