Amatör Mücadele Sporları

Taha Akgül Rekorların Peşinde!

tahaakgul_gures_140915

Serbest stil 125 kiloda Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan milli güreşçi Taha Akgül, güreş tarihindeki tüm rekorları kırmak istediğini söyledi.

Taha, yaptığı açıklamada, babasının da güreşçi olduğunu, güreşe önce ağabeyinin başladığını, babası ve yakınlarının evin içerisinde güreş yaptırmaya başlamasıyla güreşe olan ilgisinin arttığını belirtti.

Güreşe, ailesinin isteği üzerine 12 yaşında, yatılı güreş eğitim merkezine giderek Sivas’ta başladığını anlatan milli sporcu, “Güreş eğitim merkezinde 6 yıl eğitim aldım. Girdiğim yarışmalarda madalya alamadım. Daha sonra üniversiteyi kazandım ve İzmir’e gittim. İki sene ara verdikten sonra tekrar güreşe başladım. Burada madalya almaya başlayınca kamplara gittim. Kamplara gidince hocalarımız üzerime düştü. Daha sonra milli takım kamplarına yazdılar” şeklinde konuştu.

Taha Akgül, başarıların gelmesiyle İzmir’den Ankara’ya transfer olduğunu, 4-5 yıl içinde serbest güreşte tüm rekorları kırdığını ifade etti.

“Ben de asrın sporcusu olmak için için çalışıyorum”
Güreş Federasyonu eski başkanı ve asrın sporcusu Hamza Yerlikaya’nın da Sivaslı olduğunu dile getiren 25 yaşındaki sporcu, “Grekoromencilerin tüm rekorları Hamza abide. Serbestte de Avrupa şampiyonası rekorları bende. Ben de Sivaslı bir güreşçi olarak onun rekorlarını geçmek istiyorum, tüm rekorlarını kırmak istiyorum. Bunun da yine bir Sivaslı’ya yakışacağını düşünüyorum. Ben de asrın sporcu olmak için çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

“Tek eksik madalyam, olimpiyat”
Taha, tek eksiğinin olimpiyat madalyası olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:
“2016 yılında yapılacak olan olimpiyatlarda madalya almak istiyorum. Olimpiyatlardan sonra da Avrupa ve dünya rekorlarını geliştirmek istiyorum. Hedefim zirve yapmak. Ondan sonraki hedefim de bir yerlerde bir şekilde spor yöneticiliği, daha başka şeyler olabilir. Yüksek lisansa başlayacağım. Sadece güreşçi olarak hizmet değil, spora hizmet etmek istiyorum sporu bıraktıktan sonra. Tüm rekorları kırdıktan sonra zirvede bırakmak istiyorum.”

Günde ortalama 40-50 ton ağırlık kaldırıyor
Milli güreşçi, antrenmanların ağır geçtiğini anlatarak, “Sabah yarım saat cimnastik oluyor. Daha sonra sabah antrenmanı 2-2,5 saat sürüyor. Akşam antrenmanı da 2-2,5 saat sürüyor. Günde antrenmanımızın süresi 6 saati buluyor. Her gün ortalama 40-50 ton ağırlık kaldırıyoruz” dedi.

Genç güreşçilere de tavsiyelerde bulunan Taha Akgül, sporda başarılı olabilmek için çok çalışmak gerektiğini hatırlattı.

0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
1 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
murat
murat
8 yıl önce

Bence bu sefer taha ve riza olimpiyat sampiyonu olacaklar. İkiside çok formda

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.