Amatör Mücadele Sporları

Dünya Göçebe Sporları Bugün İznik’te Başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Katılacak

Dünya Göçebe Sporları Bugün İznik’te Başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları, bugün başlayacak.

İlk Göçebe Oyunları, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev’in öncülüğünde 2014’te Kırgızistan’ın Çolpon Ata kentinde Issık Kul Gölü kıyısında 10 farklı etnospor türünü içeren yarışmalarla yapıldı.

Kırgızistan Ana Rolü Üstlenmişti

Oyunlara, 19 ülkeden sporcuların katılırken, birçok ülkeden olumlu geri bildirimler aldı. Bu nedenle Kırgızistan, 2016 yılında 2. Dünya Göçebe Oyunları’nın düzenlenmesine karar verdi ve organizasyon 2016’da İssık Kul Gölü kıyısında gerçekleştirildi.

İlginin büyümesi ve uluslararası övgülerin ardından 3. Dünya Göçebe Oyunları da aynı görkemiyle 2 yıl sonra yine Kırgızistan’da organize edildi. Uluslararası bir popülarite kazanan oyunların dördüncüsünün 2020’de Türkiye’de yapılmasına karar verildi.

4 Gün Sürecek

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen organizasyon, 29 Eylül-2 Ekim’de İznik’te özel olarak hazırlanan alanda yapılacak. “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” sloganıyla düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nda atlı sporlarda 2, ulusal güreşlerde 8, okçulukta ise 3 branşta yarışmalar yapılacak.

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Yapacak

Oyunlara, 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu katılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan da iştirak edecek. Açılış programı saat 19.00 ile 21.00 arasında düzenlenecek.

0 0 votes
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.